A legtöbb pályakezdő már az önéletrajz összeállításakor hibát hibára halmoz. Rendkívül sokan felejtik el például odaírni, milyen pozícióra, munkakörbe jelentkeztek. Így ha egy cég több pozíciót hirdet meg, könnyen elkeveredhet a pályázati anyag. A helyesírás szintén kulcskérdés lehet: aki nem biztos a tudásában, jobban teszi, ha postázás előtt átnézeti az anyagot néhány barátjával. Az ideális önéletrajz egyébként rövid, tömör, jól áttekinthető, az aktuálisan pályázott pozícióra szabott és minden állítása tökéletesen megfelel a valóságnak.
Közel egy órán át faggathatnak idegen nyelven
A hitelesség kulcskérdés. Az utóbbi időben ugyanis egyre gyakrabban ferdítenek a pályázók, úgy okoskodva: "Egy kis önéletrajz-kozmetikázás még nem jelenthet gondot. Így legalább könnyebben bejuthatok az állásinterjúra, ott majd úgy is bizonyíthatom a rátermettségemet." A tapasztalatok szerint a pályakezdők leggyakrabban a nyelvtudás tekintetében füllentenek: így lesz az alapfokot épp csak meghaladó nyelvtudásból például tárgyalóképes, ami erős középfokú szintet jelent. Ettől azonban tartózkodni kell, hiszen a legkézenfekvőbb füllentés lepleződik le a leghamarabban. A multinacionális vállalatoknál nyelvtudás letesztelése az interjúk elmaradhatatlan része. Így az átlagosan 45-60 perces állásinterjú egy része idegen nyelven zajlik, éppúgy, mint a napi munkavégzés zöme a cégnél.
Kevésbé gyakori, de szintén létező hibaforrás, ha a B-kategóriás jogosítvánnyal rendelkező, de a gépkocsi-vezetői gyakorlatból jó ideje kiesett pályázó nem tesz említést tudása megkopásáról, felfrissítésre szorulásáról. Ezt a hibaforrást a későbbi kellemetlenségek elkerülése végett szintén célszerű kizárni.
Amit kérdezni érdemes
Az állásinterjús szereplés sikerének kulcsa a pontosság és a felkészülés. Épp ezért célszerű legalább 5 perccel korábban odaérkezni a helyszínre. Az állásinterjúig hátra lévő percekben amellett, hogy kifújjuk magunkat, belekóstolhatunk majdani munkahelyünk atmoszférájába is. A felkészülésnél azt sem árt átnézni, milyen kérdéseket vesznek tőlünk jó néven. Érdemes a csapat összetételéről, a szakmai fejlődési lehetőségekről és a cég, a szervezet felépítéséről is érdeklődni. A javadalmazás, a juttatási csomagok is ebbe a kategóriába tartoznak. Ám ebben a helyzetben ügyelni kell, ne tűnjön a jelölt túlzottan rámenősnek, követelőzőnek. Nem árt tudni: béren kívüli juttatásként évente mintegy 400 ezer forint kapható, míg a vidékről bejárók az utazási költségek 80-85 százalékát kaphatják költségtérítésként.
Ízelítőt adtak a stresszinterjúból is
A stresszesebb, gyakran rázós helyzetek kezelését magában foglaló munkakörökre pályázók egyébként elvétve stresszinterjúra is számíthatnak. Az interjúztató ilyenkor frusztrált, paprikavörös, ideges ügyfél bőréve bújva tombolhat vagy követelheti ügye mihamarabbi, határidős rendezését. A pályázó feladata ebben a helyzetben a nyugodtnak, készségesnek és együttműködőnek maradni. A stressz-interjú átvészelésének legjobb módja, ha a jelölt nem veszi magára a sértéseket és tudja, csak egy feladatot teljesít most. Elképzelhető még az állásinterjún az értékelő központ (AC) is. A pályázónak ilyenkor rendszerint többedmagával kell gyakorlatiasságot, a kreativitást és a problémamegoldó készséget éles helyzetben letesztelő feladatokat megoldaniuk.
Ami a HR-est zavarja állásinterjún:
A pályázó túlértékeli személyiségét és tudását
Rámenős, vagy épp ellenkezőleg, teljesen érdektelen a cég, helyzet, a pozíció iránt
Tájékozatlan, felkészületlen
Irreális fizetési igénnyel áll elő
Nincs jövőképe, karriercélja, perspektívája
Zavarodottság stresszes helyzetekben (például botladozó nyelv, zavaros beszéd, vagy a kezében tartott papírlap ideges, zaklatott gyűrögetése).
Takács Gabriella