Melyik film nyer?
Amikor tavalyi Oscar-beharangozónk elején örömmel konstatáltuk, hogy emberemlékezet óta nem ígérkezett olyan izgalmasnak az Oscardíj-kiosztó, mint a múlt évben, nem gondoltuk volna, hogy idén még kevésbé lesz megjósolható, hogy kik mennek haza szoborral hétfőn hajnalban. Beszédes, hogy a Deadline Hollywood nevű, meghatározó filmes blog szerzője, Pete Hammond "minden idők egyik legkiélezettebb verseny"-ének titulálta az ideit esélylatolgató cikkében.
Unalmas években (azaz legtöbbször) szinte teljesen pontosan meg lehet mondani előre, hogy kik lesznek a fő nyertesek, ugyanis az Oscar-gálát megelőző díjkiosztók alapján egyértelműen kiderülnek a favoritok. Általában különösen jól előrejelzik az Oscart a különböző amerikai filmes kamarák díjai, mert azok tagsága részben átfedésben van az Oscar-szavazókéval. Idén azonban a kamarák döntéseiből nem rajzolódik ki egy kedvenc film, díjaik csak azt egyértelműsítik, hogy a kilenc jelöltből melyik a három legerősebb versenyző.
A 10 Oscarra jelölt Amerikai botrány (kritikánk) elnyerte a színészkamara fődíját, a szintén 10 kategóriában esélyes Gravitáció (kritikánk) elnyerte a rendezői kamara fődíját és a produceri kamaráét is, utóbbit azonban megosztva kapta a 9 Oscarra jelölt 12 év rabszolgaság-gal (kritikánk). Mindhárom film bezsebelt más jelentős elismeréseket is, az Amerikai botrány többek közt a Golden Globe-ot a komédia kategóriában, a Gravitáció a BAFTA legjobb brit film díját, a 12 év rabszolgaság pedig a drámai Golden Globe-ot és a BAFTA fődíját. Aki ezek után azt állítja, biztosan tudja, melyik alkotás nyeri a legjobb film Oscarját, az hazudik.
Mi arra tippelünk, hogy a Gravitáció-t a legjobb rendezés kategóriájában díjazzák, a legjobb film pedig az Amerikai botrány lesz. Az Amerikai Filmakadémia ugyan szeret "fontos" filmeket elismerni, és a 12 év rabszolgaság-ról lépten-nyomon hangoztatják, hogy mennyire az, de a szavazók kedvelik az olyan kerek, profin kivitelezett, színészeket előtérbe helyező filmeket is, amilyen az Amerikai botrány. Nem túl merész feltételezés, hogy a szavazók jelentős része jobban szórakozott az Amerikai botrány-on, mint a 12 év rabszolgaság-on, és ez is fontos szempont lehet a szavazásnál.
A Hollywood Reporter cikkében egy akadémiai tag - egy meg nem nevezett rendező - osztja meg az olvasókkal a szavazási szempontjait, és amennyiben az ő véleménye általánosan elterjedt a szavazók körében (amit persze nem tudhatunk), akkor az Amerikai botrány lesz a befutó: "Meg kell mondanom, hogy annak ellenére, amit sokan hangoztatnak, nem kellett nagy bátorság a 12 év rabszolgaság megcsinálásához. Talán, ha Mississippiben lennénk 1930-ban, akkor kellett volna. Az Amerikai botrány nem egy letaglózóan ambiciózus film, de fog egy érdekes témát és néhány nagyon érdekes figurát, és 100%-ig kihozza belőlük, amit lehet, nagyon lebilincselő, szórakoztató, érdekes és hiteles módon. Nem tenném a legendás remekművek kategóriájába, de semmilyen szinten nem okoz csalódást".
Kik lesznek a győztes színészek?
A színészi kategóriákban sokkal kevesebb a bizonytalanság, és a legvalószínűbb, hogy az Oscar-díjak úgy fognak eloszlani, ahogyan a színészi kamara díjai. A férfi főszereplő kategóriában Matthew McConaughey a kedvenc, aki a Mielőtt meghaltam-ban mindent felvillantott, amire az Akadémia szavazni szeret: gyógyíthatatlan betegség, személyiségfejlődés és jelentős áldozattal járó átalakulás (fogyás) a szerephez.
McConaughey-t esetleg megszorongathatja Chiwetel Ejiofor, a 12 év rabszolgaság főszereplője, vagy még inkább Leonardo DiCaprio, akit az először jelölt McConaughey-vel szemben idén már negyedszer jelöltek színészi kategóriában, és még egyszer sem nyert. A Wall Street farkasa azonban valószínűleg túl megosztó film ahhoz, hogy DiCaprio pont ezért az alakításáért kapja meg a szobrot.
A női főszereplőknél első pillanattól kezdve Cate Blanchett volt a favorit a Blue Jasmine-ben nyújtott látványos alakításáért, és igazából nincs is komoly riválisa. Nehezen, de elképzelhető, hogy Woody Allen húsz évvel ezelőtti gyerekmolesztálási ügyének előrángatása miatt Blanchett esetleg mégis elesik a szobortól, de nem érződik, hogy a színésznő bemocskolódott volna az ügytől. Ha netán mégsem őt díjazzák, akkor valószínűleg Amy Adamst az Amerikai botrány-ért, mert neki 2006 óta ez már az ötödik jelölése, ami egyértelműen jelzi, hogy az Akadémia odavan érte, viszont még egyszer sem nyert.
A férfi mellékszereplőknél Jared Leto díjazása várható a Mielőtt meghaltam Oscar-csali transzvesztitaszerepéért, nem valószínű, hogy bárki megszorongathatja. A női mellékszereplői kategória az egyetlen, ahol két erős esélyes is van. Sokáig a 12 év rabszolgaság újonca, Lupita Nyong'o számított tuti befutónak, és tulajdonképpen még mindig, de az utolsó pár hétben érezhetően egyre nagyobb figyelem irányult az Amerikai botrány mellékszerepéért jelölt Jennifer Lawrence-re is. Ellene szól, hogy tavaly nyert a Napos oldal-lal, és huszonhárom évesen megdobni a második Oscarjával kicsit talán túlzás lenne.
A Flavorwire nevű kulturális site összevágott egy kis montázst a színészkategóriák idei jelöltjeinek korai és kevésbé ismert filmjeiből, amelyben sajnos zene szól az eredeti dialógusok helyett, de így is elég jópofa:
Milyen lesz a gála?
A jelek azt mutatják, hogy semmiképp sem rövid. Tavaly 3 óra 35 perces volt, ami nagyjából átlagosnak tekinthető (csak az unalmas zenés betétek miatt tűnt többnek), az eddigi leghosszabb show pedig a 2002-es volt, amit 4 óra 23 percesre nyújtottak. Idén Ellen DeGeneres lesz a házigazda, aki 2007-ben egyszer már vezette a műsort, akkor kilenc perc híján négyórás volt a show. DeGenerestől energikus, de barátságos hozzáállást lehet várni: már előző alkalommal is többször lement a közönség közé, most kifejezetten hangsúlyozta, hogy sokat mászkál majd a széksorok közt, és mindenféle játékokba próbálja majd bevonni a közönség tagjait, lehet, hogy emiatt hosszabb lesz a gála az okvetlenül szükségesnél. Ugyanakkor a sztárok froclizását, ami általában a legszórakoztatóbb az Oscar-éjszakákban, tőle nem várhatjuk, előre közölte, hogy nem fog senki kárára poénkodni.
Tavaly a filmzene állt a show középpontjában, amiből nem sikerült sok érdekeset kihoznia a gála producereinek, az idei választás érdekesebben hangzik: a filmhősöket ünnepli majd a műsor, de nemcsak a kitalált figurákat, hanem a kamera mögött álló hősöket is. Idekattintva megtekinthető a hétfő hajnalban díjakat átadó sztárok teljes listája, de mivel negyvenhatan vannak, mi itt most nem fogjuk őket mind felsorolni, csak örvendezünk, hogy a gála színpadán már ezerszer látott arcok mellett Anna Kendrick, Benedict Cumberbatch, Joseph Gordon-Levitt és Andrew Garfield is felbukkan majd.
A világszerte különböző tévécsatornákon összesen kb. 40 millió ember által nézett gála nem meglepő módon óriási reklámbevételt generál, egy félperces reklámspot a közvetítés alatt idén kb. 1,8 millió dollárba kerül. Eddig a Coca Cola volt a díjkiosztó üdítőszponzora, idén azonban a Pepsi vette át a helyét, amit egy filmes aranyköpésekkel telerakott spottal ünnepelnek:
Néhány érdekes adat
Ha a Gravitáció kapja a legjobb film Oscarját, ez lesz az első alkalom, hogy sci-fi nyer.
A legtöbbször jelölt színésznő díját Meryl Streep (Augusztus Oklahomában) tartja, akit idén tizennyolcadszor jelöltek (tizenötször jelölték a főszereplői, háromszor a mellékszereplői kategóriában, előbbiben kétszer, utóbbiban egyszer nyert).
Ha Bruce Dern (Nebraska) kapja a legjobb férfi főszereplő Oscarját, hetvenhét évesen ő lesz a legidősebb színész, akit ebben a kategóriában valaha díjaztak.
A 79 éves Judi Denchnek (Philomena) az idei a hetedik jelölése, ami különösen nagy szó, mivel már 63 éves volt, amikor az elsőt kapta.
John Williamsnek (A könyvtolvaj) az idei a 49. jelölése, ezzel övé a második legtöbb a filmtörténetben, csak Walt Disney előzi meg 59 jelöléssel.
Steve McQueen (12 év rabszolgaság) mindössze a harmadik színes bőrű filmes, akit a rendezői kategóriában jelöltek John Singleton és Lee Daniels után.
Jennifer Lawrence (Amerikai botrány) az első színésznő, aki 23 éves koráig már három jelölést begyűjtött, az előző kettőt a Winter's Bone-ért és a Napos oldal-ért kapta, utóbbival nyert is.
Az élő rendezők közül Martin Scorsese (A Wall Street farkasa) rendezte a legtöbb Oscar-jelölt filmet, összesen nyolcat. Idei jelöléséig holtversenyben volt Woody Allennel és Steven Spielberggel.