Az A Promise Renewed: 2015 Progress Report című dokumentum szerint az öt éven aluliak körében, többnyire megelőzhető okokból bekövetkező halálozások száma 1990 óta az évi 12,7 millióról idén 5,9 millióra csökkent, először süllyedve hatmillió alá. Ez azt jelenti, hogy míg 25 évvel ezelőtt 91 haláleset jutott ezer élve születésre, addig 2015-ben már csak 43.
Az UNICEF, az Egészségügyi Világszervezet (WHO), a Világbank és az ENSZ Népesedési Főosztályának közös jelentése szerint azonban továbbra is 16 ezer öt éven aluli gyermek hal meg naponta a világban. Az adatok szerint
48 millió öt év alatti gyermek életét sikerült megmenteni
azóta, hogy a világ kormányai 15 évvel ezelőtt a millenniumi célok közé sorolták a gyermekhalandóság megfékezését.
A világ vezetői a következő 15 évre szóló újabb célok megfogalmazására készülnek a hónapban. Az UNICEF szerint
további 38 millió kisgyermek életét lehetne megmenteni a gyermekhalandóság felszámolására irányuló erőfeszítések fokozásával.
Az ENSZ Gyermekalapjának ügyvezető-helyettese, Geeta Rao Gupta szerint 2000 óta sok országban megháromszorozódott a gyermekhalandóság csökkenésének mértéke.
A jelentés szerint a legnagyobb kihívást továbbra is az élet első 28 napja jelenti: ekkor következik be ugyanis a halálozások 45 százaléka.
A leggyakoribb halálokok továbbra is a koraszületés, a tüdőgyulladás, a szülés közben fellépő komplikációk, a malária, a vérmérgezés, a fertőzés miatti életveszélyes szövődmények.
Az öt éven aluliak halála az esetek majdnem felében az alultápláltság számlájára írható.
A jelentés szerint a gyermekek születési helye továbbra is döntő jelentőségű a túlélési esélyeik szempontjából. A mutatók szerint Indiában a legmagasabb a gyermekhalandóság. Idén mintegy 1,5 millió öt éven aluli gyermek halt meg az országban, ami a globális gyermekhalálozás nagyjából 20 százalékát jelenti. Indiában minden 21 gyermekből egy nem éri meg az ötödik születésnapját.