Kampány után 50 százalékos volt a kgfb-díjemelkedés

Vágólapra másolva!
Innentől nincs többé egységes kgfb-kampány év végén, ami ahhoz vezethet, hogy a biztosítókat nem késztetik versenyre egy rövid időszakban, ezért nagy áremelkedésre lehet számítani. Január 1-jével máris 50 százalékot ugrott az átlagár a Biztosítás.hu szerint.
Vágólapra másolva!

A rekordszámú novemberi kötelező váltás miatt idén is késnek majd valamennyit a biztosítók csekkjei. A Biztosítás.hu internetes portál közleménye szerint egy törvényváltozásának köszönhetően azonban az autósoknak nem kell aggódniuk díjaik befizetése miatt. A kötelező kampány végeztével, január 1-je után több mint 50 százalékkal nőttek a biztosítások díjai. A díjak növekedése az egységes biztosítási évforduló eltörlése miatt a jövőben egyre jobban sújtja majd az autósokat. Tavaly, amikor egy-két biztosító már élt a kettős árazással (kampányon kívül és alatt), már 40-45 százalékos emelkedés volt az átlagos díjakban, pedig korábban jóval kisebb volt a drágulás.

Valamivel több mint egymillió autós cserélte le tavaly novemberben kötelező biztosítóját. A biztosítók közlése szerint, legkésőbb február elejére minden új ügyfelük megkapja biztosítási díjának befizetésére szolgáló csekkjét.

Míg a korábbi években a februárban érkező csekkek késve érkezőknek számítottak volna, a nemrég életbe lépett új kötelező szabályozás miatt, ezek a csekkek időben érkeznek majd meg az autósokhoz. A korábbi évektől eltérően ugyanis 2010-től már nem január végéig, hanem március 1-ig kell befizetniük első díjukat új biztosítójukhoz, a biztosítót váltott autósoknak.

Az új törvény rendelkezései miatt a közúti ellenőrzés gyakorlata is változik. Az ORFK sajtóosztályának tájékoztatása szerint a rendőrség a biztosítás megkötéséről szóló igazolást a korábbi 30 nap helyett 60 napig, azaz tavaly biztosítót váltó autósok esetében, idén március elsejéig fogadja majd el önálló igazoló dokumentumként. Újdonság, hogy a rendőrség jövőben a közúti ellenőrzések alkalmával elsősorban a központi gépjármű nyilvántartásból fogja rendszám alapján lekérni a biztosítási adatokat és a fedezet fennállására vonatkozó információkat. Amennyiben a központi adatbázis szerint az autósnak nincs érvényes biztosítása, a helyszínen továbbra is lehetősége lesz igazolnia biztosításának érvényességét.

A Biztosítás.hu közleménye arra is felhívja a figyelmet, hogy az autósoknak kedvező, hosszabb befizetési határidő mellett az új törvény kevésbé autósbarát változásokat is tartalmaz.

Az egységes biztosítási évforduló január elsejei eltörlése máris érezteti negatív hatását. A kampány súlyának csökkenéséhez és néhány éven belüli megszűnéséhez vezető rendelkezés ugyanis arra ösztönzi a biztosítókat, hogy bátrabban emeljék áraikat, hiszen az ügyfelek - kötelező díjak összehasonlítása iránti - érdeklődése a kampányok hanyatlásával arányosan csökken majd.

Míg tavaly novemberben 25 ezer forintos átlagdíjon köthettük meg a kötelező biztosítást autóinkra, a kampány végeztével ez az ár 41 ezer forint fölé emelkedett. A több mint 50 százalékos díjemelkedés egyik pillanatról a másikra következett be, mivel január 1-jétől már nem vehetők igénybe az úgynevezett kampánykedvezmények, illetve több biztosító is más tarifát alkalmaz az évközi kötésekre.

A biztosítók ebben a tekintetben folytatott eltérő gyakorlata miatt a legolcsóbb biztosítók sorrendje jelentősen megváltozott a novemberi állapothoz képest. A népszerűségi listát korábban vezető társaságok közül csak az Aegon és az Uniqa tudta megőrizni vezető pozícióját, ugyanakkor olyan biztosítótársaságok, akik iránt a kampányban csak minimális érdeklődés mutatkozott, hirtelen a legolcsóbb biztosítók között találták magukat. A Groupama-Garancia, az AIM és a K&H biztosító például, akár az internetes kötések 30 százalékát is megszerezheti az évközi versenyben - a Biztosítás.hu legfrissebb adatai alapján.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!