A Vibrio baktériumnemzetség képviselői természetes részét képezik a tengerek élővilágának, legnagyobb számban a part menti vizekben találhatók meg – írja a New Scientist magazin.
Több fajuk komoly megbetegedéseket okozhat embereknél, ezek közül az egyik legveszélyesebb a Vibrio cholerae baktérium által előidézett kolera. A baktériumcsoport igazán a melegebb vizekben érzi jól magát, így felmerülhet a kérdés, hogy a globális éghajlatváltozás nyomán melegedő tengervíz befolyásolja-e valamilyen módon a kórokozók terjedését.
Rita Colwell mikrobiológus és kollégái ennek jártak utána. A folyamatos planktonfigyelő program keretében a tudósok 1958 óta gyűjtenek vízmintákat az Atlanti-óceánból. Colwell a begyűjtött mintákban fél évszázadra visszamenőleg vizsgálta a vibriók előfordulását. Ezt követően az eredményeket összevetették az adott időszakban mért tengerfelszín-hőmérséklettel és a vibriók okozta fertőzések számával. Ebből egyértelműen kiderült, hogy az óceánok melegedése miatt jobban szaporodtak a kórokozók, és így több volt a fertőzéses eset is.
Colwell szerint az egyik leginkább érintett térségnek jelenleg Észak-Európa minősül, ahol a Balti-tenger melegedése miatt várhatóan emelkedni fog a vibriók által előidézett fertőzések száma a jövőben.
A probléma természetesen nem csak Európát érinti. Hasonló negatív folyamatokról számolt be az Amerikai Járványügyi Központ (CDC), amely Alaszka környékéről jelentett megbetegedéseket, pedig a térség korábban mostoha körülményeket biztosított a vibriók számára.
Az eredményeket a PNAS című szakfolyóiratban publikálták.