A Mach teszt alapjául a középkori politikai filozófus és költő, Niccolo Machiavelli (innen származik a teszt neve is) Fejedelem című műve szolgált. A könyvben a szerző egy uralkodó hatalomgyakorlásának elveit határozza meg és különböző tanácsokat nyújt a vezetőknek a siker eléréséhez. A teszt kifejlesztői 70 állítást vettek ki a könyvből, melyek véleményük szerint tökéletesen leképezik a "machiavellista" - tehát a saját érdekei mentén szinte mindenre képes - ember személyiségét. A 70 állítást végül csökkentették, finomították és elkészítették a Mach tesztet - amely végső formájában már a befolyásolási képességek meglétét vagy hiányát méri.
Hogy tudjuk akaratunkat keresztülvinni
A Mach-teszt kiegészítő teszt, önmagában egyáltalán nem alkalmazzák. A társas befolyásolást méri, vagyis azt, hogy a pályázó mennyire képes érvényesíteni akaratát mással, másokkal szemben, mennyire hatékonyan tudja rávenni a feleket saját ötleteinek, feltevéseinek elfogadására és követésére.
Fényt derít például arra, hogy a dolgozó milyen könnyen/nehezen képes elérni azt, hogy egy feladat megoldásakor az ő ötletein át jussanak el a célig, vagy azt, hogy egy projekt kialakításakor az általa kitalált ötletek mentén haladjanak.
Fél óra, 40 kérdés
A Mach egy kétszer 20 kérdésből/állításból álló kérdőív. A teszt első felében a pályázóknak 20 állításról kell eldönteniük, azokkal mennyire értenek egyet. Az árnyaltabb eredmény érdekében egyetértésük mértékét 7-es skálán határozhatják meg: "teljes mértékben egyetértek", "egyetértek", "valamelyest egyetértek", "nincs véleményem", "valamelyest nem értek egyet", "nem értek egyet", "egyáltalán nem értek egyet"
A kérdőív második felében (20-szor) 3 állítás közül kell kiválasztaniuk először azt, amelyik leginkább tükrözi véleményüket, majd a fennmaradó kettő közül azt, amelyik a legtávolabb áll tőlük.
A kitöltésre általában 30 percet kapnak a pályázók, de mint Gergely István, az AT Work pszichológusa elmondta, a jelölteknek átlagosan 20 perc elegendő a kitöltéshez.
Csalni meg lehet próbálni, de nem érdemes
"Mint minden teszt, ez is manipulálható, mivel azonban több teszttel együtt alkalmazzuk, a nem őszinte válaszadás nagy valószínűséggel ki fog derülni a tesztek együttes értékelésekor" - figyelmeztet a pszichológus.
A teszt legtöbbször olyan munkakörök betöltésekor fordul elő, amelyekben nagy hangsúlyt kap a társas érintkezés minősége, a más emberekre való hatás, a befolyásolási készségek. Az álláskeresők tehát leginkább a vezetői illetve az értékesítői pozíciók esetében találkozhatnak vele.
Példa a tesztben szereplő állításokra:
MACH I. rész:
Minden esetben a tisztesség a legjobb politika
1.) teljes mértékben egyetértek
2.) egyetértek
3.) valamelyest egyetértek
4.) nincs véleményem
5.) valamelyest nem értek egyet
6.) nem értek egyet
7.) egyáltalán nem értek egyet
MACH II rész:
Állítás 1.
A legtöbb ember, aki vitte valamire az életben, tiszta és erkölcsös életet él
Állítás 2.
Az ember, ha ér valamit is, nem szégyenítheti meg magát azzal, hogy a karrierjét helyezi a családja fölé
Állítás 3.
Az emberek messzebbre juthatnának, ha kevesebbet törődnének azzal, hogyan csinálnak valamit, és többet azzal, hogy mit csinálnak.
Oroszi Babett