A Saul fia hiába volt kategóriája toronymagas esélyese, a gálát nézve még így is a torkunkban dobogott a szívünk az izgalomtól. Szerencsére az utolsó és egyben legfontosabb díjkiosztón sem maradt alul Nemes Jeles László holokausztdrámája, így harmincnégy évvel a Mephisto után ismét egy magyar nagyjátékfilm győzelmének örülhettünk. A Saul fia győzelmével külön cikkben foglalkozunk, a linkre kattintva többek között a rendező köszönőbeszédét is megnézheti. A 88. Oscar-gálát élőben közvetítettük, a szövegest tudósítást itt tudja elolvasni.
Ötödszörre végre megnyerte Leonardo DiCaprio. A Golden Globe, az amerikai színészek céhe és a BAFTA díjátadója után az Oscaron is őt hozták ki győztesnek. Sima győzelemnek tűnik, pedig az út hosszú volt, és rögös idáig. DiCapriót először az 1994-ben jelölték a Gilbert Grape-ért, 2005-ben ismét versenybe szállt az Aviátor-ral, majd a Véres gyémánt-tal és A Wall Street farkasá-val folytatódott a kálváriája. Az interneten egyre nagyobb tömeg mérgelődött, hogy korunk egyik legtehetségesebb színésze szobor nélkül marad, végül A visszatérő látványos és embert próbáló alakítása láttán az Akadémia is behódolt neki.
DiCaprio először Tom Hardynak, Emmanuel Lubezkinek és Alejandro Gonzalez Inarritunak hálálkodott, majd arra használta fel a győzelem adta nyilvánosságot, hogy a globális felmelegedés veszélyeire hívja fel a figyelmet. Felelevenítette, hogy az 2015-ben volt a legmelegebb az átlaghőmérséklet, mióta erről méréseink vannak, és hogy A visszatérő stábjának is át kellett költöznie Patagóniába, mert a kanadai Sziklás-hegységben nem volt elég hó.
A tizenkét díjra jelölt A visszatérő a legjobb férfi főszereplő díján kívül még két fontos elismerést zsebelt be. Emmanuel Lubezki az első operatőr az Oscar történetében, aki három egymást követő évben is győzni tudott. Két éve a Gravitáció-ért, tavaly a Birdman-ért, most pedig A visszatérő lenyűgöző téli tájképeiért kapta meg a szobrot.
Alejandro Gonzalez Inarritu rendező győzelmével egy rendkívül exkluzív klubba lépett be, eddig csak John Fordnak és Joseph L. Mankiewicznek sikerült az a bravúr, hogy egymás után két évben is magához ragadja az Oscart. A Birdman és A visszatérő párosával vonult be az filmtörténelembe a mexikói rendező, aki a lekeverő zene felcsendülése ellenére sem hagyta abba a köszönőbeszédét, és abbéli reményét fejezte ki, hogy felszabadulunkaz előítéleteink fogságából, és visszautalva a film egyik sorára, annak az időszaknak az eljövetelét várja Inarritu, amikor az ember bőrszíne ugyanolyan lényegtelen lesz, mint a haja hossza.
A Mad Max: A harag útja a technikai kategóriákban tarolt, illetve az ausztrál posztapokaliptikus film egyik hangmérnökének köszönhettük a gála egyetlen spontán káromkodását. George Miller alkotása a tíz jelöléséből hatott váltott díjra, többek között a rendező felesége, Margaret Sixel is győzni tudott a legjobb vágás kategóriájában.
A legjobb vágó kihirdetése általában előrejelzi, hogy ki is kaphatja meg az Oscar fődíját. Mivel A visszatérő lemaradt a vágói díjról, így sejthető volt, hogy a legjobb filmért járó szobor sem lesz meg neki. Az Akadémia a Spotlight – Egy nyomozás részletei című újságírós drámát tartotta 2015 legjobb filmjének, és a legjobb eredeti forgatókönyv díját is neki ítélte.
Josh Singer és Tom McCarthy rendező forgatókönyve az önuralom mesterműve, nem pezsdítették fel thrilleres fordulatokkal a Spotlight-ot, helyette bíztak abban, hogy a feltört ingujjú újságírók gyakran látványtalan és íróasztalhoz láncolt küzdelme az igazságért is elég lesz a katarzishoz. Igazuk lett. "A túlélőket szólaltatta meg a film, és reméljük, hogy az Oscar még tovább erősíti a hangjukat, és az így egészen a Vatikánig elhallatszik" - hangzott el a köszönőbeszédben.
Brie Larson győzelme a legjobb női főszereplők mezőnyében az idei Oscar talán leginspirálóbb sikertörténete. Egy kicsi film a nagyközönség által éppen hogy csak felfedezett színésznője máris Oscart nyert. És mindezt úgy, hogy kicsit sem tűnik elhamarkodottnak a díjazása.
A magyarok számára valószínűleg az ő neve csengett a legkevésbé ismerősen a legjobb női főszereplő jelöltjei közül, pedig már évek óta indie-üdvöskének számított olyan okosan megválogatott filmekkel a háta mögött, mint a The Spectacular Now, az Átmeneti állomás vagy a 21 Jump Street. Aztán jött A szoba című film, és mindenki dicshimnuszokat zengett az alakításáról, illetve az Oscart emlegette. A jóslatok igaznak bizonyultak, Larson Cate Blanchett, Jennifer Lawrence és Charlotte Rampling ellenében is győzni tudott.
Az este legnagyobb csalódását Sylvester Stallone díjának az elmaradása jelentette. A Creed – Apollo fiá-ban átadta a főszerepet Michael B. Jordannek, és tőle szokatlan visszafogottsággal és érzékenységgel játszotta el az öregséggel és magánnyal küzdő Rockyt. Ennél azonban jobban tetszett az Akadémiának Mark Rylance alakítása Spielberg A kémek hídja című kémfilmjében. Az angol színész még arra is képes volt, hogy játékával szimpatikussá tegyen egy szovjet kémet.
Előzetesen Kate Winslet és Alicia Vikander tűnt a legjobb női mellékszereplő kategória esélyesének, végül A dán lány svéd színésznőjét jutalmazták. A díjjal alighanem a Hollywoodba berobbanó Vikander egész éves munkáját ismerték el, az Ex Machina mellékszerepével is simán szerepelhetett volna ebben a kategóriában.
Az angol sci-fit amúgy a legjobb vizuális trükkök kategóriájában jelölték. A megjelent stábtagok az esélytelenek nyugalmával üldögéltek a Kodak színházban,hiszen az este két nagyágyúja, a Mad Max és A visszatérő is versenyben volt a díjért. Aztán a stábtagok és az egész világ megdöbbenésére az Ex Machiná-t hirdették ki győztesnek. Tegyük hozzá: megérdemelten.
Idén két olyan akotást is jelöltek a legjobb animációs film díjára, név szerint az Agymanók-at és az Anomalisá-t, amelyek a legjobb film kategóriájában is simán elfértek volna. A díjat végül a Pixar zseniális, életigenlő és mély emberismeretről árulkodó rajzfilmje nyerte. Győzelme jogosságához nem férhet kétség, ugyanakkor a kategóriában csak akkor lehetett volna igazságot tenni, ha két díjat osztanak ki.
Ahogy az várható volt, Chris Rock, a 88. Oscar-gála házigazdája, szinte az összes poénját a színesbőrű színészek mellőzésének témájára fűzte fel. Egyaránt kapott tőle a rasszista tendenciákat mutató Hollywood, illetve a bojkottot hirdető hírességek. A humorista szerint a Rocky-sorozat valójában sci-fi, mivel azt akarja elhitetni velünk, hogy a fehér sportolók ugyanolyan tehetségesek, mint a feketék. A Star Wars-ban ennél hihetőbb dolgok történtek - humorizált Chris Rock, aki fekete Rockynak hívta Creed – Apollo fia főszereplőjét.
Levetítettek egy videóösszeállítást, melyben 2015 leghíresebb filmjeibe helyeztek el színesbőrű színészeket. Whoopi Goldberg a Joy-ba került bele, és magyarázott arról, hogy egy fehér nőről már akkor is filmet forgatnak, ha a csodafelmosót találja fel, egy fekete nőnek viszont minimum a rák ellenszerét kellene megtalálnia, ha életrajzi filmet akar magáról. A Mentőexpedíció-ban Chris Rock tűnt fel űrhajósként, aki Matt Damonhoz hasonlóan a Marson ragadt. A NASA alkalmazottai azonban az ő megmentését már túlontúl is drága mulatságnak találták, és segítség helyett inkább elmentek ebédelni.
Chris Rock számos remek és provokatív poént eresztett el, egy idő után viszont kicsit egysíkúvá vált a műsora, mert mindig ugyanazon a problémán, a sokszínűség hiányán köszörülte a torkát. Önmagában az a valódi vagy megrendezett bejátszás is ütős volt, melyben Chris Rock egy főleg színesbőrűek lakta negyedben található mozi előtt kérdezősködött: kiderült, hogy az Akadémia ízlése egyáltalán nem fedi le egész Amerikát. A megszólaltatott emberek nem hallottak a Spotlight-ról és A kémek hídjá-ról, viszont az N. W.A. nevű hiphopcsapatról szóló Straight Outta Comptont egyöntetűen ismerték és szerették.
A Saul fiá-t sikere mellett Ennio Morricone győzelme volt az este legmeghatóbb pillanata. Életműdíjat már kapott a maestro, ám az eddigi öt jelölése közül egyet sem tudott díjra váltani. Most stílszerűen egy western, az Aljas nyolcas filmzenéje miatt jutalmazták. A díjjal rekorder lett, nyolcvanhét évével ő a legidősebb zeneszerző, akit kitüntettek az Oscaron. Morricone feleségének, Maria Traviának ajánlotta a díjat.
A nagy dobás
A kémek hídja
Brooklyn
Mad Max - A harag útja
Mentőexpedíció
A visszatérő
A szoba
Spotlight - Egy nyomozás részletei
Adam McKay (A nagy dobás)
George Miller (Mad Max - A harag útja)
Alejandro Gonzalez Iñárritu (A visszatérő)
Lenny Abrahamson (A szoba)
Tom McCarthy (Spotlight - Egy nyomozás részletei)
Bryan Cranston (Trumbo)
Matt Damon (Mentőexpedíció)
Leonardo DiCaprio (A visszatérő)
Michael Fassbender (Steve Jobs)
Eddie Redmayne (A dán lány)
Cate Blanchett (Carol)
Brie Larson (A szoba)
Jennifer Lawrence (Joy)
Charlotte Rampling (45 év)
Saoirse Ronan (Brooklyn)
Christian Bale (A nagy dobás)
Tom Hardy (A visszatérő)
Mark Ruffalo (Spotlight - Egy nyomozás részletei)
Mark Rylance (A kémek hídja)
Sylvester Stallone (Creed - Apollo fia)
Jennifer Jason Leigh (Aljas nyolcas)
Rooney Mara (Carol)
Rachel McAdams (Spotlight - Egy nyomozás részletei)
Alicia Vikander (A dán lány)
Kate Winslet (Steve Jobs)
A kígyó ölelése (Kolumbia)
Egy háború (Dánia)
Mustang (Franciaország)
Saul fia (Magyarország)
Theeb (Jordánia)
A nagy dobás
Brooklyn
Carol
Mentőexpedíció
A szoba
Kémek hídja
Ex Machina
Agymanók
Spotlight - Egy nyomozás részlete
Straight Outta Compton
Carol
Aljas nyolcas
Mad Max - A harag útja
A visszatérő
Sicaro
Anomalisa
Agymanók
Shaun the Sheep
Boy and the World
When Marnie Was There
Amy
Cartel Land
The Look of Silence
What Happened, Miss Simone?
Winter on Fire: Ukraine’s Fight for Freedom
Body Team 12
Chau Beyond the Lines
Claude Lanzmann
A Girl in the River
Last Day of Freedom
A nagy dobás
Mad Max - A harag útja
A visszatérő
Spotlight - Egy nyomozás részletei
Star Wars: Az ébredő Erő
Earned It (A szürke ötven árnyalata)
Til It Happens To You (The Hunting Ground)
Writings On The Wall (Spectre)
Manta Ray (Racing Extinction)
Simple Song 3 (Ifjúság)
Ex Machina
Mad Max - A harag útja
Mentőexpedíció
A visszatérő
Star Wars: Az ébredő Erő
Kémek hídja
A dán lány
Mad Max - A harag útja
Mentőexpedíció
A visszatérő
Bear Story
Prologue
Sanjay’s Superteam
We Can’t Live Without Cosmos
World of Tomorrow
Ava Maria
Day One
Everything Will Be Okay
Shok
Stutterer
Mad Max - A harag útja
Mentőexpedíció
A visszatérő
Sicario
Star Wars: Az ébredő Erő
Kémek hídja
Mad Max - A harag útja
Mentőexpedíció
A visszatérő
Star Wars: Az ébredő Erő
Kémek hídja
Carol
Aljas nyolcas
Sicario
Star Wars: Az ébredő Erő
Carol
Hamupipőke
A dán lány
Mad Max - A harag útja
A visszatérő
Mad Max - A harag útja
A százéves ember, aki kimászott az ablakon, és eltünt
A visszatérő