A gyógyhatású tablettákat 136 darab, fából készült fiolában találták meg, amelyek olyan alaposan le voltak zárva, hogy épségben átvészelték a víz alatt eltöltött 2000 évet.
A tabletták vizsgálata során kiderült, hogy a pirulák a klasszikus gyógyászatban gyakran alkalmazott növényeket, többek között zellert, répát, gesztenyét és lucernát tartalmaznak. De az elsősegély-dobozban volt szárított petrezselyem, sarkantyúvirág, retek, egérfarkfű és hibiszkusz is. Továbbá agyagot is találtak benne, amelyet valószínűleg emésztőszervi panaszok kezelésére használtak.
A tudósok szerint a tabletták elsősorban a matrózok gyomor- és bélrendszeri betegségeinek (pl. vérhas vagy kolera) gyógyítására szolgálhattak. A gyógynövényeket és zöldségeket valószínűleg mozsárban törték össze, mivel a rostok jól láthatók a tablettákban.
Ez a legrégebbi gyógyszerészeti lelet
A megtalált elsősegély-láda a ma ismert legrégebbi gyógyszerészeti leletnek minősül, ráadásul a pirulákon kívül egyéb eszközök (spatulák, mozsár, mozsártörő, stb.) is előkerültek. A történészek vélekedése szerint az elsősegély-készlet jelenléte valószínűsíti, hogy az elsüllyedt hajón orvos - vagy gyógyításhoz értő személy - is volt.
Bár a hajóroncsot már az 1970-es években, az elsősegély-készletet pedig 1989-ben megtalálták, csak most sikerült a gyógytabletták hatóanyagait azonosítani DNS-szekvenálási eljárás segítségével.
A kutatók szerint a vizsgálatokból nemcsak arra kaphatunk választ, hogy milyen szerekkel gyógyítottak az ókorban, hanem arra is, hogy milyen betegségekkel kellett akkoriban felvenni a harcot.