A Diabetologia című szakfolyóiratban jelent meg az a tanulmány, amely a testmozgás hosszának, intenzitásának és időzítésének vércukorszintre gyakorolt hatásait vizsgálja. Az új-zélandi Otago Egyetem szakembereinek kutatásából kiderült, hogy inzulinrezisztens embereknél a vércukorszintet hatékonyabban csökkenti, ha egy közepesen megerőltető félórás edzés helyett közvetlenül étkezés előtt néhány percet intenzíven mozognak.
A kis mintaszámon végzett kutatásba kilenc, 18 és 55 év közötti férfit és nőt vontak be, akiknek testtömeg-indexe átlagosan 36 volt (ez II. fokú elhízást jelent). Minden résztvevőnél inzulinrezisztenciát diagnosztizáltak, és egyikük sem szedett szív- vagy cukorbetegség kezelésére használt gyógyszereket.
Minden résztvevő három különféle edzéstervet hajtott végre véletlenszerű sorrendben: az egyik edzésforma fél óráig tartó folyamatos, emelkedőn való közepes intenzitású gyaloglást jelentett vacsora előtt, a második reggeli, ebéd és vacsora előtt fél órával 6x1 perces, megerőltető „gyaloglásfröccsöket” írt elő. A harmadik edzés esetében szintén 6x1 perces intenzív mozgást végeztek a résztvevők 30 perccel reggeli, ebéd és vacsora előtt, de a gyaloglást ebben az esetben más gyakorlatokkal is kiegészítették. A résztvevők étkezésének időzítése és összetétele mindhárom edzésformánál megegyezett.
Az eredményekből az derült ki, hogy az étkezések előtt 30 perccel befejezett rövid, de intenzív edzések a hosszabb, egybefüggő mozgásnál hatékonyabban csökkentették a vércukorszintet – különös tekintettel az étkezések után három órával mért vércukorértékekre.
Míg a 6x1 perces edzések esetében a reggeli után három órával mért vércukorszint 17 százalékkal volt alacsonyabb, mint mozgás nélkül, addig a vacsorát három órával követő érték 13 százalékos csökkenést mutatott az egyszeri, harmincperces edzés napján mérthez képest. Egész napra vetítve mindez átlagosan 12 százalékos vércukorszint-csökkenést jelentett, ráadásul ez a mérséklődés a testmozgás után további 24 óráig fennmaradt – mondta el a kutatás vezetője.
Azt a kutatók is elismerik, hogy további vizsgálatokra van szükség a mostani megállapítás széles körű alkalmazásához, ám az mindenképpen figyelemreméltó, hogy a rövid, egy napon belül többször ismétlődő, intenzív edzés hatékonyabb fegyver a kardiometabolikus betegségek megelőzésében, mint az egyszeri, hosszabb és mérsékeltebb intenzitású mozgásformák.
A többszöri rövid mozgással sikerülhet az étkezéseket követő vércukorszint-emelkedést (kiugrást) kordában tartani, ezáltal jelentősen csökkenthető a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata is. Külön szerencse, hogy az étkezés előtt végzett pár perces intenzív mozgást ráadásul egyszerűbb beütemezni a napunkba, mint egy hosszabb, 30 vagy 60 perces edzést – tették hozzá.