VetĂtĂ©sre alkalmatlan - ez lesz a mű cĂme. Ezzel Udaj RasĂd ifjĂş iraki rendezĹ‘ 1994 Ăłta az elsĹ‘, aki Irakban játĂ©kfilmet kĂ©szĂt. A nyolcvanas Ă©vek iraki-iráni háborĂşja után Irak ugyan dollármilliĂłkat költött filmgyártásra, jĂłl fizetett arab szakĂ©rtĹ‘ket szerzĹ‘dtetett, hogy elĹ‘mozdĂtsa az "állami filmipar" fejlĹ‘dĂ©sĂ©t, de az ENSZ által 1990-ben Ă©letbe lĂ©ptetett embargĂł Ăłta mindössze egyetlen játĂ©kfilmet kĂ©szĂĽlt el: 1994-ben a Gázi király cĂmű. A VetĂtĂ©sre alkalmatlan rendezĹ‘je az elmĂşlt Ă©vtizedben három dokumentumfilmet forgatott, ebbĹ‘l az egyik mĂ©g a bemutatĂł elĹ‘tt elĂ©gett az amerikai bombázásokkor.
Az Ăşj játĂ©kfilmhez a szalagot azon a "tolvajpiacon" vette a rendezĹ‘, ahol az amerikaiak megjelenĂ©sĂ©t követĹ‘ általános közĂ©pĂĽlet-fosztogatás gyĂĽmölcseit adják el. Ez pedig egy amerikai Kodak szalag, a gyártását a cĂ©g már rĂ©gen megszĂĽntette. Ennek ellenĂ©re a hĂr hallatán felajánlotta, hogy egy speciális eljárással segĂt majd az elkĂ©szĂĽlt kĂ©pek elĹ‘hĂvásában - a forgatást a hĂ©ten kezdik, miután megbizonyosodtak arrĂłl, hogy a film valĂłban Ă©psĂ©gben van mĂ©g.
"Ez a film Ă©ppĂşgy alkalmatlan a vetĂtĂ©sre, a játszásra, mint a mi generáciĂłnk a tervezĂ©sre, a játszásra. ElvesztĂĽnk valahol a Szaddám vezette Baasz Párt Ă©s a vele leszámolĂł amerikai megszállĂłk között. Egyik uralom után a másik alatt találjuk magunkat, közöltĂ©k velĂĽnk, hogy eljött a szabadság, de azt nem tudtuk megragadni, ezĂ©rt is ilyen csalĂłdott ez az egyĂ©bkĂ©nt bĂĽszke Ă©s mĂ©ltĂłságteljes nĂ©p."
RasĂd egyik alapĂtĂłja a "MegmenekĂĽltek" nevű, 35 tagĂş művĂ©szeti csoportnak, amely kĂĽlönbözĹ‘ művĂ©szeti ágakhoz, etnikumokhoz, vallásokhoz tartozĂł művĂ©szeket foglal magában, köztĂĽk kĂ©t nĹ‘t is. E csoport tagjai is rĂ©szt vesznek a forgatáson vagy a forgatĂłkönyv Ărásában.
A filmben azok a bagdadi negyedek is szerepelnek majd, ahol most az amerikai katonák laknak. "Realista film lesz, mĂ©g ha nem is olyan kiválĂł minĹ‘sĂ©gben, de komoly Ă©s valĂłsághű. Nem akarunk olcsĂł hatásokkal Ă©lni, pĂ©ldául gyerekeket filmezni a romok között, hogy Ăgy váltsuk ki a nĂ©zĹ‘k egyĂĽttĂ©rzĂ©sĂ©t" - fejti ki a rendezĹ‘.
Szamir Kahtán, a VetĂtĂ©sre alkalmatlan fĹ‘hĹ‘se szerint komolyabb mondanivalĂłja is van a filmnek: "Azt ĂĽzenjĂĽk vele a világnak, hogy nem Bagdad esett el, hanem a rezsim dĹ‘lt meg".