Magyarországon az állami tulajdonú nagyvállalatok számítanak az egyetlen munkaerő-piaci területnek, ahol a válság ellenére sincsenek elbocsátások, sőt továbbra is erős toborzás folyik - idézi a Napi Gazdaság a Merces bérinformációs portál legfrissebb elemzését. A Workania által működtetett oldalon megjelent kutatás szerint az ebben a szegmensben a bruttó havi átlagfizetés 188 ezer forint.
A női munkavállalók - akik az adatbázisban 63 százalékkal szerepelnek - átlagjövedelme ennél tíz százalékkal kevesebb. A fővárosban dolgozók magasabb átlaga itt is érvényesül: az országos átlagnál 20 százalékkal többre, 222 ezer forintra számíthatnak. A felmérés szerint a nyugati országrész megyéiben fizetnek még jól: Tolnában 205 ezer forint, Zalában 187 ezer forint és Vasban 185 ezer forint a havi átlagbér. A szakmai tapasztalatot azonban kevéssé honorálja az állam: a felmérés szerint a 3-5 év gyakorlattal rendelkezők bruttó havi átlaga eléri a 199 ezer forintot, míg a tíz évnél hosszabb ideje dolgozóknál ez csupán 192 ezer forint.
Az állami vállalatoknál elhelyezkedve megtérül a tanulásba fektetett energia: a posztgraduális végzettségűeknek a legmagasabb ugyanis az átlagjövedelme (289 ezer forint), őket az egyetemi diplomával rendelkezők követik (268 ezer forint), a főiskolát végzettek átlagbére a harmadik a sorban (222 ezer forint). A középfokú szakérettségi birtokosai többet keresnek (155 ezer forint), mint az OKJ-s bizonyítvánnyal rendelkezők (149 ezer forint). Továbbra is van előnye az érettségi megszerzésének, mivel az érettségizettek havi 17 ezer forinttal magasabb jövedelemre számíthatnak az érettségivel nem rendelkezőkhöz képest.
A Mercer listája szerint egy állami cégnél dolgozó műszaki vezetők havi átlagbére 664 ezer forint, a pénzügyi és gazdasági igazgatóké 549, a főosztályvezetőké pedig 441 ezer forint. Az iskolaigazgatók 278, a mozdonyvezetők 276, a pszichológusok 188, az úszómesterek pedig 103 ezer forintot kapnak átlagosan.