Néhány éve egy elektromos SUV-val kénytelen megosztani a nevét, Európában a Fordnak nem lesz olcsó mulatság a széndioxid-kibocsátása, mégis él és virul a klasszikus benzines Mustang. Olyannyira, hogy lassan tíz éve a világ legnagyobb számban eladott sportkocsija, megelőzve jóval olcsóbb élményautókat (köztük a Mazda MX-5-öt), így nem is volt kérdés, hogy elkészüljön-e legújabb, a sorban már hetedik generációja, egyedül a műszaki megoldásokon vitázhatott a menedzsment és a mérnökcsapat. Végül arra jutottak, hogy az elődmodell technikáját csiszolják tovább, forma és különösen szolgáltatások terén viszont a Mustang semmiképp sem lehetett dinoszaurusz.
Aligha lett volna bölcs ötlet radikálisan átrajzolni az ikonikus dizájnt, a sziluettje megtévesztésig hasonlít az előző generációéra: hosszú motorháztető, elnyújtott tetőív, döntött B-oszlop, masszív hátsó sárvédő jellemzi, akár még darázsderekat is beleláthatunk; összességében szögletesebbek lettek a vonalai. Teljesen új a front, függőleges tagolású hűtőráccsal és keskeny, gonosz tekintetet adó LED-fényszórókkal; komoly erőt sejttet a motorháztető púpján trónoló rács, ami a forró levegő kivezetésére szolgál.
Átalakult a fara is, újraértelmezve visszatért az 1967-es modellév konkáv hátfala, természetesen három-három csíklámpával, amit ezúttal nem köt össze fekete sáv. Kétféle karosszériát kínálnak, a klasszikus kupé (Fastback) mellett a napjainkban egyre kevesebb márkánál elérhető kabriót (Convertible), legalábbis GT felszereltségnél. Aki ugyanis a sportosabb lökhárítóiról és hátsó szárnyáról könnyen felismerhető Dark Horse csúcsmodellt szeretné, kizárólag kupét választhat. Nem beszélhetünk apró autóról, 4,8 méter feletti a hossza.
Míg kívül revolúció helyett az evolúcióra szavaztak a Fordnál, belül radikálisan átalakult, aminek a konzervatív autósok aligha fognak örülni, de szolgáltatások terén szükség volt az előrelépésre. Megjelent a szélesvásznú mozi, vagyis közös kávában lakik a 12,4 colos digitális műszeregység és a 13,2 colos multimédia – önálló klímapanel híján már innen kell a szellőzőrendszert állítani. Átlagos sebességű, és összességében jól használható a SYNC4 rendszer, menők az animációk és sokoldalúak a konfigurációs lehetőségek: még egy retró nézet is van, a Fox Body generáció (1987-93) műszergrafikájával. A lezárt pályára ajánlott Track menüpontban barangolva olyan érdekes beállításokra leszünk figyelmesek, mint a Drag race rajtprogram, a Laptimer (köridőmérő), a Line lock (gumifüstölés), illetve a kétféle beállítással működő Drift brake.
Utóbbi funkció a megfejtése a két ülés között látható, szokatlan kézifékkarnak, mely mechanika helyett egy elektromos kapcsoló: parkolásnál kicsit felhúzva, majd visszaejtve rögzít,
farolások megindításakor pedig hasonló hatással működik, mint a ralisok hidrós rendszerei.
Szerencsére maradtak fizikai gombok az utastérben, többek közt a kormánykerék küllőin, a kidolgozás pedig, ha közel nem is prémium, az USA gyártók korábbi belsőihez képest valódi előrelépés. A 2+2 személyes utastér hátsó traktusa csak gyerekeknek való, elöl viszont kényelmes (hűthető-fűthető) ülésekben foglalhatunk helyet, vagy, ha számít a jó oldaltartás és a látvány, Recarókban.
Míg Amerikában megmaradt a kínálatban a négyhengeres, turbós Ecoboost, addig Európában az ügyfelek igényeit követve kizárólag 5,0 literes szívómotorral kapható az új Mustang. Tévedés lenne őskövületnek nézni a változó vezérlésű, kettős befecskendezésű, csupa alumínium, kovácsolt főtengelyes, dupla pillangószelepes Coyote V8-ast, amely kétféle teljesítménnyel kapható: 446 lóerőt tud az alap GT, a néhány további belsőségében módosított Dark Horse pedig 453-at. Ez bizony – részben a kibocsátás, részben az OPF beszerelése miatt – nagyjából 50 lóerővel elmarad a tengerentúli verziók teljesítményétől, ám így sem kevés, akárcsak az 540 Nm nyomaték. A legtöbb tulaj mellékesnek fogják tartani az alapkivitelnél is 12 l/100 km-es WLTP fogyasztást, azt viszont aligha, hogy a tízfokozatú automata mellett hatos kézi váltót is kínál a Ford!
Fontos tudni, az összes kocsit széria Performance csomaggal teszik fel a kontinensünk felé induló hajókra, ami 19 colos felniket jelent kiváló tapadású Pirelli P Zero gumikkal, Brembo fékekkel (elöl 390 mm-es tárcsákkal és hatdugattyús nyergekkel), részlegesen önzáró diffivel és egyéb nyalánkságokkal. Útjainkra nagyon ajánlott extra 800 ezer forintént az adaptív Magnaride felfüggesztés, amely 14 szenzorral figyeli a kátyúkat, és előfeszítéssel veszi elejét a károknak. Ez a rendszer szériatartozék a pályanapokra is ajánlott Dark Horse kivitelnél, akárcsak az extra motor- és váltóolajhűtő, a Tramac váltó és fejlettebb, hátul Torsen-rendszerű diffi.
Országút helyett ezúttal a zsámbéki Driving Camp vezetéstechnikai központban ismerkedtünk először egy automataváltós GT driftelési képességeivel – vizes körpályán, kikapcsolt ESP-vel azonnal táncba lendül a Mustang fara, és néhány tulajnál várhatóan száraz utakon sem lesznek hosszú életűek a hátsó gumik. Még több izgalmat tartogatott az országúti pályamodul egy Dark Horse kormánya mögött, ahol kiderült, hogy a fejlett (hátul multilink) adaptív futóművel, ha nem is zéró oldaldőléssel, de kiszámíthatóan fordul a testes Mustang. Kicsit több visszajelzésnek örültünk volna a kormányon, ugyanakkor kellően pontosan irányítható és főleg szórakoztató a Fekete Ló.
Határozott vádlit igénylő kuplung és rövid utakon járó, csontos Tremec kézi váltó tudatja a sofőrrel, hogy a sok puhány között ő bizony igazi gépész, a rocksztárság igazi forrása pedig nem más, mint a Coyote V8-as motor.
Már kis fordulattól egyenletesen tol, a középső tartományban elkezd viharosan csörtetni a Mustang, és fent sem fogy ki a szuszból,
bőven 7000/perc fölé forog. Gázreakciója és ereje mellett akad egy másik tulajdonsága is, amit sosem fogunk elfelejteni, és alighanem fontos vásárlási érv például egy turbós, sorhatos BMW-hez képest: a hangja. Attól függően, hogy a négy beállítás közül mit választunk a kipufogó pillangószelepjeinek, és épp merre kalandozik a fordulatszám, a telt gurgulázástól a rekedt ordításig szédítő koncertet tart.
Bár közúton nem tudtuk kipróbálni a Mustangot (erre egy teszt keretében később sort kerítünk majd), az elődjét, illetve továbbfejlesztett szolgáltatásait, köztük vezetéssegítő rendszereit ismerve nem kétkedünk a hétköznapi használhatóságában, nyilván a helykínálat és a fogyasztás korlátait elfogadva. Ilyen célra a GT kivitel fel meg leginkább, melyet 24,12 millió forinttól lehet elérni – ez nem a régi dömpingár, de a 446 lóerőt és a gazdag alapfelszereltséget tekintve reális.
A népszerű, korzózgatni ideálisabb automataváltó felára 1,2, míg a kabrió kivitelé 1,8 millió forint, miközben az érezhetően vadabb Dark Horse 28 millióról indul, és bőven 30 fölé extrázható. Tény, hogy a Mustangnál léteznek bőven agilisabb sportkocsik, de az is, hogy sokat fejlődött, és hangulata fergeteges. Ráadásul szívó V8-as motort a kétszer ennyibe kerülő Lexus LC 500 kivételével már senki sem ad, még az ősi rivális Chevrolet Camaro és – megszokott formájában – a Dodge Challanger gyártása is leállt. Villannyal pedig már aligha lesz ugyanez az élmény.
Bár két héttel korábban mutatkozott be a hasonló recept alapján készített Plymouth Barracuda, mindenki az 1964. április 17-én leleplezett, kezdettől fogva hallatlanul sikeres (az első modellévben 680 ezer talált gazdára belőle) Ford Mustangot tartja a póniautó-kategória első képviselőjének. Lee Iacocca és csapata kompakt, fiatalos, modern formájú és megfizethető autót dobott piacra, amelyet vadlófajtáról kereszteltek el, és komoly reklámkampányt szerveztek köré félmérföldes ügyféltesztekkel,
egyik példányát még az Empire State Building tetejére is felvitték.
Története hosszú évtizedei alatt megjárt néhány hullámvölgyet a sportos modell, de a Ford mindvégig ragaszkodott hozzá, és az ezredforduló után ismét sikerre tudta vinni. 2018-ban ünnepelték Dearbornban a tízmilliomodik Mustang legyártását. A jubileum tiszteletére a magyar bemutatóra elhozták a korábbi generációk egy-egy képviselőjét, mi pedig címszavakban mutatjuk meg a pónievolúciót.
Alább rövid videón mutatjuk a hazai Mustang-generációk sorakozóját (az ötödikből két modellt, egy frissítés előttit is utánit is kiállítottak):