Egy féreg is okozhatja az afrikai bólogatórohamokat

Vágólapra másolva!
Az Ugandában terjedő, már több mint 3000 gyereket megfertőzött idegrendszeri betegség oka lehet féreg, vegyi fegyver és majomhús is.
Vágólapra másolva!

Bólogatórohamokkal és tartós agyi károsodással járó betegség tizedeli a gyerekeket a szub-szaharai Afrika több országában. Bár az epilepsziaszerű betegség már az 1960-as évek óta ismert és a régió több országát is érinti, a világsajtó az Észak-Ugandában jelenleg terjedő járványra figyelt fel, amelyben már több mint 3000 gyerek fertőződött meg.

Az eddig kizárólag gyerekeknél megfigyelt bólogató betegség nevét a jellegzetes, kóros bólogatórohamról kapta, amely a beszámolók szerint gyakran akkor lép fel, ha a gyerek enni kezd vagy fázik, és egészen addig tart, amíg abba nem hagyja az evést vagy fel nem melegszik. Egyes vizsgálatokban azt az érdekes megfigyelést tették, hogy az evés csak akkor vált ki rohamot, ha a gyerek ismerős ételt kap, egy korábban sosem látott édesség láttán nem jelentkezik.

Átmeneti rohamok, tartós agyi károsodás

A tünetek súlyossága változó, a folyamatos, szapora bólogatástól a súlyosabb görcsrohamokig és a "lefagyásig". A roham annyira súlyos lehet, hogy a gyerek összeesik, ami sérüléseket okozhat. Az agyi aktivitás vizsgálatával (elektroencephalográfiával, illetve mágnesesrezonancia-vizsgálattal) enyhébb rohamok, valamint a betegség okozta agyi károsodások is kimutathatók (utóbbiak különösen a memóriafunkciókban kulcsszerepet betöltő hippokampuszban). Ez alapján kizárható, hogy a betegséget tömegpszichózis okozná.

A bólogató betegség nem csupán átmeneti kínzó rohamokkal jár. Az érintett gyerekek növekedése végleg megáll, és agytérfogatuk sem nő tovább, ami szellemi visszamaradottsághoz vezet. A helyiek beszámolója szerint a zavart, traumatizált betegek gyakran elkóborolnak, gyújtogatnak, és halálukat gyakran ezek a következmények okozzák.

Egy parazita fonálférget gyanúsítanak

A betegség kiváltó okáról egyelőre csak feltételezések vannak. Felmerült, hogy kapcsolatban van az Onchocerca volvulus nevű parazita fonálféreggel való fertőzöttséggel, amely a bólogató betegség sújtotta területeken nagyon gyakori, és a legtöbb érintett gyerekben kimutatható. Ez a féreg felelős egyébként a folyóparti vakság néven ismert betegségért, amely úgy alakul ki, hogy az embert légycsípés útján megfertőző féreg lárvái a bőrben és a kötőszövetekben vándorolva a szembe jutnak és ott súlyos gyulladást váltanak ki.

A féreg és a bólogató betegség kapcsolatát vizsgáló kutatók nem tudták kimutatni, hogy a lárvák az agyba is eljuthatnak, de elképzelhetőnek tartják, hogy autoimmun reakciót kiváltva előidézhetik a betegséget. Az elmélet ellen szól, hogy egyes területeken, ahol szintén gyakori az O. volvulus, a bólogató betegség nincs jelen, és nem találtak kapcsolatot a folyóparti vakság és a bólogató betegség között sem.

Az amerikai járványügyi központ, a CDC (Centers for Disease Control and Prevention (CDC)) szakemberei egyéb lehetséges okokat is vizsgálnak, köztük a vegyi fegyverek hatását, a B6-vitamin hiányt, a fertőzött majomhús, valamint mérgező vegyszerekkel szennyezett gabonafélék fogyasztását.

Mivel a betegség oka egyelőre ismeretlen, a kezelés csak a tünetek enyhítésére szorítkozik, elsősorban az epilepszia kezelésére is alkalmazott görcsoldók segítségével - már ahol van elegendő gyógyszer az egyébként rendkívül szegény régióban.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!