Anglia
18:002024. június 30.
Szlovákia
Spanyolország
21:002024. június 30.
Grúzia

Az egészséget is veszélyezteti az éjszakai munka

Vágólapra másolva!
Több tízezer hazai munkavállaló él fordított életet és vállal éjszakai munkát. Orvosok, nővérek, vendéglátósok, taxisok, irodai takarítók, gyári munkások, portások, biztonsági őrök körében gyakori az éjszakázás. Emellett egyre több szolgáltató cég fogad ügyfélszolgálati központjaiban hívásokat a nap 24 órájában, sok diák pedig éjszakai árufeltöltéssel tesz szert némi plusz keresetre. Nem veszélytelen, egészségügyi kockázata is van az éjszakai munkának.
Vágólapra másolva!

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) legfrissebb tanulmánya a rákot potenciálisan elősegítő tényezőnek minősíti az éjszakai műszakban végzett munkát, az éjszakázók körében gyakoribb mell- és prosztatarákos megbetegedések miatt. A szervezet arra alapozza állítását, hogy éjjel dolgozni az emberi bioritmus felborulása miatt lehet kockázati tényező. Hiszen a tumorok képződést gátló melatoninhormon alvás közben termelődik. Hazai szakemberek szerint az éjszakai munkavégzés a sokáig fent álló idegi fáradtság, a kialvatlanság hosszú távon hajlamossá tehet alvászavarokra, depresszióra, szív- és érrendszeri problémák kialakulására. Igaz, szervezettől függő, ki hogyan éli meg ezt az intenzív igénybevételt. A legjobb módszer az, ha a dolgozó saját magát tapasztalja ki, mit bír. Így amennyiben gondot okoz neki az éjszakázás, érdemes akár munkahelyet is változtatnia.

Nehézfiúkat is ki kell szolgálnia

Miként élik meg az éjszakai munkát a dolgozók? Nem volt könnyű belerázódnia a fordított életvitelbe és a gyakori kialvatlanságba Mariannak, aki egy budai gyorsétkezdében dolgozik évek óra rendszerint 20 órától hajnali 3 óráig. "Éjszakásként a fáradtságérzethez a legnehezebb hozzászokni. Míg hagyományos, reggel 9 órától délután 5-ig tartó munkaidőben napi 6 óra alvással is bőven kipihentnek éreztem magamat, egy-egy hajtósabb éjszakai műszakot követően még 10 óra alvás után is fáradt vagyok" - mondja kissé fásultan. Az éjjeli műszakra ráadásul a vendégkör változása is nagyon rányomja a bélyegét. Míg napközben zömében diákok, dolgozók és nyugdíjasok ugranak be harapni valamit, késő éjszaka felbukkannak a nehézfiúk, az alvilági figurák. "A viselkedésüket sokszor nagyon nehéz tolerálni, gyakran hangoskodóak, félelemkeltők "- panaszolja, majd hozzáteszi: amint betölti 30. életévét, nem is szeretne többé éjszakásként dolgozni. Szerinte ugyanis 1-2 évnél tovább nem lehet maradandó pszichés károsodás nélkül elviselni ezt a fárasztó életstílust.

Extrém hívások telefonos ügyfélszolgálaton

Véleményét egy, az épp kisgyermekeivel otthon lévő édesanya is osztja. Nemrégiben ő is rengeteget dolgozott éjszakai műszakban egy nemzetközi cég telefonos ügyfélszolgálatán. Erős idegzettel felvértezve válaszolt az ügyfelek problémáira este 19 óra és reggel 7 óra között. "Az éjszakai műszakban sokan telefonálgattak be magánéleti problémáik megtárgyalása céljából, telefonbetyárkodásból, szórakozásból vagy puszta unaloműzésből. Emellett szinte minden éjjeli műszakra jutott a fáradtságérzet mellé perverz, aberrált, a telefonosokat szexuális életének részleteivel traktáló ügyfél is. Ami szintén igencsak kimerítő volt"- emlékszik vissza erre az időszakra, amit nem kíván vissza. Azért akadtak pozitívumok is: a kevésbé forgalmas időszakban volt ideje szakdolgozat korrektúrázására. Ráadásul a vállalat minden ilyen műszak után plusz extra szabadnapokkal jutalmazta a dolgozókat.

A taxisok szeretik az éjszaka üres Budapestet

A budapesti taxisok egy része kifejezetten szereti az éjszaki műszakot, nem is vállalna más napszakban munkát. "Nincs nagy forgalom, járhatóbbak az utak és gyorsabb a közlekedés a városban "- mondta egy taxisofőr. Igaz, a középkorú férfi szerint az előny egyben hátrányt is jelenthet. "Ilyenkor többet kell várni az utasokra - gyakran sajnos csak üresjáratban rovom a kilométereket"- fogalmazott.

Takács Gabriella

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!

Mindent egy helyen az Eb-ről