A Georgiai Állami Egyetem kutatói egérkísérleteikben az emulgeálószerekre összpontosítottak. Ezeket a vegyi anyagokat számos élelmiszertermékhez adagolják a feldolgozás során, hogy javítsák állagát, meghosszabbítsák felhasználhatóságának időtartamát.
Emulgeálószerekkel lehet eloszlatni egymásban nem oldódó folyadékokat, például a vizet és az olajat. Az emulgeálókat többek között margarinokban, majonézekben, krémes szószokban, édességekben, fagylaltokban és más feldolgozott élelmiszerekben alkalmazzák.
A szakemberek két széles körűen használt emulgeálót vizsgáltak, a poliszorbát 80-at és a karboximetil-cellulózt. A kutatók az egereket vízben oldott emulgeálószerrel etették, de egyébként nem változtattak az étrendjükön.
Az emulgeálószeres vizet ivó egerek elhíztak, és emésztési zavaraik támadtak. A kutatók megállapították, hogy ezek a szerek megváltoztathatják a belek hasznos baktériumflóráját, és gyulladást idézhetnek elő, tehát először igazolták, hogy ezek a vegyületek közvetlen hatással vannak az egészségre.
Ilyen bélgyulladásos betegség a Crohn-betegség, valamint a vastagbélgyulladás (colitis ulcerosa), és a gyulladással kapcsolatosak az anyagcsere-rendellenességek is, amelyek növelik a kettes típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát.
A kísérletben azok a rágcsálók váltak a legbetegebbé, amelyek annyi emulgeálószert kaptak, mintha egy felnőtt ember kizárólag fagylaltot fogyasztana. Azonban a kutatók azt találták, hogy a vegyületek hatása akkor is kimutatható, amikor csak tizedannyit adagoltak belőlük, mint amennyit az amerikai élelmiszer- és gyógyszerhatóság, az FDA maximálisan engedélyez élelmiszerben. Az egereken észlelt hatásokat
„valószínűleg az emberekben is megfigyelhetjük”
– mondta a vizsgálatról Benoit Chassaing mikrobiológus, a tanulmány vezető szerzője. A kutatók azt tervezik, hogy embereken is végeznek klinikai próbákat, és már elkezdték más emulgeálók vizsgálatát állatkísérletekben. Az elemzést a Nature tudományos folyóirat közölte.
A gyulladásos bélbetegségek és anyagcserezavarok egyik fontos jellemzője, hogy oly módon változik meg a bél mikroflórája, vagyis az emésztőszervrendszerben élő baktériumok milliárdjai, hogy gyulladást idéz elő. Ezeknek a betegségeknek az előfordulása a 20. század közepén kezdett növekedni, nagyjából akkor, amikor az élelmiszeripar széles körben elkezdte alkalmazni az emulgeálókat – hangsúlyozták a szakemberek.
„Azon gondolkodtunk, hogy létezik néhány nem genetikai tényező, néhány környezeti tényező, amelyek megmagyarázhatják a krónikus gyulladásos betegségek előfordulásának a megnövekedését – magyarázta Andrew Gewirtz mikrobiológus.
„Úgy véltük, hogy az emulgeálók jó jelöltek lehetnek, mivel igen széles körben elterjedtek, és használatukkal párhuzamosan nőtt ezeknek a megbetegedéseknek a száma.” A kutató hozzátette:
„Nagyon meglepődtünk, amikor kimutattuk, milyen erős hatásuk van e téren”.