A tanév vége felé közeledve a diákok zöme elgondolkodik azon, hogy munkát vállal az iskolaszünetben. Van, aki nyaralásra, mobiltelefonra, ruhára gyűjt, mások a jövő évi tandíjukat akarják kifizetni a megkeresett pénzből.
A diákmunkára vállalkozóknak leginkább valamely iskolaszövetkezeten keresztül érdemes munkát vállalniuk. Így ugyanis biztosak lehetnek abban, hogy hivatalosan foglalkoztatják őket, és a munka végeztével megkapják bérüket.
Indulási költség: 1000-1500 forint
Iskolaszövetkezeten keresztül 16-17 éves kortól van lehetőség a munkavállalásra. A diákoknak rendelkezniük kell érvényes nappali iskolalátogatási igazolással, bankszámlaszámmal - ahová utalhatják a fizetésüket -, adószámmal, TAJ-kártyával, személyi igazolvánnyal és lakcímkártyával. Szükséges továbbá vásárolniuk egy úgynevezett részjegyet - ára a legtöbb esetben 1000-1500 forint-, ezzel válnak a szövetkezet tagjává. Az összeget a kilépéskor visszaadják a diákmunka-szervezők.
Munkára jelentkezni személyesen érdemes, számos lehetőség ugyanis olyan gyorsan kínálkozik, és olyan gyorsan elkel, hogy a diákszövetkezet internetes honlapjára fel sem kerül.
Kínált munkák: adatfeldolgozás, borítékolás, irodavezetés
Az érdeklődők fizikai és szellemi munkák közül válogathatnak. A diákok egyebek mellett elhelyezkedhetnek adatfeldolgozóként, telemarketingesként, irodavezetőként, recepciósként, árufeltöltőként, pénztárosként, emellett borítékolhatnak, szórólapozhatnak, csomagolhatnak, és különböző nyomdai munkák is szerepelnek az állások között.
A középiskolás diákok számára a fizikai munkák nyitottak - ezeknél az állásoknál ugyanis nem feltétel az érettségi. Az irodai állásokra pedig az egyetemi, főiskolai hallgatók jelentkezését várják. A diákok körében a borítékolás és az adatrögzítés népszerű, kevésbé népszerűek a gyorséttermi és a pénztáros munkák.