Az elülső keresztszalag (ACL) sérülését követően hiába esnek át sikeres térdműtéten és rehabilitáción a páciensek, többen továbbra is bizonytalan mozgásról, „nem engedelmeskedő” térdről számolnak be orvosuknak.
A belga Leuveni Egyetem kórházának két ortopédsebésze az elmúlt négy évet annak szentelte, hogy megpróbálja kideríteni, miért lehet ez így. Kutatásuk kiindulópontját egy francia sebész által 1879-ben publikált feltételezés képezte, amely szerint az emberi térd elülső részén – az addig azonosított szalagokon kívül – további ínszalagnak is kell lennie.
A Journal of Anatomy szakfolyóiratban közzétett tanulmányból kiderül, hogy a francia sebésznek igaza volt: a belga szakembereknek most először sikerült azonosítani a korábban ismeretlen ínszalagot, miután makroszkopikus boncolási technikákat alkalmazva a vizsgált holttestek 97 százalékánál (41-ből 40 esetben) megtalálták az „új” ínszalagot. Az eredmények alapján valószínűsíthető, hogy az elülső keresztszalag sérülésekor tapasztalt bizonytalan mozgásért tulajdonképpen a most azonosított, anterolaterális ínszalag (ALL) névre keresztelt szalag a felelős.
A mostani felfedezés alapjaiban változtathatja meg a leggyakrabban sportolás (pl. focizás, síelés vagy kézilabdázás) közben bekövetkező, az elülső keresztszalag húzódásával vagy szakadásával járó sérülések kezelését. A belga szakemberek most annak a műtéti eljárásnak a kifejlesztésén dolgoznak, amellyel a most azonosított anterolaterális ínszalag sérülései helyreállíthatók lesznek.