A zenéről régóta ismert, hogy előnyös hat a hangulatra, az új kutatások szerint pedig csökkenti a vérnyomást, a pulzuszámot, lelassítja a légzést, valamint mérsékli a stresszhormonok szintjét is. Ezért világszerte egyre több helyen vizsgálják a fájdalomterápiában, illetve intenzív osztályokon való alkalmazási lehetőségeit.
A kutatások szerint a zene a vegetatív idegrendszerre hat, ezen keresztül befolyásolja hangulatunkat pozitív vagy negatív irányba, illetve idéz elő hormonális változásokat. A vegetatív idegrendszer továbbá hat a szív- és érrendszerre is, így a zene közvetve befolyásolja a pulzust, a vérnyomást, valamint a légzészámot is.
A kutatások szerint a legerősebb gyógyítóerővel a klasszikus zene rendelkezik. Különösen hatékony vérnyomáscsökkentő Bach, Mozart, Händel, Corelli, Albinoni und Tartini zenéje.
A németországi Bochumi Egyetem orvosi karának eredményei szerint Bach zenéjének hatására egy 6 fős kutatásban a résztvevők átlag 140/90 Hgmm-es vérnyomása 132/85 Hgmm-re csökkent.
A hatás nem volt tartós, a zenehallgatás után a résztvevők vérnyomása újra emelkedett.
A kutatás érdekes eredménye, hogy azoknál, akik kedvelték a Heavy Metal zenét, azoknál még ez az irányzat is képes volt mérsékelni a vérnyomást, tehát a zene terápiás alkalmazásánál mindenképpen figyelembe kell venni az illető ízlését.