Hernádi Judit a Max-ben (2002)
A fiktív zsidó műkereskedő (John Cusack) és a festőnek készülő Adolf Hitler (Noah Taylor) viszonyáról szóló film javarészt Budapesten forgott (egyik hangsúlyos helyszíne a Gozsdu-udvar), és jó pár magyar színészt ki lehet szúrni benne. Kolovratnik Krisztián például Cusack sógorát alakítja egy családi születésnapon, Kulka János tehetős műgyűjtőt játszik, aki - karján Pálfy Katalinnal - kijelenti, hogy nem kedveli Monet-t, mert a tavirózsás festményei egy kertészeti katalógusra emlékeztetik, Stohl András pedig katonatiszt és Ulrich Thomsen jobbkezeként jön-megy katonásan.
* * *
Rékasi Károly az Én, a kém-ben(2002)
Eddie Murphy és Owen Wilson ártalmatlan akciókomédiájában szemben a legtöbb nálunk forgatott amerikai filmmel, Budapest kivételesen saját magát játssza. Üdítő néha külföldiek szemén keresztül nézni a fővárosunkat: egy magyar rendezőnek biztosan eszébe se jutna olyan szentségtörés, hogy lelövöldözze a Nemzeti Galéria homlokzatdíszeit, pedig ez valahol azért menő húzás.
* * *
Osvárt Andrea és Csuja Imre a Kémjátszmá-ban(2001)
Tony Scott pont megfelelőnek találta Budapestet arra, hogy eljátssza az 1975-ös Kelet-, illetve Nyugat-Berlint. A magyar cameók körülbelül háromnegyedóra magasságában szabadulnak el a filmben: a titkosügynök Robert Redford Nyugat-Berlinben évődik Charlotte Ramplinggel egy koktélpartin, ahol jelen van Osvárt Andrea is, aki a végefőcím tanúsága szerint Redford figurájának unokatesóját alakítja. Egy "yeah" és egy "okay" jut neki, távozása után pedig Rampling megjegyzi, hogy "fiatalabb, mint a viszki, amit iszom".
* * *
Kamarás Iván és Oroszlán Szonja a Hellboy II.-ben (2008)
* * *
Görög Zita az Underworld-ben (2003)
Számomra mindig a film nyitójelenete lesz a legemlékezetesebb, amelyben Kate Beckinsale saját belső monológját azzal zárja le, hogy látványosan lehuppan a Klotild-palota erkélyéről a számítógépes grafikával feltuningolt Ferenciek terére - bár ennek igazából az az oka, hogy a forgatás idején pont a téren laktam, és egész éjjel bevilágított az ablakomon a brutál reflektor, amit a tér szemközti felén állítottak fel, miközben a dróton lógó Beckinsale-t - vagy inkább a dublőrét - műesővel áztatták az ablakom alatt.
* * *
Darvas Iván, Kulka János és Rudolf Péter a Hazudós Jakab-ban(1999)
Kis túlzással akár magyarnak is tekinthetjük ezt a filmet: nem csak a forgatási helyszín és a mellékszereplők tekintélyes része, hanem a rendező is magyar: Peter Kassovitz, aki túlélte a második világháborút és '56-ban, tizennyolc évesen menekült a szüleivel Budapestről Párizsba. Budapest ezúttal egy második világháborús lengyel gettót alakít: Hazudós Jakab (Robin Williams) gettótársaiban tartja a lelket azzal, hogy folyamatosan beszámol nekik egy nem létező rádió bíztató híreiről.