Nem is olyan rég időutazásra indultunk 1998 Magyarországának autós világába, és bemutattuk az akkori piac legolcsóbb autóit (Tico, Swift, Felicia és társaik), na meg az árcéduláján szereplő vicces összegeket. Akadt a történetben egy mellékszál, ami a mostani bemutató szempontjából érdekes: szó sem volt akkoriban SUV-divatról, de sokan akartak terepjáróval járni, úgy, hogy visszaigénylik az áfát. Eljött a lerácsozott rakterű offoraderek (Nissan Terrano II) és mindenekelőtt a pickupok aranykora.
A piac sztárját úgy hívták, hogy Mitsubishi L200, mégpedig okkal: a harmadik generáció nagy dobás volt. Tényleg személyautósnak tűnt a belseje (nem csak egy ARO-hoz képest), karosszériáját kétszínű fényezéssel és ködlámpás gallytörő ráccsal lehetett menőbbé tenni, az orrában pedig erős turbódízel kerregett, a motorháztető kopoltyúján lélegeztetett intercoolerrel.
De a 21. században véget ért a hegemónia,
a Nissan Navara, majd a Toyota Hilux és a Ford Ranger lett a vállalkozók új kedvence.
Közben ugyanis a Mitsubishi ingoványos terepre merészkedett az L200 negyedik, majd a mostani ötödik generációjával: bár a képességeiket senki sem vitatja, és ennek köszönhetően máig ezek adják a cég termelésének 15 százalékát, de a gömbölyded formatervvel mellélőtt a gyártó. Mintha műkörmös lányoknak szánta volna, nem pedig építőipari szakiknak, borászoknak vagy földművelőknek, úgyhogy a mostani ráncfelvarrásnál egyetlen feladatot kaptak a formatervezők: legyen végre férfias gép!
A sajtóközlemény szerint az új „sziklaszilárd dizájn" lett a megoldás, ami elsősorban azt jelenti, hogy a pufók orrot kivasalták, mégpedig úgy, hogy négy centivel megemelték a motorháztetőt,
a korábbinál magasabbra költöztették a csíkszerű hűtőmaszkot
és (felárért LED-es) fényszórót, az új, markáns lökhárítót pedig C-alakú krómdísz és függőleges lámpafészek uralja. E fazont a pickup az Eclipse Crosstól örökölte, és visszaköszön a következő Outlanderen is, vagyis márkavédjeggyé válik.
Igen ám, de a sziklaorr elég furán festene, ha az L200 gömbölyű kavicsként folytatódna, ezért az A- és a C-oszlop közti rész, vagyis a kabin kivételével teljesen átrajzolták. Nem csak az első és a sárvédő, illetve a lámpákat beleértve a hátfal alakult szögletesebbé, de a plató teteje is magasabban húzódik, a feláras bukókeret pedig a korábbinál masszívabb kialakítású lett. Utóbbi helyett persze doboz is rendelhető, a megrendelőlapon duplaküllős, 18-as felniszettet és négy új színt is be lehet ikszelni.
Így, ha nem is olyan brutális, mint például egy Ford Ranger Raptor, a korábbinál karakteresebb lett az L200,
de azért szó sincs arról, hogy feladná haszonjármű mivoltát.
Ez utasterében is tetten érhető, ahol a külsőnél jóval kevesebb változás történt – itt elsősorban a középkonzol átalakulása, az új műszeregység, egy-két módosított betét, illetve a kellemesebb párnázású könyök- és térdtámasz tűnhet fel. A kor szelleméhez illően megszaporodtak a töltők és az USB-aljzatok is.
Az alapvetően egyszerű műanyagokkal berendezett, de funkcionális duplakabinban nem rossz helyet foglalni, legalábbis elöl – de mi a helyzet a sok pickupban kalodának beillő hátsó szekcióval? Nos, itt átlagos térkínálat és meredek háttámla vár, viszont legalább az ülőlapot elég magasra emelték ahhoz, hogy ne kelljen felhúzott lábakkal ücsörögni. A kulisszák mögött pedig javítottak a karosszéria merevségén és az utastér zajszigetelésén, plusz a futóművet is kezelésbe vették.
Üres platóval, négy fővel a fedélzeten mentünk vele a Balaton-felvidéki menetpróbán, és az átlagosnál jobb minőségű burkolaton egész jó volt a rugózási komfortja, rosszabb úton viszont már dobált – hiába,
egy alvázas építésű, hátul merev hidas és laprugós pickuppal nem lehet csodát tenni.
Az L200 mellett szól ugyanakkor, hogy egész elfogadhatóak maradtak a méretei és a tömege (1895-2035 kg), és nem hajónyi hely kell a manőverezéshez: a fordulóköre személyautós 11,8 méter.
Korábban a forma mellett a fékrendszert is érték kritikák, erre most lépett a gyártó: hátul maradt ugyan a dobfék, előre viszont 294 helyett 320 milliméteres tárcsák és négydugattyús nyergek kerülnek – feltéve, hogy a kuncsaft 18 colos felniket rendel. Egy sor új biztonsági rendszer, a parkolóradarokkal kombinált koccanásgátló, a körkörös kamera, a hátsó keresztirányú forgalomfigyelő, az automata vészfékező, a holttérfigyelő és a sávtartó is megjelent a fedélzeten.
Cikkünk folytatódik, kérjük, lapozzon!