Kapuzárási pániktól szenvedő családos apukáknak
A négyszemélyesnek beharangozott kabriók válójában nem képesek négy magas felnőtt hosszú távú szállítására, de egy kisgyerekes családnak tökéletesen megfelelhetnek. A kabriózást többnyire a gyerekek is élvezik, de arra oda kell figyelni, hogy hátra erősebben vág be a menetszél, valamint tűző napon hamar leég az ember.
Az egyik legszebb régi kabriót (Peugeot 306 Cabriolet) a Pininfarina stúdió álmodta meg
A kínálatot több szemszögből lehet megvizsgálni, vannak olcsó vételek, értékes youngtimerek, de ott vannak a modern, ezáltal sokkal jobb technológiát felvonultató kupé-kabriók is. Előbbiek inkább az életérzést hajszólóknak, utóbbiak pedig a kevés kompromisszumra vágyóknak lehetnek jó választás.
Már körülbelül félmillió forintért el lehet kapni 15-20 éves vászontetős modelleket, amelyek között több kifejezetten mutatós is van. A Pininfarina által tervezett Peugeot 306 Cabriolet, vagy a Bertone stúdió által jegyzett Astra F kabrió még a méretei alapján sem rossz választás, bár a merevségük azért nem felel meg a mai kor elvárásainak. Ugyanebben a sorban lehet említeni a Ford Escort Cabriót és az Udo Brinkmann-féle egyes Golf Cabriót is. Ha valaki kicsivel többet szán a nyitott tetős autójára (1-2 millió Ft), akkor az E30-as 3-as BMW kabrió változatát is megveheti, bár az eggyel későbbi E36-os sem kerül többe. Audi 80-as, Saab 900-as kabriót is lehet venni, de kétmilliótól már a Volvo C70-es is elérhető. Ha ennél is többet szánunk nyitott autónkra (kb. 3 millió Ft), akkor már nyitott E osztályos Mercedes, Audi A4-es Cabrio, vagy frissebb (E46) BMW 3-as Cabrio sem lehetetlen, mindhárom jó választás.
Mire érdemes odafigyelni, mennyibe kerül a csere? Bár a klasszikus kabriók vászontetősek, az autógyártók a keménytetős modellek fejlesztése felé vették az irányt, mivel ezek merevebbek és kevesebb kompromisszumot igényelnek. Katona Kálmán autókárpitostól megtudtuk, hogy a vászontetős kabrióktól sem kell tartani, nagyobb gondozást nem igényelnek. Csupán pár részletre érdemes odafigyelni, amivel a tető hosszú távon megőrizheti minőségét és víztaszítását. A szakember arra figyelmzetet, hogy a vászontetős autókat gépi mosóba tilos vinni, inkább speciális samponnal érdemes kézi mosóban tisztítani, és utána lefújni impregnáló szerrel. Ha a tető nagyon öreg, repedezett, esetleg szakadt, akkor csak a csere segíthet, de ez sem vészesen drága. Egy Mazda MX-5 méretű autónál a teljes csere 90 és 150 ezer forint közötti összeg lehet, attól függően, hogy milyen anyagot választ a vevő, illetve műanyag vagy üveg hátsó ablakot kér. Az egyszerűbb verziójú vinyl alapú vászon is olyan, mint amit a gyárak az olcsóbb modelleknél használnak: sokáig bírják, de nem annyira szépek. Természetesen a nagyobb, bonyolultabb tető esetén a csere ára akár a duplájára is emelkedhet. Tulajdonosok tapasztalatai alapján még arra érdemes odafigyelni, hogy a vászontetők nem nagyon szeretik, ha hidegben hajtogatják őket, és az sem használ nekik, ha télen sokáig áll rajtuk a hó. A műanyag alapú tetők állítólag rosszabbul bírják a tartós napsütést, ami érdekes információ, hiszen általában napsütésben kabriózik az ember. |
Családos apukáknak a legpraktikusabb választás a kupé-kabrió (CC): ezek teljes értékű autónak is használhatók, télen kupéként is megállják a helyüket. Egyetlen hátrányuk, hogy lenyitott tetőnél kicsi a csomagtartójuk, de ezzel még együtt lehet élni.
Ebben a kategóriában az Opel Astra, Ford Focus, Peugeot 307/308 és a Renault Mégane számít olcsó választásnak. Nem szabad elfelejteni a Volkswagen Eost sem, amely kicsit drágább, de jobban is tartja az értékét. A két franciából a Mégane jobban veszti az értékét, már háromévest is kapni 3 millió forintért, a 307-esből a hétévesek már kétmillió alatt, míg az utolsó példányokat 3,5 millió forint körüli áron lehet megvenni. A Focus CC-ből viszonylag kevés van, de az Astrából már több, ráadásul sokkal szélesebb a motorválaszték, nagyjából 3 millió forinttól indul az áruk, de nagyon változó a motortól és a felszereltségtől függően. A Volkswagen Eosból már csak ötévest kapni 3,5 millióért, de érdekes módon ebből is nagyon nagy a használtpiaci kínálat.
Nagyon népszerűek a kis, divatos kupé-kabriók
Kedvencek lehetnek
Az utóbbi egy évtizedben az autógyártók úgy döntöttek, hogy a vélelmezett női ízlésnek megfelelő autókat is gyártani. Ez a kabriók kínálatában is meglátszik: számtalan nőknek ajánlott modell jelent meg. Ebben a sorban érdekes és olcsó választás lehet a Fiat Punto kabrió változata, valamint a Renault Twingo harmonikatetős kivitele. Mindkettő pár százezer forintért megvehető; könnyen kezelhető városi kisautók.
A Peugeot 206 CC formájával és árával is hódított. Csaknem tízéves darabokat már 1,2 millióért kapni, de félmillióval többért már a második generációs Tigra TwinTop változatból is lehet vásárolni. Már megjelenésekor különc volt a Citroën C3 Pluriel, amely egyszerre kupé, kabrió, targa, sőt akár pickup is. A trendi kisautó azonban nem ért el nagy sikereket, elsősorban az összeszerelési minősége miatt. Ettől függetlenül, ha valaki vállalja a kihívást, akkor egészen olcsón, 1,5-2 millióért hozzájuthat. Nagyjából kétmillió forintért már Micra C+C-t is kapni, ami üvegtetős, vagyis kupé-módban is hangulatos. Az új Volkswagen Bogár 2,5 milliótól elérhető, de hárommillió környékén már a még trendibb Mini Cabriók közül is lehet választani.
A Mazda MX-5 örök sláger, már 900 ezret legyártottak belőle
Fiataloknak
A sportos fiataloknak találták ki a roadster kategóriát: nincs négy ülés, de ezeket az autókat izgalmas vezetni. Laposak, lendületes a megjelenésük és még dinamikusak is. Nem csak a Balaton partján nagy élmény velük gurulni, hanem egy hegyi szerpentinen is.
A kategória abszolút etalonja a legendás Mazda MX-5-ös, amely világ legnagyobb példányszámban eladott roadstere. Már a harmadik generáció fut belőle, és idén év elején gyártották le belőle a kilencszázezredik példányt. Az első generációst már egymillió forint alatti áron elérhetjük, de a második generáció sem sokkal drágább: 1,3 milllióért vannak 1,6-os példányok. A második generációt azért érdemesebb venni, mert kicsivel tágasabb és merevebb a karosszériája.
Mennyibe kerül a javítás? Utánajártunk, hogy milyen költsége van, ha egy nyitott tetős autónak meghibásodik a tetőmozgató mechanikája. Az egyszerűség kedvéért két már régóta ismert, nagy példányszámban eladott modellre kérdeztünk rá, a vászontetősöket Mazda MX-5, míg a kupé kabriókat a Peugeot 206 CC képviseli. A vászontető ugyan sérülékenyebb, de a cseréje egyszerűbb. A gyári szakszerviz szerint az ügyfelek általában javítatják a sérült vásznat, mert a gyári jóval drágább. Amíg a kárpitos 90-150 ezer forintos árat mondott egy új tetőre, addig a gyári az első generációnál 328, a másodiknál 383 ezer forint. Ha a mozgató rudazatban valami eltörik, akkor annak a cseréje mindkét generációnál 420 ezer forint, vagyis erre is érdemes vigyázni. Az más kérdés, hogy a szervizes szerint erre még nem volt példa.
A kupé-kabriók esete már más, itt magával a fémtetővel nem sok probléma adódhat. A mozgatás viszont sokkal bonyolultabb, a különböző mechanikákat általában külön lehet cserélni. A példákban szereplő Peugeot 206 CC-ben például külön lehet cserélni a bal és a jobb zsanérmozgató mechanikát (oldalanként 130 713 Ft), a munkahengereket (oldalanként 122 119 Ft), a hidraulikus motort (296 281 Ft) és a csomagtartó hátrabillentő mechanikát (174 963 Ft). Általában egyszerre mind nem szokott tönkremenni, de az világosan látszik, hogy egy CC javítása esetében jobban a zsebünkbe kell nyúlni. |
Már nem gyártják a Toyota MR-2-est, amely targatetős és középmotoros, olyan, mint egy kis Ferrari. Az 1986-tól gyártott, szögletes első generációban a 4A-GE motor a különlegesség, körülbelül félmillió forintért hozzá lehet jutni. Az egymillió forint felett elérhető, 1991-től gyártott második generációban már kétliteres szív dobog, sőt külföldi forrásból még turbós verzió is beszerezhető. Ez a modell hatalmas élmény, hiszen alapvetően úgy viselkedik, mint egy vérbeli sportkocsi. A harmadik generációban már az 1,8-as VVT-i motor kicsit gyengécske, 140 lóerős verziója dolgozott, ezt a modellt már nem forgalmazták itthon, mégis sok van belőle a használtpiacon.
A legélvezetesebb roadster a Honda S2000-es: kétliteres szívómotorja 240 lóerős
Az MR-2-höz hasonlóan már a múlt homályába vész a Honda CRX utolsó generációja, amely szintén targatetős kialakítást kapott. A kiváló 1,6-os motorok szólhatnak mellette, valamint az a tény, hogy a fémtető miatt télen is használható. Ebben a kategóriában szintén jól fest az MG F modellje, de ezzel alkatrészellátási gondok lehetnek.
Ha egy kicsit drágább modellek is szóba jöhetnek, akkor már egy BMW Z3-as is érdekes választás valamivel kétmillió alatt, de a Honda S2000-es már vérbeli sportautó, igaz ehhez már minimum 3 millióra lenne szükségünk. Ennyiért azonban már első generációs Audi TT roadstert és Mercedes-Benz SLK-t, vagy egy BMW Z4-est is ki lehet fogni, amelyek különleges darabok, de a fenntartásuk is drágább.