Annecyben rendezik minden évben az animációs szakma legfontosabb filmfesztiválját, erre a versenyre hívták meg három fiatal magyar rendező filmjét - az egyikük díjat is nyert. A három fiatal rendezőből eggyel, Andrasev Nadjával már beszélgettünk Cannes-ban, most a másik kettőt sikerült egy asztalhoz ültetnünk.
Kreif Zsuzsanna egy gimis kötelező olvasmányból kreált groteszk csodavilágot, Kovásznai György a példaképe, és unalmas neki szép arcokat rajzolni. Most készíti a Candide további részeit az MTVA megrendelésére, tizenkét részes sorozat lesz, hétperces epizódokkal.
Dell’edera Dávid a Balkon című, Annecyben díjazott kisfilmjének vetítése után őrjöngött a fesztivál közönsége. Hatperces alkotását az az olaszországi utca ihlette, ahol a nagymamája lakik. Egy bolondok háza és egy általános iskola is van egymás mellett, fura ott a hangulat – mesélte.
Ő nem a MOME-n, a magyar animáció fellegvárában tanul, hanem a Budapesti Metropolitan Egyetemen, ahol akkor indult animációs képzés, amikor ő kezdte. A Balkon a múlt hétvégén egy újabb fontos elismerést kapott.
Hogy lehet, hogy animációban olyan jók a magyarok? Zsuzsa szerint a MOME a kulcs, az egyetemen olyan műhely alakult ki, ami nemzetközi kapcsolataival, nyitott légkörével felszabadítja a kreatív energiákat. A magyar animációs boom mégis várat magára, nehéz a filmekre forrást találni. Évente 10-15 rövidfilmet támogat az állam, pályázatokon keresztül.
Régen láttunk már a mozikban egész estés magyar rajzfilmet, de hamarosan úgy beindulnak a dolgok, hogy kapkodhatjuk majd a fejünket. Öt-hat, nagyon izgalmasnak tűnő animációs nagyjátékfilm is készül most, az egyiket épp Kreif Zsuzsa fejleszti, felnőttekhez szólna, a témája a szüfrazsettmozgalom, de még csak az írásnál tartanak.
Amire viszont már jövőre beülhetünk, az a gyerekeket megcélzó Salamon király legendája, egy évvel később pedig érkezik a Ruben Brandt, a gyűjtő, ami egy műkincstolvaj banda lefüleléséről szól.
A Filmalap Inkubátor programjában készül a rövidfilmjeikkel már sok fesztiválon díjazott Bánóczki Tibor-Szabó Sarolta páros animációs sci-fije. A Műanyag égbolt egy olyan jövőben játszódik, ahol a Föld növény- és állatvilágának teljes pusztulása után a tudósok egy hihetetlenül tápláló, ám emberi húsból táplálkozó növényt kísérleteznek ki.
Született terv Varró Dániel Túl a Maszat-hegyen című verses meséjének megfilmesítéséről, de áll a projekt, mióta Erkel András producer, a film ötletgazdája meghalt. Alakul viszont Nyulász Péter népszerű gyerekkönyvének, a Helka – A burok völgy árnyai-nak a filmváltozata, aminek a forgatókönyvét a stand-upos Kormos Anett és a Saul fia casting directora, Zabezsinszkij Éva írta. De a Verne Gyula világára hajazó Henry Waltz című rövidfilm egész estés verziója, illetve a Piszkos Fred közbelép című Rejtő-könyvből készülő rajzfilm is kapott már támogatást.
Amiben a magyarok ördögien jók
Az animáció a magyarok titkos csodafegyvere, csak valahogy nem tudunk kezdeni vele semmit. Igaz, a fénykor letűnt, Vízipók és Vuk nyugdíjba ment, a nagy stúdiók megszűntek. De a Moholy-Nagy Iparművészeti Egyetem évről évre ontja a tehetségeket, akik fantasztikus kisfilmeket csinálnak, és díjakat nyernek sorban. Vegyük észre őket: egy csomó szenzációs rajzfilm hever az ölünkben, egy csipetnyi Habfürdő, Persepolis és Gusztáv. Kiderül, hogy van humor a magyar filmben, nem is kevés, plusz melankólia, optimizmus és hihetetlen fantázia. Cikkünkben összeszedtük, hogy kik lehetnének a következő Dargay Attilák és Nepp Józsefek, ha divatos lenne megint itthon az egész estés animáció.Az animáció teljesen más világ, mint az élő szereplős filmek: „túl kicsi a pocsolya” – magyarázzák Dávidék, miért nincs rivalizálás ebben a szakmában, és miért dolgoznak nyakra-főre egymás filmjeiben.
Turkáltunk a fiatal rendezők pénztárcájában is, megtudtuk például, hogy az animációs rövidfilm semmilyen pénzt nem hoz, akkor sem, ha moziban vetítik nagyjátékfilmek előtt. Ha meghívják fesztiválra, még lehet, hogy nekik kell fizetniük a költségeiket. Egyedül a reklámban van pénz.
A beszélgetés közben megkértük Zsuzsannát és Dávidot, hogy rajzolják le a fotósunkat, Pozsonyi Jankát. Íme a kész művek!
A Filmklub podcast adását megtalálja az iTuneson, letöltheti MP3 formátumban, vagy meghallgathatja az alábbi lejátszóban. A podcasthoz tartozó RSS csatornát itt találja.