Ideje elfelejteni, hogy a leendő anyukának a terhesség alatt kettő helyett kell ennie: bár a kismamák energiaszükséglete ilyenkor valóban nő, de átlagosan mindössze 2-300 kilokalóriáról van szó a terhesség előtti állapothoz képest. Napjainkban sok nő túlsúlyos vagy éppen elhízott, amikor teherbe esik, ezáltal eleve magasabb a terhesség során fellépő komplikációk (pl. terhességi cukorbetegség, magas vérnyomás, stb.) kialakulásának kockázata - hívja fel a figyelmet egy közelmúltbeli kutatás.
A legújabb ajánlásokból kiderül, hogy a várandósságot normál testsúllyal kezdő kismamáknál az első trimeszterben összesen egy-másfél kiló, majd ezután hetente kb. 45 dekagramm súlygyarapodás tekinthető ideálisnak, vagyis összesen 11-15 kilogrammnyi súlytöbbletről beszélünk. A sovány nőknél ennél nagyobb (13-18 kg), míg túlsúlyos kismamáknál ennél kisebb (5-10 kg) súlygyarapodás tekinthető megengedettnek a kilenc hónap alatt. Elhízott kismamáknál - szigorú orvosi felügyelet mellett - ennél kisebb mértékű hízás is normális, de fogyókúrázni, egyoldalúan táplálkozni nekik sem javasolt.
Aki ikreket vár, annál 16-20 kilónyi hízás tekinthető ideálisnak, sőt kifejezetten fontos, hogy a kismama a második trimesztertől 3000-3500 kilokalória körüli energiamennyiséget vigyen be naponta, mivel testsúlya ikerterhesség esetén fokozottan kihat a babák súlyára.
Az ajánlás arra is kitér, hogy egyáltalán nem mindegy, hogy a kismamánál miből tevődik össze az a napi 300 többletkalória. Célszerű a napi energiabevitelt 5-6 kisebb étkezésre elosztani, és a halfélék, sovány húsok és zöldségek-gyümölcsök mellett olajos magvakat (pl. diót, mandulát), aszalt gyümölcsöket, joghurtot, sajtot vagy teljes kiőrlésű gabonafélékből készült termékeket fogyasztani.
Miből tevődik össze a hízás?
Baba súlya: nagyjából 3,5 kg