Radikális autós korlátozások Pekingben

Vágólapra másolva!
Pekingben évi 800 ezerről 240 ezerre korlátozzák a kiadható gépkocsirendszámokat. Ezenkívül a jövőben minden pekinginek egy autó lehet a nevén, és emelkednek a parkolási díjak - csak néhány az új, drákói intézkedések közül, amelyekkel a kínai főváros ellehetetlenült közúti közlekedési helyzetén kíván javítani a városvezetés.
Vágólapra másolva!

A pekingi kormányzat csütörtökön bejelentette, hogy a jövő évben 240 ezer darabra korlátozza a kiadható rendszámok keretét, és már péntektől csak sorsolás útján juthat valaki rendszámhoz. A havi átlag 17.600 rendszámtábla 88 százalékát kaphatják majd magán személyautó-vásárlók, két százalék jut a kereskedelmi járműveknek, és a maradék tíz százalékon osztoznak a vállalatok és a kormányzati szervek.

2010-ben 700 ezer új autót adtak el Pekingben, ami azt jelenti, hogy a hivatalos statisztika szerint a számuk immár meghaladja a 4,7 milliót. Az új szabályok szerint egy pekingi polgár nevén egy autó lehet. Ha valaki újra cseréli a régi kocsiját, abban az esetben nem kell a sorsolásban részt vennie.

2011. április elsejétől új parkolási tarifákat vezetnek be. Egyes helyeken az eddigi ötszörösébe kerül majd a parkolás; az ötös körgyűrűn belül az eddigi 30 perc helyett 15 percre szabják meg a díjakat. A nem Pekingben regisztrált autókat - ugyancsak az ötös körgyűrűn belül - nem engedik a városba a reggeli és a délutáni csúcsforgalmi időszakban.

Forrás: [origo]

Az intézkedések kétségkívül átalakítják az autópiacot, és mivel a márkakereskedések az évi mintegy 800 ezer darab helyett csak 240 ezret adhatnak el, vélhetőleg több bezárásra kényszerül. A csütörtökön bejelentett új szabályozásról már hetekkel ezelőtt pletykák terjedtek, aminek hatására csak az elmúlt héten az átlag kétszeresét, 30 ezer autót adtak el Pekingben. A televízióban kétségbeesett vevők panaszkodnak a bemutató autók szomszédságában arra, hogy már szinte nem lehet új autót venni, mindenütt heteket kell várni. Egy szalon tulajdonosa a karját széttárva magyarázta: nem tud segíteni.

Pekingben 2005-ben még csak alig két és fél millió autó volt az utakon. A helyzet azóta sokat változott. Az életszínvonal emelkedésével százezrek vásároltak maguknak vagy gyermeküknek autót, és mivel a városi úthálózat képtelen volt a helyzettel lépést tartani, és a korlátozások sem bizonyultak elég hatékonynak, Peking közlekedése lényegében ellehetetlenült. Az emberek ma órákat ülnek az autójukban, a sokszor nem túl tapasztalt vezetők külön forgalmi akadályokat képeznek, egyre többet használják a kürtöt, határozottan agresszívebbek az úton lévők.

Forrás: [origo]

Peking igyekszik a lakosság egy részét "visszaültetni" a kerékpárra, de hiába. A metróállomások melletti parkolók, a városszerte felállított bérleti helyek, a kölcsönzőket működtető vállalkozók tucatjai mentek csődbe. A városvezetés emellett gőzerővel fejleszti a tömegközlekedést, a jelenlegi 228 kilométer hosszú metróhálózat például - öt új vonallal - 108 kilométerrel bővül az év végéig. Ezekkel 336 kilométer hosszan, 14 metróvonala lesz a kínai fővárosnak.

Kína 2009-ben előzte meg az Egyesült Államokat, és lett a világ első számú autópiaca. Tavaly 13,6 millió gépkocsit adtak el az országban.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!