A sokak által egyszerűen csak felfázásnak nevezett húgyúti fertőzés férfiaknál is előfordul, de nőknél tízszer gyakoribb. Az esetek 30-40 százalékában hat hónapon belül visszatér.
Legjellemzőbb tünete a szokásosnál jóval gyakrabban és hirtelen jelentkező vizelési inger. A kis mennyiségben kipréselt vizelet égető érzést okoz a húgyhólyagban és/vagy a húgycsőben, de súlyos esetben láz, hidegrázás, hátfájdalom és akár véres vizelet is jelentkezhet.
A fertőzések megelőzésére és korai stádiumban történő kezelésére számos szelíd gyógymód létezik, ezekből gyűjtöttünk össze néhányat. Fontos azonban, hogy ha 4-5 nap után sem múlnak a tünetek, a szövődmények megelőzése végett orvoshoz kell fordulni, és az antibiotikumos kezelés valószínűleg nem elkerülhető.
Enyhe hólyaghurut vagy húgyútifertőzés esetén kiváló gyógynövény a medveszőlőlevél tea. Első szerként érdemes a medveszőlőlevél teát választani, amely a bakteriális fertőzések miatt kialakuló hólyaghurutnál segít.
Az áfonya a visszatérő fertőzéseknél segíthet, amikor valakit már kikezeltek antibiotikummal, de a fertőzés rendszeresen visszatér. Ilyenkor a mindennapi életvitelbe érdemes kúraszerűn bevonni az áfonya levét vagy kapszuláját. Az áfonyalé enyhe antibakteriális hatással rendelkezik, és megakadályozza a fertőzést okozó baktériumok megtelepedését a húgyhólyagban. A rendszeresen fogyasztott áfonyalé vagy tőzegáfonya kapszula segít fertőzésmentesen tartani a húgyhólyagot, kialakult fertőzés esetén azonban az esetek többségében nem segít az áfonyalé kúra, és ajánlott orvoshoz fordulni.
Visszatérő húgyúti fertőzéseknél segíthet a nagy dózisú C-vitamin is. Akár napi 5000 mg is ajánlott ilyen esetben. A C-vitamin savasítja a vizeletet, ezáltal gátolja a potenciálisan káros baktériumok húgyutakba jutását.
A fertőzés csírájában való elfojtásában segíthet a szódabikarbóna is, amely szintén semlegesíti a vizelet savasságát. Egy teáskanál szódabikarbónát oldjunk fel egy pohár vízben, és igyuk meg.
A bromelin (bromelain) az ananász növény különféle részeiben és a gyümölcsben található kétféle enzim gyűjtőneve, amelynek gyulladáscsökkentő hatást tulajdonítanak. Egyelőre még kevés kutatás támasztja alá a hatásosságát, de akadnak olyan kis mintaszámú kutatások, amelyek szerint a bromelin segít a húgyúti fertőzések leküzdésében, azaz felfázáskor az is támogathatja a gyógyulást, ha kiegészítjük az étrendet friss ananásszal.
Aki hajlamos húgyúti fertőzésre, mindenképpen fogyasszon sok vizet, az ajánlott mennyiség minimum két liter naponta. Emellett célszerű a vizeletet gyakran üríteni, nem szabad sem egy értekezlet, sem színházi előadás vagy koncert kedvéért túl sokáig visszatartani, mivel a hosszan pangó vizelet segíti a baktériumok szaporodását.
Kialakulóban lévő fertőzés esetén óránként legalább 2,5 deciliter vizet kell inni, ami átmossa a szervezetet és még gyakoribb vizeléssel segít a baktériumokat is üríteni.
Kialakulóban lévő fertőzés esetén javasolt az alkohol- és koffeinfogyasztás csökkentése, ezek ugyanis irritálják a húgyhólyagot.