A VW-csoportban nagyon értenek az igények kielégítéséhez. Ez még akkor is megsüvegelendő, ha azok jó részét a cég marketingesei teremtik meg. A valós és a kreált elvárások alapján ugyanis egyaránt nagyon okos, felhasználóbarát megoldások születnek akár a részleteket, akár az egészet nézzük.
Különösen a Skoda márkanevet igyekeztek összekapcsolni a józan észszerűséggel, amelyet közel három évtizede (1991-től a VW szakmai felügyelete alatt, 2000-től pedig a német konszern rendes tagjaként) építgetnek tettekkel és szavakkal: „Egyszerűen okos”.
A Skoda kompakt SUV-modellje korábbi tesztünkben dízelmotorral és 4x4 hajtással már felfedte a titkai javát. Kiderült, hogy
némi szemfényvesztéssel, de állja a sarat a modern aszfaltterepjárók mezőnyében.
A most nálunk vendégeskedő 1.5 TSi 2WD DSG Style kivitelű Karoq még inkább lábbal tiporja azokat az íratlan, ámde ősi szabályokat, amelyek egy terepjárót terepjáróvá tesznek.
Nincs komoly hasmagasság, diffizár, de még összkerékhajtás sem. S terepjárós kakasülő sincs, ami egy tank biztonságérzetét adná, és amelynek hála
a sofőr magasabbról nézhet körbe a dugóban
menekülőút keresése közben. Mégis sokat ad az Octaviához képest egy metálfényfelárból kihozható családi Skoda crossover – normál személyautóként persze.
Sztyeppe helyett leginkább autópályán érzi magát otthon. Na, nem azért, mert az orrában tomboló szilaj ménes közúton szétszaladna. A másfél literes, 150 lóerős és 250 Nm nyomatékú benzinmotor, a jól kalibrált és észrevétlenül dolgozó 7-es DSG váltó, a zajok hallhatatlansága, a futómű stabilitása és persze a jármű jelenléti ereje sztrádán áll össze a legkiegyensúlyozottabb egységgé.
Erre jön, mint hab a tortára az adaptív tempomat, amely akadályt észlelve azonnal fékez, éspedig a 3, előre beállítható távolság függvényében. Ilyenkor a vezető belenéz a tükrökbe, s ha szabad az út, rányom az irányjelző karra, aztán 3 indexvillanás alatt besorol a belsőbe, miközben a kocsi visszagyorsul a tempomaton belőtt értékre.
Más kérdés, hogy a legrövidebbre beállított mintegy 150 méteres követési távolság miatt
a magyar autópályákon rendre bevág még egy-két balkáni tréleres,
mert az emelkedőt nem bírja a túlterhelt járműszerelvényük. Mindenre a skodások sem gondolhatnak. Ugyanakkor a legnagyobb veszélyben nem itt, hanem megállás után vagyunk a Karoqban, pontosabban félúton kifelé tartva belőle.
Az elektromos rögzítőfék reteszelés után ugyanis némi fáziskéséssel dolgozik, ami
a fékpedálról lelépve jó pár tizedmásodpercig gondolkodik,
ezzel pedig egy jó arasznyit engedi gurulni az autót – lejtőn/emelkedőn. Szerencsésebb esetben az elmozdulás csak ijesztő, rosszabb esetben a türelmetlen utas lába is megsérülhet kiszálláskor.
Cikkünk folytatódik, kérjük lapozzon!