2001 - Új szkafanderben az Űrodüsszeia

Vágólapra másolva!
Vágólapra másolva!

A forgó űrállomás, a szivar alakú, hosszú űrhajó feljavított képe és az űrcsend, a szkafander-szuszogás térhatású hangja egyaránt fokozza az élvezetet. A rendező által kidolgozott, Oscar-díjjal jutalmazott vizuális és hangeffektusok nagy része azonban digitális technika nélkül is megállja a helyét a mai űrfilmek között. A film kiépített világa máig irányítja a sci-fi filmek látványtervezőinek képzeletét.

A film a címének is köszönheti a különleges bemutató ötletét. Tavasszal Európa több nagyvárosában került ismét sor a harminchárom évvel ezelőtt készült, 2001-ben játszódó film eredeti változatának bemutatójára. Idén vált igazán érdekessé, hogyan látta a két évvel ezelőtt elhunyt Kubrick és a forgatókönyv társszerzője, Arthur C. Clarke a jelenünket '68-ból.

A 2001-es, Kubrick szerinti világban az űrkutatásnál csak a számítástechnika lett fejlettebb. A Jupiterre küldött Discovery űrhajó központi agya, HAL tökéletes mestermunka, még sohasem hibázott. Attól fél, hogy az esendő ember veszélyezteti a küldetés sikerét. Ez a gondolat kergeti őrületbe, teszi sorozatgyilkossá. Mikor a pilóta fölé próbál kerekedni, megkezdődik kettejük küzdelme.

Kubrick sci-fin kívül készített látványos kalandfilmet (Spartacus 1960), háborús filmet (Acéllövedék 1987) és thrillert (Ragyogás) is. Legutolsó filmjét, a Tágra zárt szemeket (1999, főszerepben: Tom Cruise, Nicole Kidman) már nem sikerült befejeznie. A korábbi alkotásaihoz hasonlóan nagy vitákat kiváltó film -a cenzúra a betiltásával is foglalkozott - azóta DVD-n is megjelent a Kubrick-összes egyikeként.

Stanley Kubrick megvalósítatlan főműve, az utolsó filmterve helyett is jó ez a megemlékező vetítés. A Mesterséges Értelem, az AI-t, Spielberg már Kubrick nélkül készítette el.

[origo]

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!