Régóta kísérleteznek alternatív hajtásokkal az Audinál, egyszer mi is kipróbálhattunk hét lakat alatt őrzött prototípusokat, de végül egyetlen konnektorról tölthető típus sem érte meg a sorozatgyártást. A katapultként kilövő, tisztán elektromos R8 is szalon helyett múzeumba került, miközben nem csak a japán, de a német konkurencia is elhúzott, beleértve a házon belüli Porschét és Volkswagent is.
Az A3 E-tronnal minden jóra fordulhat, hiszen egyesíti a jól ismert hibridek előnyét (nagy hatótáv, gyors tankolhatóság) a villanyautókéval (sok, tisztán elektromosan megtehető kilométer). Annak, aki nem tud vagy akar városi és hosszú, akár külföldi utakra két külön kocsit fenntartani, ma az ilyen plug-in hibridek jelentik a legjobb alternatívát. Nem titok, az A3 csak az első a sorban az Audinál, a meglévő hibrideket (A6, A8, Q5) is idővel konnektorról tölthetőkre cserélik, és az eddig csak benzinesként vagy dízelként kapható típusok (például A4) következő generációjába is beilleszthető az új hajtáslánc.
Aki az ökoautó szó hallatán olyan csodabogárra számít, mint a Nissan Leaf, a Honda Insight vagy a BMW i3, alaposan meg fog lepődni: az e-tron egy teljesen szokványos A3, amit S-line stílusú sportruhába öltöztettek. Küszöbtoldatok, mélyebbre húzott lökhárítók és felárért 18 colos felnik jelzik, hogy ez nem feltétlenül vándordűneként fog araszolni a külső sávban, a tekintetét pedig krómpálcás hűtőrács és teljesen egészében LED-es fényszórópár teszi még fenyegetőbbé.
Egyelőre csak a Sportbackből készül plug-in hibrid kivitel, a háromajtósból és a győri lépcsőshátúból nem, és a többi gyártó szokásaihoz híven a kabrió is kimarad a sorból – pedig nyitott tetőnél még érdekesebb lenne a trolihang. A jó minőségű, minimalista, szálcsiszolt alubetétekkel fűszerezett beltér is a többi A3-ból ismerős, annyi különbséggel, hogy fordulatszám- helyett teljesítménymérő műszer költözött a kilométeróra mellé. Ebben is motoros mozgatású kijelzővel és tapipados vezérlőtárcsával váltották ki a gomberdőt, nem csak informatikusoknak érhető menüstruktúrával.
Elvesztett összehasonlító tesztek sora bizonyította, hogy az A6 az Audi tanulópénze volt a hibrid iskolában, ehhez képest hatalmas előrelépést jelent az E-tron. Az A3-nál debütált moduláris padlólemezt eleve alternatív hajtások befogadására tervezték (mint például a földgázos G-tron), így végre nem a csomagtérben, hanem a hátsó ülések alatt, helytakarékosan utazik a 8,8 kWh-s, vízhűtéses lítium-ion akkucsomag. Ahol korábban a pótkerék lakott, oda most a 40 literes tank és a 12 voltos akksi került, a raktér pedig ugyanakkora maradt, mint az A3 Quattrókban: 280 literes.
Elöl, a motorháztető alatt a konszern ismert 1,4-es turbómotorja dolgozik 150 lóerővel, amihez egy új fejlesztésű, hatfokozatú duplakuplungos váltó kapcsolódik. A kettő közé építették be az E-tron lelkét, a 75 kilowattos villanymotort, amely feltöltött akkuk mellett 130 km/h-s tempóig önállóan tudja mozgatni az autót. Aki lassabban vezet, akár 50 kilométert is megtehet anélkül, hogy beindulna a benzinmotor, az igencsak vitatott ECE plug-in norma szerint pedig alig 1,5 liter a vegyes fogyasztás.
Leszámítva azt, hogy elektromos üzemmódban nincs hangja, pont ugyanolyan utazni benne, mint egy mezei A3-ban. A helykínálata bő átlagos, elől remekül tartanak az Ambition kivitel sportülései, az inkább kisautós méretű csomagtér jól kihasználható. Kissé leültették a karosszériát, és a keményebb rugók miatt (főleg 18 colos felniken) feszesebben lép át az úthibákon, de messze áll attól, amit kényelmetlennek neveznénk. Azért kínálhatnának adaptív lengéscsillapítókat is hozzá, ha már úgyis megmaradt benne a drive select kapcsoló (komfort, sport, egyéni és automata üzemmóddal).
Menet közben egy gyári applikáció letöltése után sok információt okostelefonról is le lehet kérdezni, parkolásnál pedig - okos ötletként - bekapcsolható róla a légkondicionáló vagy a feláras állófűtés. Ugyanígy, távirányítással el is tudjuk indítani a töltést, ami lemerült akkuknál 230 voltos hálózatról 3 óra 45 percig, ipari áramról pedig bő két óráig tart. A villanyautóknál nem magától értetődően mindkét kábel része az alapfelszereltségnek, egyedül a garázs falára szerelhető töltődoboz extra.
Az A3 E-tronban messze az a legizgalmasabb, ahogyan megy. Álló helyzetből 4,9 másodperc alatt felgyorsul 60 km/h-ra, anélkül, hogy a benzinmotorban megmozdulnának a dugattyúk, igaz, ilyen vágtára a Leaf és sok más villanyautó is képes. Csakhogy itt nem kell a hatótáv miatt rettegni, sőt, a lakott terület vége táblánál is nyugodtan a gázra lehet lépni, amikor kell, beindul a TFSI-motor is. Padlógázra vagy sport programban összesen 204 lóerős rendszerteljesítmény és gyakorlatilag alapjárattól 350 Nm áll hadrendbe, ami nedves útfelületen kihívás elé állítja az összkerékhajtást.
Míg az A6 Hybridről nem volt feltétlenül elmondható, az A3-ban finom az átmenet a benzines és az elektromos üzemmód között, de egy kapcsolóval mi is eldönthetjük, sokat akarunk-e villannyal menni, inkább tölteni akarjuk-e az akkumulátorokat, raktározni szeretnénk-e az energiát egy későbbi belvárosi szakaszra, vagy mindent a vezérlőelektronikára bízunk-e. A próbaúton mind a négy variációt kipróbálva 3,9 literes fogyasztást mértünk, míg az aszkéta kollégák átlaga állítólag 2-2,5 liter volt.
Persze az e-tron étvágya erősen függ a vezetési stílustól, márpedig mi a szerpentines szakaszokra érve kíváncsiak voltunk a képességeire. Hátul több lengőkaros futóművével és precíz kormányzásával nincs ellenére a tempós kanyarvétel, de érződik a mozgásán, hogy hárommázsányi ballasztot cipel. Sportkocsinak véletlenül sem érződik az E-tron, viszont a kompakt hibridek mezőnyében messze ezt a legnagyobb élmény vezetni, ráadásul a villamos-hidraulikus kombinált fék is finoman adagolható.
Magyarországon csak a negyedik negyedévben kezdik el forgalmazni és még nincsen hivatalos ára, de annyit már lehet tudni, hogy Németországban 38 ezer eurót kell fizetni érte. Ez átszámítva 11,8 millió forintnak felel meg, és bár természetesen ettől eltérhet majd a magyar árképzés, nagyságrendileg aligha kell nagy meglepetésre számítani. Ha abból indulunk ki, hogy ennyiért három nem prémium márkás kompakt autót vagy két alap Audi A3-at lehet kapni, elég húzós felára van a technikának.
Másrészről ott van viszont a gazdag alapfelszereltség és a lehetőség, hogy minden nap árammal lehet munkába járni, de a hosszabb utakról sem kell lemondani. Az ilyen, kettő az egyben autókat másutt sem mérik ingyen, a Toyota Prius Plug-in 12,2 millióba kerül, feleekkora elektromos hatótávval és 136 lóerős rendszerteljesítménnyel. Közel ugyanennyit kell fizetni az Opel Amperáért is, amelynek szintén kínos helyzetet fog teremteni az autószerűbb Audi - de aligha lesz egyhamar része az utcaképnek.
Műszaki adatok - Audi A3 E-tron