Az amerikai Science Translational Medicine című folyóiratban közölt tanulmány szerint a robotkarokkal és műtőeszközökkel felszerelt Smart Tissue Autonomous Robot (STAR) sertéseken végzett sikeres bélműtétet és az állatok mindegyike komplikációk nélkül élte túl a beavatkozást.
"Nem a sebészek helyettesítése a cél, hanem az, hogy ezzel az eszközzel és az eljárás tökéletesítésével jobb végeredményt tudjunk biztosítani a pácienseinknek" - hangsúlyozta Peter Kim, a washingtoni Children's National Health System munkatársa.
Robotasszisztált műtéteket már pácienseken is végeznek, a lágyrészsebészeti beavatkozások azonban még kizárólag manuálisan zajlanak, mivel az eljárás közben előre nem látható változások állhatnak be a szövetekben, így szükség van a szakemberek állandó jelenlétére, hogy korrigálhassanak, ha kell.
A robot jobbnak bizonyult a sebészeknél, a laparoszkópos eljárásnál és a robotasszisztált műtétnél is,
amikor nem élő szöveten és élő sertéseknél végezték el a bélszakaszok sebészi összekötését (anasztomózist), hogy a különböző módszereket teszteljék. A szakemberek a műtét idejének nagyjából 40 százalékában követték figyelemmel a robotot, a maradék időben teljesen önállóan dolgozott.