A Nantes-i Egyetem klinikájának kutatói lombikbébiprogramban résztvevő nők embrióit fényképezték rendszeres időközönként a petesejt megtermékenyítésétől egészen addig, amíg az embriót beültették az anyák méhébe. A felvételek azt mutatták, hogy minden fejlődési szakaszban néhány órával lemaradtak a fejlődésben a dohányzó nőktől származó embriók.
"Aki babát akar, szokjon le a dohányzásról" - hangsúlyozta Thomas Freour kutatásvezető a BBC-nek.
A dohányzás csökkenti a vágyott gyerek megszületésének esélyét, ezért a termékenységi programban, lombikbébi-eljárásban részt vevő párokat általában megkérik, hogy a családtervezés idejére hagyjanak fel szokásukkal.
A mesterséges megtermékenyítés során az anyától levett petesejteket laboratóriumi körülmények között termékenyítik meg az apa hímivarsejtjeivel. A megtermékenyült petesejt ezt követően néhány napig Petri-csészében fejlődik, ami különleges lehetőséget biztosít arra, hogy osztódását és növekedését megfigyeljék, vagy akár megörökítsék.
A francia szakemberek 868 embrió fejlődését követték így nyomon, az embriók közül 139 dohányos anyától származott. Úgy találták, hogy az ötsejtes állapotot a nem dohányzó anyák embriói a megtermékenyítés után 49 órával érték el, míg a dohányos nők embrióinál ehhez 50 órára volt szükség. Hasonlóan: a nyolcsejtes állapot eléréséhez 58 órára volt szükségük a nem dohányzó anyák embrióinak, míg 62 órára a dohányzó anyák embrióinak.
Freour kiemelte, hogy a dohányzó anyák embrióinak fejlődése átlagosan két órát késik a normál ütemtől, ami jelentős lemaradás. A megfigyelt jelenség okát és lehetséges következményeit nem ismerik, ám mindenképpen azt ajánlják, hogy aki gyereket akar, mondjon le a dohányzásról.