"Az ember normál olvasási sebessége átlagosan 200 szó percenként, ám a lassabban olvasók ennek mindössze 80 százalékát, körülbelül 160 szónyi információt képesek feldolgozni ugyanennyi idő alatt" - tudtuk meg Bálint Xénia pszichológustól, aki tanfolyamon is oktatja a gyorsolvasás fortélyait.
Humán végzettségűek előnyben a gyorsolvasásnál
A szakember tapasztalatai szerint a gyorsolvasás és az információk nagy sebességű áttekintésében, elsajátításában előnnyel indulnak a tanulmányaik során több ezer oldalas ismeretanyagokat feldolgozó bölcsészek és a humán értelmiségiek. Ám a más területtel foglalkozóknak sem kell csüggedniük: néhány praktikus eszköz segítségével könnyű lefaragni a hátrányt.
Az emberek nagy része nem tudatos olvasó
A helyzetet az is bonyolítja, az emberek nagy része nem tudatos olvasó. A többség egyforma módszerrel szeretné átfutni a szakmai anyagokat és a bulvárhíreket, miközben a nagy információtartalmú olvasnivalók egyértelműen koncentráltabb odafigyelést igényelnek. "Sokan a könnyebb olvasmányokat is a kelleténél lassabban olvassák - ám ez nem köti le a figyelmet, ezért gyakori az elkalandozás", véli a pszichológus.
Takarjuk le az elolvasott részeket!
Az olvasás során előforduló leggyakoribb hiba a már olvasott részekhez való vissza-visszatérés. Célszerű egy papírlappal letakarni az előzőleg már olvasott részeket: így kiküszöbölhetőek a felesleges duplázások, könnyebb koncentrálni és haladni a szöveggel.
Ne ismételgessük magunkban a szöveget!
A másik leggyakrabban előforduló hiba az olvasott szöveg ismételgetése. A feldolgozandó információk megértése miatt sokan újból elmondják magukban az egyes mondatrészeket, ám ez felesleges időrablás. A már olvasott információk miatt lassul a tempó: a szavakat ugyanis tovább tart kimondani, mint ahogy a szem és az agy képes lenne feldolgozni az információkat. Az optimális megoldás: egyszerre 3-4 szó feldolgozására tenni a hangsúlyt.
Apránként emeljük a mennyiséget!
A gyorsabb olvasási tempó elsajátításához célszerű tudatosan, lépésenként növelni az adagokat: az elolvasott információ mennyiségét érdemes átlagosan 10 százalékkal emelni. A monitoron olvasóknak ilyenkor könnyebb dolga van: a karakterszám-ellenőrzővel lépésről-lépésre nyomon követhető például a percenkénti 200 szó helyett elolvasott 220. Ám a nyomtatott kiadványoknál ez nem kivitelezhető - itt főként az egy óra alatt elolvasott oldalszámban mérhető a fejlődés. A megoldás: aki eddig óránként 50 oldalt olvasott, az először 55 oldalra, majd minden további alkalommal hasonlóan növelje tovább a mennyiségeket.
Dolgozzunk fel 3-4 szót egy szempillantás alatt!
Olvasáskor a szemmozgás a haladás-megállás váltakozásából áll. Az információ felvétele mindig a megállásoknál történik. Az olvasás közbeni megállások számának csökkentésével és idejének lerövidítésével is növelhető a tempó: lehetőség szerint minél kevesebbszer álljunk meg és próbáljunk a szokásos 1-2 helyett 3-4 szót áttekinteni egy pillantás alatt!
Rövid idő alatt duplájára növelhető az olvasás tempója
A gyorsabb tempó elsajátításának kulcsa a tudatos odafigyelés: ezzel időt és energiát takaríthatunk meg. Szorgalmas, napi egy órás gyakorlással akár 1-2 hónap alatt a duplájára növelhető az egységnyi idő alatt elolvasott terjedelem.
Tippek az olvasás gyorsításához
- Tudatosan is figyeljünk a szöveg tartalmára!
- Takarjuk le egy papírlappal az előzőleg olvasott részeket! Így kiküszöbölhető a folyamatos visszatérés a korábban tanulmányozottakhoz és nincs időveszteség.
- Emeljük apránként az olvasott adagokat! Monitoron olvasás közben a karakterszámlálóval ellenőrizhetjük az egységnyi idő alatt olvasott szavak mennyiségét.
- Ne ismételgessük magunkban az olvasottakat!
- Próbáljunk 3-4 szót áttekinteni egy olvasatra!
Takács Gabriella