A University of California (San Diego) munkatársai a Nature-ben közölték a szenzációs eredményt, amelyet a Science is a főbb hírei közé válogatott.
A szürke hályog a látáscsökkenés egyik leggyakoribb oka,
amely világszerte tízmilliók szeme világát homályosítja el, és Amerikában a 40 év fölötti népesség 17,2 százalékát sújtja.
A probléma jelenleg egyedül műtéttel rendezhető:
lézerrel vagy szikével eltávolítják a molekulák összecsapzódása miatt zavarossá vált lencseállományt,
és esetenként ki is cserélik a szemlencsét. Amerikai szemészek és kutatók azonban új megoldással álltak elő: sikerrel próbáltak ki kutyákon egy olyan szteroidtartalmú szemcseppet, amely sebészi beavatkozás nélkül képes a szürke hályogot „feloldani”.
Bár a tudósok mindmáig nem értik pontosan a szürke hályog keletkezését,
annyi biztosan tudható, hogy a látást a szemlencsében összegyűlő hibás fehérjék ködösítik el.
Az egészséges szemben e krisztallinnak nevezett fehérjék segítenek megőrizni a lencseállomány szerkezetét és átlátszóságát, a korral azonban fokozatosan elvesztik eredeti szerkezetüket és funkciójukat.
Összecsapzódásukkal keletkezik az a fátyolos réteg, amelyet a hályogos betegek úgy érzékelnek, mintha mindent tejüvegen keresztül látnának.
A kutatók évek óta hajkurásznak olyan örökletes mutációkat, amelyek a krisztallinokat hajlamosabbá teszik a hályogképzésre, remélve, hogy e természetes mutánsok megismerése és megértése közelebb visz a műtét nélküli gyógyításhoz.
A UC San Diego csapata Ling Zhao molekuláris biológussal az élén talált is egy szürke hályogra hajlamosító mutációt
– csak éppen a génváltozat nem a krisztallinok valamelyikét, hanem a szteroid-anyagcserében részt vevő egyik enzimet érinti.
Az örökletes gyerekkori szürke hályog genetikai hátterét kutatva abban a génben azonosítottak mutációt, amely a lanoszterol nevű fontos szteroid szintéziséért felelős. A gyerekek családjában azok a felnőttek, akik a gén hibátlan változatát hordozták, képesek voltak lanoszterolt termelni, és náluk nem is alakult ki a szürke hályog.
Így merült fel az ötlet, hogy a lanoszterol segíthet megelőzni a szürke hályog képződését,
sőt, esetleg a kialakult hályog kezelésére is alkalmas lehet. A csoport háromféle kísérletben tesztelte a lanoszteroltartalmú oldat hályogellenes tulajdonságait.
Először emberi szemlencséből származó sejtek segítségével vizsgálták, milyen hatékonyan fordítja vissza a lanoszterol a hályogszerű képletek kialakulását a betegség sejtkultúrás modelljében. Itt jelentős csökkenést tapasztaltak. Ezen felbuzdulva átnyergeltek a szürke hályogban szenvedő nyulakra.
Mindössze hatnapnyi kezeléssel a kezdetben súlyos hályogokat enyhévé alakították,
vagy teljesen el is mulasztották.
Végül kutyákon is megkísérelték reprodukálni a kedvező eredményeket. A kísérletbe bevont fekete labradoroknál, ausztrál pásztoroknál és törpe pincsiknél spontán alakult ki a hályog.
A kutyák a reményeknek megfelelően válaszoltak a lanoszterololdatra, amelyet részint szembe adott injekció, részint egyszerű szemcsepp formájában adagoltak: megzavarosodott szemlencséjükön ugyanazt a feltisztulási folyamatot figyelték meg, mint a sejttenyészetben, illetve a kezelt nyulak szemlencséin.
A javulás egyértelmű és számottevő volt: a kutatók ránézésre meg tudták állapítani a hályog felszívódását.
Az azonban egyelőre ismeretlen, vajon milyen mechanizmus útján idézi elő a lanoszterol a fehérjeaggregátumok feloldódását.