Kereken tíz éve különös képek és videók árasztották el az internetet Amerika máig legnépszerűbb autójáról, a Ford F150-ről. Fekete hűtőrácsos, megemelt kasztnis és bütykös gumis, vadiúj változata szöcskeként ugrált a dűnéken vagy jóízűeket farolt, a leírásokból pedig hamar kiderült, hogy ezúttal nem egy sarki off-road műhely elborult kreálmányáról van szó. Ez bizony szalonban kapható, gyári változat, vészjóslóan hörgő, 6,2-es V8-as benzinmotorral és zseniális félverseny-futóművel.
A névválasztása is ügyes volt: Raptor, vagyis rabló, amiről természetesen mindenkinek a Jurassic park nem túl barátságos, húsevő dinoszauruszai ugranak be.
Nagyon bejött az elvetemült pickup az amerikaiaknak,
úgyhogy az aktuális (ha jól számolom, 13.) F-szériából is készítettek terepes sportmodellt, sőt, megfogant a topmenedzserek fejében, hogy Európában is partra kéne szállni vele. Igen ám, de felénk nem szeretik a vevők a húszliteres fogyasztást vagy a jachtokéval vetekedő manőverezést.
Adta magát az ötlet, hogy a kontinens legnépszerűbb pickupjából, a 30 százalékos piaci részesedésű Rangerből építsenek inkább dögös terepváltozatot. Aprónak persze ezt sem mondanánk a maga 5,4 méteres hosszával, de legalább nem a teherautó-parkolóban kell megállni vele, és minden szűk fordulóban ipszilonozgatni. Ráadásul dízel, hiszen mifelénk élő ember nem vesz haszonjárművet benzinmotorral, a belső kialakítása és felszereltsége is jobban megfelel az itteni ízlésnek.
Már az alap-Ranger sem tűnik szende elsőáldozónak, különösen az eddigi csúcsot jelentő WildTrak kivitelben, de a Raptor mindenre rátesz még néhány lapáttal. Krómdíszítésű,
ovális emblémás hűtőrácsát például matt feketére cserélték hatalmas Ford-felirattal,
az amerikai nagybácsi stílusában. Lökhárítóit is rendesen megvágták, hogy jobbak legyenek a terepszögek, és persze itt sem maradhat el a szokásos tereptuning-trükk, a kasztni megemelése – így már derék 28 centis a hasmagasság.
De nem csak ettől drámai a sportmodell kiállása, hanem a 16,8 centivel megnövelt szélességtől is. Műanyag sárvédőtoldataira a nagyobb nyomtáv miatt volt szükség, de sok divatterepjáróval ellentétben nem a felnik méretét növelték a használhatatlanságig: csak 17 colosak, viszont extra ballonos BF Goodrich All Terrain félterepgumik feszülnek rajtuk. Ehhez jön még a metálfekete fényezés (nettó 160 ezer forint) és a matricaszett (235 ezer), és máris készen áll az országúti romboló.
Nem létezik olyan széria pickup Európában, amely látványosabb lenne nála, de a klasszikus terepjárók (Mercedes G-osztály és Jeep Wrangler) elől is képes ellopni a show-t, ráadásul azokkal ellentétben az áfát is vissza lehet igényelni rá.
Kár is ragozni, hogy milyen súlyos az országúti jelenléte,
erre senki sem húzza rá a kormányt a szomszéd sávból, a visszapillantóban hirtelen feltűnve menekülőreflexet vált ki. Más kérdés, hogy bizony messze nem mindenki szimpatizál vele, de ilyen ez a popszakma.
Utastere egy szokványos duplakabinos pickup-belső, bár az elmúlt években ezek komoly fejlődésen mentek keresztül: hátra például már nem középkori kínpad jár, hanem normális támladőlésű, kar- és fejtámaszos ülés, bár itt továbbra is kissé felhúzott lábakkal kell utazni. Egy Velociraptor nyilván nem járhat szövetruhában, a Ranger belsejét tehát egyedi, kék varrású bőrkárpitba csomagolták, elöl pedig a parancsnoki hidat egy 8 colos érintőképernyő (navigáció, DAB-rádió és bluetooth) uralja.
Ennek a kijelzőnek más szempontból is jó hasznát lehet venni: olyan kicsik és mélyen ülnek a fűtés-szellőzés gombjai, hogy jobb inkább menüből intézni a klímababrálást.
A felhasznált anyagok és a kidolgozás minősége csak átlagos,
viszont csúcsmodellhez illően kifejezetten gazdag a felszereltség, és a praktikummal sincs gond: sok rekeszbe el lehet suvasztani az apró holmikat, hátul 12 és 230 voltos csatakozó táplálja a kütyüket, remekül rá lehet látni a forgalomra.
Egy ilyen autón elég idétlenül festene a platódoboz, de a farmjáratokat kivéve nyitottan sem jó hagyni, ezért rolóval fedte le a Ford, ami (az elődökkel szerzett tapasztalatokkal ellentétben) vízzáró. A körbebélelt raktérben elfér hosszában egy Euro raklap, és rögzítőhorgok tartják féken a cuccok körmérkőzését, sőt, a bukókeretben felkapcsolható LED-es világítás sem hiányzik. De fel- és lepakolni nem könnyű a Raptort, az örökös mászást megelégelve idővel kétfokú létráról rámoltam inkább.
Cikkünk folytatódik, kérjük lapozzon!