Úgy tűnik, hamarosan lehetővé válik, hogy immunrendszerünket kisegítsük egy olyan tabletta bevételével, amelynek hatóanyaga az antitestek működését utánozza. Az antitestek (a jellegzetes Y alakú immunglobulinok) az immunrendszer által termelt fehérjék, amelyek segítségével a szervezet felismeri és elpusztítja (a mozgósított fehérvérsejtek révén) a betolakodó kórokozókat vagy a hibás működésű saját sejteket (ráksejteket), azaz az antigéneket.
A Yale Egyetem kutatóinak első ízben sikerült olyan mesterséges antitesteket szintetizálniuk, amelyek képesek kórokozókhoz kapcsolódni, és mozgósítani ellenük a szervezet immunrendszerét. A kutatók elmondása szerint az általuk létrehozott antitestek szobahőmérsékleten tárolhatók, és új, kényelmes módot kínálnak olyan betegségek kezelésére, amilyen például a rák.
A szintetikus antitesteket kifejlesztő csoport vezetője, David Spiegel, a Yale Egyetem kémikusa azt mondta, hogy a molekulákat ugyanolyan pilulákban be lehet venni, mint a fájdalomcsillapítókat vagy az antibiotikumokat.
A kutatócsoport már sikerrel fel is használta a kifejlesztett molekulákból készített egyik szintetikus antitestet a prosztatarák elleni harcban. A kutatók abban reménykednek, hogy hasonló molekulákat alkalmazni lehet olyan kezelések kifejlesztéséhez, amelyek képesek legyőzni a rák más formáit, a bakteriális fertőzéseket, sőt akár a HIV-et is.
„Az antibiotikumokkal ellentétben molekuláink szintetikus szerves vegyületek, amelyek mérete nagyjából egy huszada az antibiotikumokénak” – mondta Spiegel. „Ezért nem valószínű, hogy a szerkezetük miatt bármilyen nem kívánt immunreakciót okoznának, nem érzékenyek a hőre és megvan a lehetőség a szájon át való alkalmazásra, éppúgy, mint a hagyományos, kismolekulájú gyógyszereknél.”
Az orvosok már napjainkban is használják gyógyításra az antitesteket az úgynevezett monoklonális antitestterápia keretében. Ez az immunterápia egyik formája, amely a laboratóriumban tenyésztett sejtekből nyert természetes antitesteket használja fel.
Ezek az antitestek azonban rendszerint nagy molekulák, amelyek érzékenyek a hőmérsékletváltozásra, így nagyon gondosan kell tárolni őket. Méretük miatt általában csak injekcióban adhatók be.
A Spiegel és csoportja által kifejlesztett szintetikus antitestek (SyAMs, azaz Synthetic Antibody Mimics) ugyanúgy működnek, mint a természetes antitestek. Mivel azonban méretük csak nagyjából huszada a természetes antitestekének, ezért képesek áthatolni a bélfalon.
Ez azt jelenti, hogy tablettában, szájon át beadhatók, nincs szükség injekcióra.
Ezenkívül a laboratóriumban olyan antitesteket is képesek létrehozni, amelyek a természetben nem léteznek, és akár hatékonyabban felléphetnek például a ráksejtek ellen, mint a természetes antitestek.
További előnyük, hogy a gyógyszerekhez hasonlóan előállíthatók, így könnyebb a tömegtermelésük, mint a monoklonális antitesteké.