Reese Witherspoon az Egyesült Államok egyik déli államából, Tennessee-ből származik, és ez sok dologban határozta meg életét. A déliek hagyományosan konzervatívok, így az ő családja is. Édesapja orvos, édesanyja pedig az ápolónői hivatás professzora ( PhD-t végzett e téren.) A színésznő az ősei között tarthat számon egy bizonyos John Witherspoont, aki kézjegyével látta el a Függetlenségi Nyilatkozatot, majd annak a kollégiumnak lett igazgatója, melyből később Amerika egyik legrangosabb egyeteme, a Princeton nőtt ki. Reese Witherspoont szigorúan nevelték, és egy elit lányiskolába íratták, ahol korán megtanulta az élet farkastörvényeit. (Ezt a tapasztalatát később volt módja kamatoztatni a Kegyetlen játékok című filmben.)
Az iskolai tehetségkutató versenyen figyeltek föl színészi képességeire, és már 14 évesen szerepet kapott Holdember című filmben. Ezzel az élménnyel Witherspoon sokszorosan átesett a tűzkeresztségen: "Ebben a filmben csókolóztam életemben először, ezért nagyon izgultam. Korábban sosem hagytam, hogy egy fiú hozzám érjen. Ráadásul más dolgok is ezen a forgatáson történtek meg velem először" - nyilatkozta. Hogy mik is tulajdonképpen, azt nem árulja el, mindenesetre az első film örökre elkötelezte a színészet mellett. Még abban az évben felkérést kapott Diane Keatontól, aki egy tévéfilmben rendezte.
Az iskolát azonban nem hagyta abba - mint sokan, akik fiatalon kezdik a karrierjüket. Sőt, érettségi után jelentkezett a patinás Stanford egyetemre, ahol el is kezdte végezni az angol irodalom kurzust. Egy újabb felkérés azonban elcsábította, és soha többé nem tért vissza az iskolapadba. Persze az ajánlat valóban ellenállhatatlan volt: Paul Newman, Gene Hackman és Susan Sarandon partnere lehetett a Rejtélyes alkony című filmben.
Akkoriban könnyedén döntött a forgatás mellett, mondván: "Ki ne forgatna szívesebben Paul Newmannel egy unalmas pszichológia óra helyett?" Ma már azonban bánja, hogy ilyen gyorsan otthagyta az egyetemet: "Úgy érzem, hogy nem vagyok annyira művelt és tájékozott, amilyen lenni szeretnék. Mikor nagyon művelt emberek között vagyok, rögtön kisebbrendűségi érzésem lesz velük szemben" - vallotta be, és hozzátette, hogy még nem tett le arról, hogy egyszer lediplomázzon.
Mint később kiderült, a Rejtélyes alkony című film mégiscsak jó döntés volt. De leginkább talán az vall Witherspoon bölcs ítélőképességére, hogy 1996-ban visszautasította a Sikoly, 1997-ben pedig a Tudom, mit tettél tavaly nyáron című tinithriller főszerepét. Aki ugyanis ezekben szerepelt - bár egy csapásra sztárrá vált -, sokáig nem tudott megszabadulni a tinédzser szerepektől. (Akárcsak Witherspoon férje, Ryan Philippe.)
Az 1998-ban forgatott Rejtélyes alkony után már sorra kapta a komoly feladatokat. Még ebben az évben forgatta a Pleasentville című filmet, 1999-ben pedig a Gimiboszi-t és a Veszedelmes viszonyok átdolgozott verzióját, a Kegyetlen játékok-at. Ebben a filmben együtt játszott férjével Ryan Philippe-pel, akivel a forgatást követően kislányuk született. Hollywood abban az időben új generációt engedett lehetőséghez, melyből két "álompár" is alakult: Sarah Michelle Gellar Freddy Prinzie Jr.-ral talált egymásra, Reese Witherspoon pedig Ryan Philippe-pel. Azóta mindkét pár házasságban él, és lassan "felnőtt sztárokká" váltak.
Witherspoonra a szülés után komoly fogyókúra várt: elvállalta ugyanis a Doktor Szöszi című komédia főszerepét, amelyben kaliforniai szexbombát kellett játszania. A film a hagyományos hollywoodi sémákra épül, és a hagyományos hollywoodi üzenetet közvetíti, mely szerint mindenki álma valóra válhat, ha kellő kitartással dolgozik rajta. Továbbá félre az előítéletekkel! Valószínűleg a hatalmas marketinghadjáratnak is köszönhető, hogy a vígjáték hatalmas sikert aratott, és Witherspoont a közönség kedvencévé tette. Ez pedig egy színész számára a legértékesebb tőke Hollywoodban.
Ma már "megéri" filmet forgatni Witherspoonnal, ezért a Doktor Szöszi folytatásáért sokszoros gázsit ajánlottak neki. Míg az első részért 1 millió dollárt kapott, a másodikért akár 10 milliónál is több ütheti a markát. Lesz miből fenntartania azt a céget, amit nemrég alapított. A Type A elnevezésű produkciós vállalatot azért hozta létre, hogy olykor saját maga dönthessen a forgatókönyvíró, a rendező és a partnerek személyéről. "Nem az a fajta ember vagyok, aki ölbe tett kézzel vár a lehetőségekre. Azért alapítottam céget, hogy a magam ura legyek és nekem való filmeket készítsek. Izgalmas dolog egy produkciót teljes kontroll alatt tartani a forgatókönyv megírásától kezdve a rendező kiválasztásáig" - nyilatkozta. Reese Witherspoon produceri tervei között már két női témájú film készítése is szerepel.
Idén azonban még főként színésznőként ténykedett: májusban mutatták be a Miramax stúdió új filmjét, mely francia-angol-amerikai koprodukcióban született. Az Oscar Wilde színművéből készült The Importance of Being Earnest rangos szereposztással büszkélkedhet: a legnagyobb angol színészek játszanak benne. Rupert Everett, Colin Firth, Judi Dench és Tom Wilkinson mellett Reese Witherspoon volt a film egyetlen amerikai főszereplője, és ez komoly feladat elé állította. El kellett sajátítania a XIX. századi angol arisztokrácia kiejtését, ami nagy erőfeszítést igényelt tőle.
Így mesélt a tanulás folyamatáról: "Igazi kihívás volt számomra. Sosem próbáltam korábban brit akcentussal beszélni, ezért hat héten keresztül napi három órát gyakoroltam. Ezenkívül jártam London utcáit, és mindenkivel szóba elegyedtem, az angolok pedig nem értették, hogy miért beszélek ilyen mesterkélten. Kicsit talán sznobnak tűntem, hiszen a XIX. századi arisztokrácia kiejtése már ott is feledésbe merült."
Hamarosan azonban vissza kellett szoknia az amerikai akcentusra, mert egy modern New York-i divattervezőt formált meg következő filmjében, a Sweet Home Alabamá-ban. Ezért a produkcióért már 5 millió dollárt kapott. Az alkotás múlt héten került az amerikai mozikba, és Witherspoont kedvező kritikai fogadtatásban részesítette.
Magyarországon még várnunk kell az új filmjeire, arra azonban számíthatunk, hogy hamarosan ismét felbukkan Jennifer Aniston húgaként a Jóbarátok című sorozatban.