A bönningheimi Hohenstein Intézet kutatói azt vizsgálták, hogy mi történik, ha a cigarettaszünetről visszatérő szülők ismét karjukba veszik a kisgyermeket. A ruházatban ugyanis nagyobb koncentrációban lehetnek jelen a cigaretta káros anyagai, mint a levegőben.
A szakemberek egy háromdimenziós sejtkultúramodellt hoztak létre, amely felépítésében és tulajdonságaiban is megegyezett a babák és a kisgyermekek bőrével. Miután cigarettafüstös ruhadarabokat tettek a modellre, kiderült, hogy a nikotin a verejték hatására újra kioldódik a ruhaanyagból. A nikotin ezután a mesterséges bababőr minden rétegében megtalálható volt, még a mélyebb rétegekben is.
"A dohányzás után utólag kioldódó anyagok hatására elhalhatnak a bőrsejtek, az idegsejtek pedig nem lesznek képesek, hogy kapcsolatba képjenek egymással. Ezáltal zavar léphet fel az idegrendszer kifejlődésében" - mondta Timo Hammer, a kutatás vezetője.
A kutatók olyan textilanyagok kifejlesztését tervezik, amelyek ártalmatlan melléktermékekké alakítják a cigaretta káros anyagait - az új fejlesztéshez jelenleg a ruhaipar területéről keresnek partnereket.
* * *
A családtervezéstől a baba megszületéséig A Születéskönyvben dr. Gasztonyi Zoltán, az Istenhegyi Géndiagnosztikai Centrum Családtervezési és Nőgyógyászati Osztályának szakmai vezetője vezeti végig az olvasót a családtervezéstől egészen a születésig. A könyv azért készült el, mert a kismamák közül sokan túlzott aggodalommal tekintenek a babavárás időszakára. Bár az interneten ma már elvileg minden információ megtalálható, mégis sok hamis tévhit és félinformáció kering a különféle fórumokon és netes oldalakon. |