Sosem létezett az a könyv, amely a Tenenbaum család történetét meséli el. Előbb a film ötlete született meg a színész Owen Wilson és a rendező Wes Anderson fejében, és csak később döntöttek úgy, hogy a történetet egy könyv fejezeteibe csomagolják. Alec Baldwin lett a narrátor, ő kezdi el mesélni a Tenenbaum család szövevényes életét.
A családfő, Royal Tenenbaum (Gene Hackman) három különleges képességű gyerek apja: Chas (Ben Stiller) született üzletember, Richie (Luke Wilson) teniszbajnok, az örökbe fogadott Margot (Gwyneth Paltrow) pedig koravén írónő. Mindhárman már gyerekként zseninek számítanak, az apa azonban egy nap úgy megbántja őket, hogy anyjuk, Etheline (Angelica Houston) elzavarja a háztól. Húsz évvel később szeretne csak újra visszatérni a családhoz, amikor megtudja, hogy felesége egy új férjjelölt kedvéért válni készül tőle. Royal Tenenbaum azt hazudja, hogy halálos beteg, és ezért újra beköltözhet a régi otthonába. Hamarosan a már felnőtt gyerekek is visszaszállingóznak, és mindenkinek szembesülnie kell elrontott életével.
Owen Wilson és Wes Anderson - a két forgatókönyvíró - még a texaszi egyetemen ismerkedett össze, és azóta két filmet készítettek közösen. 1996-ban forgatták a Petárdá-t, 1998-ban pedig az Okostojás-t, ami megalapozta stílusukat. Owen, és fivére, Luke Wilson közben igazi sztárkarriert futott be Hollywoodban, de a nagy költségvetésű szuperprodukciók mellett nem tettek le arról, hogy megvalósítsák egyéni elképzeléseiket.
A Tenenbaum, a háziátok közel egyévi előkészítést igényelt, melynek során pontosan kidolgozták a karaktereket és az őket körülvevő környezetet. A filmet erőteljesen meghatározza a megjelenés formája. Az alakok karaktere némiképp eltúlzott, mégsem parodisztikus. A hátterül szolgáló New York pedig nem azonos a valóságos várossal, mégis őrzi annak jellegzetes atmoszféráját. A rendező, Wes Anderson így beszélt a koncepcióról: "Már jóval a történet megszületése előtt pontos kép élt bennünk a leendő figurákról, arról, hogy néznek majd ki, milyen emberek lesznek. A sztori másodlagos volt, tulajdonképpen a szereplők alakították a történetet."
Wes Anderson nagy rajongója a New Yorker című irodalmi lapnak, melynek több száz példányát őrzi otthon. Az ebben olvasott novellák, tárcák alakjait kölcsönözte a Tenenbaum családhoz. "Mivel a történet szereplői bizonyos fokig irodalmi forrásokból és más filmekből születtek, valamiféle pszeudovalóságban élnek. Ezt a világot árasztja az öltözetük, a ház, amelyben laknak, és a környék, ahol járnak-kelnek. Volt egy pillanat, amikor azon gondolkoztam, hogy az egész produkciót egy színpadon forgatom le, megépített díszletek között, miközben végig hull a hó.Végül mégsem így döntöttem, mert ez túlságosan elvitte volna a filmet a fantázia világába."
A színészek ugyanezt a kötéltáncot hajtják végre: karikatúraszerű alakok, valóságos érzelmekkel. Mindnyájan kiválóan oldották meg a feladatot, nem kevés meglepetést okozva ezzel korábbi alakításaikhoz képest. Közülük is kiemelkedik Gene Hackman figurája, aki uralja az egész történetet. A rendező-forgatókönyvíró párosnak nem volt könnyű megnyernie őt a szerepre:
"Még vagy két évvel a forgatás kezdete előtt kerestem fel először Gene-t. Azt mondta, szívesen elolvassa a forgatókönyvet, de megkért, hogy ne akarjam a szerepet egyenesen rászabni. Ez persze aggodalommal töltött el. Aztán el is utasította a felkérést, mire én újra felkerestem, ő pedig újra visszautasított. Aztán a fivérem (Eric Anderson, aki a filmben szereplő rajzokat készítette) lerajzolta a családot, középen Gene-nel. Elküldtem neki a művet újabb levelek társaságában. Már az ügynöke is unszolta, de Gene egyéb produkciókkal volt elfoglalva. Én már abban sem voltam biztos, hogy egyáltalán meg akarom-e csinálni nélküle a filmet. Hosszú idő után mondott csak igent."
A többi szereplővel könnyebb volt Andersonék dolga, szinte mindnyájan örömmel vettek részt a különleges produkciókban. Legtöbben - mint például Gwyneth Paltrow és Ben Stiller - egy jó lehetőséget láttak benne, amely által kitágíthatják szerepkörüket. Ben Stiller most először mutathatta meg drámai vénáját, és Gwyneth Paltrow is erőteljesebb karaktert formál meg, mint amit eddig lárthattunk tőle.
A filmben főszerepet kapott még a jelmez, ami segít a szereplők önkifejezsésében. Mindenkinek egy ruhája van, mely szinte az emblémájává válik. "Mihelyt felvettem a kis Lacoste-ruhát, a mokaszint és a rövid szőrmekabátot, rögtön megértettem, milyen lány volt Margot" - nyilatkozta Paltrow.
A Tenenbaum, a háziátok csaknem egy éves késéssel érkezett meg Magyarországra, de még így sem túl későn. Aki vonzódik az abszurd helyzetekhez és figurákhoz, és értékeli a fekete komédiák keserűségét, az ne hagyja ki az október 2-ától mozikba kerülő alkotást!
Gyárfás Dóra
Korábban:
Gwyneth Paltrow spanyol hercegnő lehet
A romantikus Gwyneth Paltrow
Hoffman és Hackman az új Grisham-moziban
Az Oscar-jelölések vesztesei