Jelenleg bő egy hete tart a valódi, kánikulai nyári időjárás. A két héttel ezelőtti csapadéknak lassan már nyoma sincs. A tikkasztó hőség sajnos nem csak a víz mellett nyaralni vágyóknak kedvez, de jótékony hatással van a pollentermelő növények virágzására is.
Ezen a héten jelentős emelkedés várható a levegő összesített pollenkoncentrációjában. Egyre több növényfaj virágpora, egyre nagyobb mennyiségben jelenik meg a levegőben.
Uralkodó fajok továbbra is a csalánfélék és a pázsitfüvek, de a héten már velük egy szinten kell említenünk az útifüvet is. A csalánfélékre érzékenyek ügyeljenek, hogy csalánból készült teát mostanában ne fogyasszanak!
A hétre jelentősebb csapadékot, lehűlést az előrejelzések nem jósolnak. Így a pollenszintekben egyik napra sem várható csökkenés.
Budapest és környékén az egész országra jellemző pázsitfüvek, útifű és csalánfélék mellett a pillangósok okozhatnak jelentősebb klinikai panaszokat.
Észak-Magyarország pollenhelyzete szintén rossz irányba módosul. A pázsitfüvek, csalánfélék mellett itt is jelentős az útifű és a sóska koncentrációja, illetve kisebb mértékben a kenderé.
Észak-Alföldön amellett, hogy igen magas a csalánfélék pollenkoncentrációja, ezen a héten emelkedésnek indul a pillangósok pollenszintje is. Jó hír azonban, hogy előre láthatóan a pázsitfüvek pollenmennyisége jelentősen csökken, mindössze közepes koncentrációtartományba várható.
A dél-alföldi régióban élők már nem ennyire szerencsések. Az igen magas csalánfélék pollenkoncentrációja mellett jelentős tünetokozó szintet érnek el a pázsitfüvek, az útifű és a kender is. Emellett közepes szintre várható a libatopfélék virágporszórása.
Dunántúlon továbbra is marad a csalánfélék és a pázsitfüvek dominanciája. Mellettük mindössze az útifű közepes szintje okozhat néhol klinikai panaszokat.