A The Pianist a legjobb film, Polanski a legjobb rendező, a címszerepet alakító Adrien Brody a legjobb férfi alakítás, Ronald Harwood pedig a legjobb forgatókönyvíró díját kapta az Amerikai Filmkritikusok Szövetségétől (National Society of Film Critics). Az elismerés azért is jelent nagy rangot, mert a szervezet és az Amerikai Filmakadémia tagsága között nagy az átfedés, így a The Pianist hasonló megítélésre találhat az Oscar-díjkiosztón is.
A II. világháborús történet - mely egy lengyel zsidó zongorista bujkálását meséli el -Wladyslaw Szpilman önéletrajzi regénye alapján került vászonra, és már a cannes-i filmfesztivál zsűrijének nagydíját is elnyerte.
A film az alkotók közül többeket is személyesen érintett: Roman Polanski szülei Auschwitzban haltak meg, és gyerekként egyedül bujkált Lengyelországban; és a főszereplő Adrien Brody családja is szenvedett a zsidóüldözéstől. (Brody szülei magyar származásúak, édesanyja, Sylvia Plachy '56-ban vándorolt ki Amerikába. Könnyes szemmel nézte végig csontsoványra fogyott fia alakítását a vásznon.)
A The Pianist magyarországi premierjére épp az Oscar-gála körüli hetekben, márciusban kerül sor.
Az Amerikai Filmkritkusok Szövetsége Diane Lane-t tartotta a 2002-es év legjobb színésznőjének, a Hűtlenség című thrillerben nyújtott alakításáért. (A produkciót a magyar mozik is vetítették, videón azonban még nem jelent meg.)
A legjobb férfi mellékszereplő Christopher Walken lett Spielberg legújabb, Kapj el ha tudsz című filmjéért (magyarországi bemutatóját február 6-án tartják), a legjobb női mellékszereplő pedig Patricia Clarkson, aki a Far From Heaven című filmben szerepelt. (Az alkotás operatőre szintén díjat kapott.)
A legjobb külföldi film díját pedig az Anyádat is című mexikói alkotásnak ítélték, mely szintén látható volt Magyarországon.