Az első vizsgálati adatok szerint a genetikai teszt segítségével megkülönböztethetők az agresszív és a lassan növekedő daganatok - tudósított a BBC hírszolgálata a bejelentésről.
Az operációról, vagyis a rákos prosztata eltávolításáról a beteg szövetből vett minta mikroszkópos vizsgálata alapján döntenek. A műtét súlyos mellékhatásokkal - többek között terméketlenséggel, merevedési és vizelettartási problémákkal - járhat.
Dan Berney, a londoni Queen Mary Egyetem tanára, a kutatás egyik résztvevője elmondta: hatékonyabb tesztre van szükség, hogy a szükségtelen kezelésektől megóvhassák a férfiakat. Meg kell különböztetni a gyorsan növekvő daganatot a prosztatarák szelídebb típusától, amelynek változásait elegendő rendszeres vizsgálatokkal nyomon követni - tette hozzá a szakember.
A Queen Mary Egyetem kutatói értékelték azt a Myriad Genetics által kifejlesztett tesztet, amely a daganatos szövetmintán belüli gének működését vizsgálja. Ha a sejtosztódás irányításában részt vevő 31 gén erős aktivitást mutat, az a tumor agresszivitását, azaz gyors növekedését jelzi.
Berney hangsúlyozta: ez az eddigi leghatékonyabb teszt, és az általa nyert információ alapjaiban változtatja meg az orvosok és a páciensek döntéseit, ám a vizsgálat igen költséges és egyelőre az eljárás jóváhagyása is hátra van.
A prosztatarák a férfiak leggyakoribb daganatos megbetegedése Nagy-Britanniában, évente több mint 40 ezer új esetet diagnosztizálnak és 10 ezren vesztik életüket a betegség következtében minden évben. Magyarországon évente 3 ezer új beteget regisztrálnak és csak ötven százalékuk gyógyítható.