Elbocsátás: védené a szakszervezet az ötven év felettieket

Vágólapra másolva!
A közigazgatásban működő érdekképviseletek nem fogadják el a tervezett tömeges leépítéseknek sem a módját, sem a mértékét. Szerintük a létszámcsökkentés a szolgáltatásokat igénybe vevő állampolgároknak sokkal nagyobb kárt okoz, mint előnyt jelent. A munkavállalói oldal felkéri a kormányt, az ötven évnél idősebb nők, az 55 év feletti férfiak és a gyermeküket egyedül nevelők munkaviszonyát csak szakmailag rendkívüli esetben szüntessék meg - hangzott el egy tegnapi szakszervezeti fórumon, amelyről a Világgazdaság közölt összegzést.
Vágólapra másolva!

A Közszolgálati Szakszervezetek Szövetsége (KSZSZ), a Magyar Köztisztviselők és Közalkalmazottak Szakszervezete (MKKSZ), valamint a Belügyi és Rendvédelmi Dolgozók Szakszervezete követeli, hogy szülessen megállapodás a kormány és az érintett érdekképviseletek között, amely rögzíti az elbocsátás módját, az elbocsátottak kárpótlását, valamint az aktív korú munkavállalók munkaerőpiacra való visszasegítését.
Számos elvesztett munkaügyi per tapasztalata alapján ragaszkodunk ahhoz, hogy a kormány a megállapodást jogszabályban hirdesse ki - hangsúlyozta Michalkó Péter, a KSZSZ elnöke. Hozzátette: a létszámcsökkentés a közigazgatási szolgáltatásokat igénybe vevő állampolgároknak sokkal nagyobb kárt okoz, mint amennyi pénzügyi előnyt jelent. A tömeges leépítéssel a költségvetési hiányt nem lehet megoldani - tudósít a Világgazdaság.

Fehér József, az MKKSZ főtitkára szerint tisztességes lenne, ha a kormány elismerné, hogy 14 500 közalkalmazottnak nem lesz munkahelye és egzisztenciája a leépítés után. A főtitkár szerint a kormány csak ígéri, hogy segít elhelyezkedni az elbocsátottaknak.

Kezdeményezik egy 500 milliós segélyalap létrehozását

A munkavállalói oldal felkéri a kormányt, hogy a munkaügyi központokat a létszámcsökkentés ne érintse. Kezdeményezik továbbá, hogy a munkáltatók csak szakmailag rendkívül indokolt esetben szüntessék meg az 50 évnél idősebb nők, az 55 évnél idősebb férfiak és a gyermeküket egyedül nevelők munkaviszonyát. Az érdekvédelmi szervezetek kezdeményezik, hogy a kormány a létszámcsökkentésben érintett dolgozók számára 500 millió forint összegű rendkívüli segélyalapot hozzon létre. Az alapból azok az elbocsátott dolgozók kaphatnának támogatást, akik nem léphetnek be a prémiumévek programba, különleges foglalkoztatási jogviszonyuk időtartama lejárt, és új foglalkoztatási jogviszonyt nem tudnak létesíteni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!