Az 1960-as évekhez viszonyítva az elmúlt néhány évben két-három órával több időt töltöttek vajúdással az amerikai nők - olvasható az American Journal of Obstretics and Gynecology című szakfolyóiratban megjelent tanulmányban.
Eközben az "átlagos" szülő nő is változott, idősebb lett és nagyobb a testsúlya, de a világra hozott babák születési súlya is nagyobb, mint öt évtizede.
Katherine Laughon kutatásvezető, az Egyesült Államok Országos Egészségügyi Intézeteinek (NIH) munkatársa elmondta, hogy a háttérben lévő okokat nem tárták fel teljesen, de részleges magyarázattal szolgál az epidurális érzéstelenítésben zajló szülések számának emelkedése. Ez a fájdalomcsillapító módszer 40-90 perccel hosszabbítja meg a vajúdás időtartamát.
Az elemzéshez két nagy tanulmány adatait használták fel. Az egyiket 1959 és 1966 között végezték közel 40 ezer amerikai nő bevonásával, míg a másikba 98 ezer nőt vontak be, akik 2002 és 2008 között teljes időre szültek. Valamennyi elemzett szülés spontán volt, azaz nem alkalmaztak szülésindítást.
Az először szülő nők 2,6 órával többet vajúdnak most
Mint kiderült, az először szülő nők átlagosan 2,6 órával hosszabb időn át vajúdtak, mint ötven évvel korábban szülő nőtársaik, a már szült nők körében pedig két órával nyúlt meg a vajúdási idő.
Epidurális érzéstelenítést alkalmaztak a 2000-es években szülő nők 55 százalékánál, míg az 1960-as években csupán négy százalék volt ennek gyakorisága. A császármetszések aránya a korábbi három százalékról tizenkét százalékra nőtt, az összehúzódások erősítésére a szülő nők 31 százaléka kapott oxitocint, miközben fél évszáda ez az arány csak 12 százalék volt.
Laughon úgy véli, az új megállapítások ismeretében újra kellene gondolniuk a szakembereknek, hogy mi számít ma "normális" szülésnek.