A hideg idő beköszöntével többsége lelassul, aluszékonyabbá válik, levertebb, ingerültebb lesz, és munkáját sem élvezi annyira, mint korábban. Sokan elkezdik kerülni munkatársaikat, úgy érzik, legszívesebben otthon maradnának - egyedül a saját gondolataikkal.
"A befelé fordulás igénye, a külvilági aktivitástól való viszonylagos elvonulás iránti igény, a fáradékonyság, az aluszékonyság tehát ebben az időszakban normálisnak mondható. Depresszióról akkor beszélünk, ha a fenti tünetek hosszan fennállnak: ha az alvásproblémák nem múlnak el, ha több hét elteltével sem sikerül megszabadulni a negatív gondolataitól. Ha a dolgozó sötéten, vagy egyáltalán nem látja a jövőjét", mondja Szirmay Ágnes munkapszichológus.
Veszélyeztetett csoportok
Különösen veszélyeztetett csoportot alkotnak az álláskeresők, vagy a munkahelyüket a közelmúltban elvesztett dolgozók. A sikertelen álláskeresés, az állásvesztés okozta sokk, az évszakok változásával járó hatásokkal karöltve hozzájárulhat a szezonális depresszió, lehangoltság mélyüléséhez.
A szezonális depresszió a munkahelyen is veszélyeket rejteget: Német egészségügyi kutatók megfigyelték, ősszel növekszik a munkahelyi balesetek száma, ami véleményük szerint csak részben a rossz időnek és a gyenge látási viszonyokra vezethető vissza. "Pszichés tényezők is szerepet játszanak a gyakoribb balesetekben. Például a fáradtság, a koncentrációs zavar vagy a motiválatlanság", jegyezte meg Jörg Schmenger kutató.
A szezonális depresszióban szenvedő munkavállalókra jellemző a logikátlannak ható gondolkodás, az önkényes, önmagára nézve kedvezőtlen következtetések levonása. Ezen kívül a munkatársak sok, a cégnél tapasztalt hibáért önmagukat okolja, következtetéseikben túláltalánosítanak.
Munka után forró fürdő
Nem kell azonban azonnal kétségbe esni - ami persze nem jelenti azt, hogy nem is kell semmit tenni ez ellen.
"A téli hangulat megjelenésekor érdemes az igényeinknek megfelelő tevékenységekbe kezdenünk. Ha mozdulatlanságra vágyunk, akkor ahelyett, hogy felkelnénk, ajánlott inkább egy pihenő órát kiszorítanunk magunknak", teszi hozzá Szirmay Ágnes. Persze, ha be kell mennünk reggel dolgozni, akkor nincs választásunk...
Munka után azonban egy forró fürdő vagy egy forró tea, vagy épp egy testmasszázs csodákra képes. A lényeg, hogy aktivitást végezzünk, ami valóban jól esik, amiben örömünk telik" - ad tippet a munkapszichológus.
Mozgás, táplálkozás, vitaminok
"Ebben az időszakban érdemes emellett a fizikumunkkal is többet törődnünk. A tél szervezetünkre való kihatása, és az ennek megfelelő fizikai leterheltség ugyanis már önmagában levertséget, rossz hangulatot okoz. Egészséges táplálkozással, vagy akár időszakonkénti rendszeres sportolással, vagy épp egy hosszabb sétával azonban csökkenthető mindez" - mondta a munkapszichológus.
Az étrendben a gyümölcsön és a zöldségen kívül ajánlatos - mértékkel - tésztát, krumplit (szénhidrátokat) is szerepeltetni, ugyanis mindkét utóbbi étel növeli az agyban a szerotonin hormon - a köznyelvben boldogsághormon - termelését.
A krumpliban, tejtermékekben, gabonában található B1 vitamin javítja a koncentrációt, segít álmosság és fejfájás ellen. A tej, a gomba, a szárnyashús B2 vitaminban gazdag, ami rossz hangulat és fáradtság ellen jó. A banánban, a májban, a halban és a komlóban leledző B6 vitamint pedig depresszióra és bőrproblémákra panaszkodóknak ajánlják a táplálkozási szakértők.
Fényterápia Skandináviában
Elsősorban a téli hónapoknak "elsötétedő" Skandináviában népszerű a fényterápiás gyógymód. A pácienseket fehér teremben 2500-10 ezer lux közötti erősségű fénnyel világítják meg, mindezt egy hétig naponta 45 percig ismétlik, ezzel segítve a szezonális depresszióból való kilábalást. A kúra általában hatékony, lényegesen jobban érzik magukat a gyógymód kipróbálói.
A téli szikrázó napsütésben egy kellemes reggeli séta, vagy hegyi síelés a hófödte pályákon jelentős javulást hozhat.
Persze a fényterápia nem olcsó mulatság, főleg Európa keleti felén...