A szőke szépség számára a nagy áttörés nagy valószínűséggel pont az idén érkezett el. A huszonnyolc éves színésznő Hugh Grant és Drew Barrymore 2007-es zenés romkomjában, a Zene és szöveg-ben mutatkozott be, azóta a legismertebb filmje A védelmező, Denzel Washington egy kevésbé sikerült akciófilmje.
Ám úgy tűnik, Denzel szerencsét hozhat neki. A nézhetetlen Hardcore Henry-beli, nem sok kihívást tartogató női főszerepe után A hét mesterlövész remake-jében bizonyíthatta, hogy jól áll neki a Winchester.
Alig pár héttel a western után került a mozikba A lány a vonaton, melyben az Emily Blunt által kilesett, rejtélyes feleség kulcsszerepét csípte meg. A külföldi sajtó már most kikiáltotta az új Jennifer Lawrence-nek: ha másért nem, hát azért, mert A lány a vonaton-ban megszólalásig hasonlít Hollywood első számú üdvöskéjére. (A hét mesterlövész-ben szerintem inkább Bryce Dallas Howardra emlékeztetett.)
Mi várható tőle? Meglátjuk, hasonló pályát fog-e befutni: benne lesz a Rules Don’t Apply-ban, ami Warren Beatty rendezői visszatérése a majdnem húsz évvel ezelőtti Nyomd a sódert! után, Miles Tellerrel osztozik a vásznon a Thank You For Your Service című katonai drámában, és reménykedhet, hogy Terrence Malick nem vágja ki zenés filmjéből, a Weightless-ből.
Nagy kihívás egy zöldfülű színész számára másodhegedűsként asszisztálni egy ereje teljében lévő sztárnak, de a pakisztáni családból származó, brit Riz Ahmednek sikerült a bravúr: Jake Gyllenhaal 2014-es éjfekete thrillerében, az Éjjeli féreg-ben egy emberként szoríthattunk ezért a nyílt tekintetű srácért, aki egy gátlástalan szociopata hálójába gabalyodik.
A kiugrás előtt egyszer már osztottak rá főszerepet – az öngyilkos dzsihádista terroristákról szóló brit fekete komédiában, a Négy Oroszlán-ban –, de a reflektorfény idén megint egy olyan produkcióban vetül rá, ahol veterán karakterszínészek partnereként bizonyít.
Az HBO lebilincselő minisorozatában, az Aznap éjjel-ben egy brutális gyilkossággal vádolt diákot formál meg, és bár az ügyvédjét játszó John Turturro a nagyobb név, az igazságszolgáltatás útvesztőjében vergődő Ahmed az, akiről nem tudjuk levenni a szemünket.
Mi várható tőle? Ahmed elvállalt egy mellékszerepet az idei Bourne-filmben, de a széles körű ismertséget egy másik franchise, a Star Wars hozhatja el neki: decemberben a Halálcsillag tervrajzainak ellopására vállalkozó lázadó csapat tagja lesz a Zsivány egyes-ben.
Ha mégsem kapják fel, a zenével vigasztalódhat: másodállásban közel tíz éve rappel Riz MC néven.
Daisy Ridley nevéről pár évvel ezelőtt még a legelvetemültebb filmőrültek sem hallottak, ma pedig milliók rajonganak Az ébredő Erő-ben bemutatkozott hősnőért. A Zsivány egyes főszereplőjeként Jones is hasonló fordulópont előtt áll, azzal a különbséggel, hogy őt azért jó néhány filmből ismerhetjük, sőt az összeállításban szereplő többi színésszel ellentétben Oscar-díjra is jelölték Stephen Hawking odaadó feleségének megformálásáért.
Több brit tévésorozatot elfogyasztott, mielőtt felfedezték Drake Doremus romantikus filmjében, az Őrülten hiányzol-ban. Ezt egy egyrészes vendégszerep követte a Csajok-ban, majd Felicia Hardy A csodálatos Pókember 2-ben, akiből a tervezett, de soha meg nem valósult folytatásokban Fekete Macska válhatott volna. Hollywood kapui végül A mindenség elméleté-vel és az Oscar-jelöléssel tárultak szélesre előtte.
Mi várható tőle? A Zsivány egyes-ről épp elég szót ejtettünk. Még idén októberben láthatjuk Jonest a Dan Brown-féle Da Vinci kód harmadik részében, az Infernó-ban is, ahol Audrey Tautou-t és Ayelet Zurert váltja Tom Hanks aktuális segítőtársaként.
Izgalmasabb projektnek ígérkezik A lehetetlen rendezőjének fantasyje, az A Monster Calls, melyben egy halálos beteg anyukát játszik majd, akinek a fia megismer egy Liam Neeson hangján beszélő szörnyet.
A 23 éves londoni szupermodell most még celebként és Instagram-sztárként ismertebb, mint színészként, de teljes erőbedobással dolgozik Hollywood meghódításán. Oszlopos tagja Taylor Swift csajbandájának, neves divatházaknak tervez ruhákat, a St. Vincent néven ismert rockistennővel, Annie Clarkkal randizik, és keresetlen őszinteséggel nyilatkozik akár kényes témákról is a vele készült interjúkban.
A filmes karrierjét egyelőre a szárnypróbálgatás jellemzi. Apróbb szerepben feltűnt Joe Wright Anna Karenina-feldolgozásában, csábos sellőt játszott a tavalyi Pán-ban. A Csillagainkban a hiba farvizén felfuttatott Papírvárosok-at már vele adta el a stúdió; akkor azt írtuk, a Delevingne-ből áradó vagányság emeli ki a filmet a középszerből.
Joggal gondolhatta, hogy a következő logikus lépcsőfok egy képregényfilm, de sajnos az Öngyilkos osztag-gal rossz lóra tett, és gyenge alakítása azt bizonyítja, még van hová fejlődnie.
Mi várható tőle? Lesz alkalma kiküszöbölni ezt a csorbát. A nívós sztárparádét felvonultató Tulipánláz-ban Alicia Vikander, Dane DeHaan, Judi Dench, Christoph Waltz és Zach Galifianakis oldalán bújhat 17. századi jelmezbe.
Ennél is ígéretesebb Luc Besson új űroperája, a Valerian and the City of a Thousand Planets, a Comic-Conon levetített részletekről kiszivárgott beszámolók alapján Az ötödik elem-szerű őrületre számíthatunk.
Vajon az az ember, aki két év múlva a fiatal Han Solót játszhatja egy Star Wars-filmben, megütötte a főnyereményt, vagy a világ leghálátlanabb feladata hárul rá? Nem irigylem Ehrenreichet, hiszen óhatatlanul ahhoz a Harrison Fordhoz fogjuk mérni, akinek a neve negyven éve összeforrt a koréliai csempésszel, de keveseknek adatik meg, hogy gyerekkori kedvencük bőrébe bújhassanak.
Néhány mellékszerep – a Vonzások-ban Mia Wasikowskával erőszakoskodott, a Blue Jasmine-ban Cate Blanchettel veszekedett – utána sikertelenül próbálta meglovagolni az Alkonyat hullámait egy megbukott ifjúsági fantasyvel (Lenyűgöző teremtmények).
Aztán jött, látott és győzött az Ave, Cézár!; ha majd évek múlva visszagondolunk a Coen testvérek vígjátékára, nem Clooney, Swinton, Johansson, de még nem is Channing Tatum fog először az eszünkbe jutni róla, hanem az egykedvű cowboy, aki a spagettitésztát is lasszóként pörgeti.
Mi várható tőle? Nemcsak a Han Solo-előzményfilm szerepel a táncrendjében, de valljuk be őszintén, minket most az érdekel, hogy képes lesz-e megugrani a nagy akadályt. Egy kis csibészségért mindenesetre nem kell a szomszédba mennie, és egyedül az ő személye miatt kezdett érdekelni az amúgy feleslegesnek tűnő projekt.
A kölyökképű srácnak még nem volt akkora mozis dobása, aminek a kapcsán egy csapásra megismerhette volna a nevét a világ. Cserébe rögtön az első filmszerepével, mindössze tizenhat évesen érett, felnőtt színésztársaiéval egyenértékű alakítást tett le az asztalra: a 2004-es thaiföldi szökőár-katasztrófáját dramatizáló A lehetetlen-ben az édesanyját játszó Naomi Wattsszal szenvedte végig a válogatott borzalmakat.
Természetes játékáról a fiatalabb mozirajongók a Majd újra lesz nyár-ban bizonyosodhattak meg – a disztopikus tinirománcban két szerelmes egymásra találása a tét, én mégis egy harmadik szereplőért izgultam Holland rokonszenves, érzékeny alakításának köszönhetően.
Noha a filmes és tévés sikerek eddig elkerülték, a színházlátogató közönség a szívébe zárhatta a londoni West Enden, ahol két évig ropta a deszkákat a Billy Elliot musical címszerepében.
Mi várható tőle? A szuperhős, aki miatt felkerült a listára. Pókember – ki más.
Tizenöt éven belül Holland a harmadik fiatal színész, aki magára öltheti a Hálószövő gúnyáját, és az Amerika kapitány: Polgárháború-ban látott ízelítő alapján megelőlegezhetjük a bizalmat, hogy nem fecsérlik el úgy, ahogy Andrew Garfieldot. (Tobey Maguire-t inkább hagyjuk.)
A cinikus magándetektív ajtaján bekopogtat a femme fatale, a régi nagy szerelem, akit soha nem bírt kiverni a fejéből, és megbízza egy egyszerűnek tűnő üggyel, amivel fenekestül felforgatja szegény csóringer életét. Ezzel a klasszikus felütéssel veszi kezdetét Paul Thomas Anderson melankóliával átitatott füves neo-noirja, a Beépített hiba, amelyben Waterston a végzet enigmatikus asszonyaként Joaquin Phoenixszel együtt minket is megbabonázott.
A film bemutatója körül sokan Oscar-jelölést rebesgettek Waterstonnak (aki mellesleg a neves karakterszínész, Sam Waterston lánya), de a szövevényes, sajátos ritmusú kaliforniai krimi nem vágott egybe az Akadémia ízlésével. De nincs oka búslakodni, Anderson után egy másik nagyágyú, Danny Boyle vezénylete alatt Aaron Sorkin szövegeit adhatta elő a Steve Jobs-ban, az Apple-vezérigazgató sértett ex-barátnőjeként Michael Fassbenderrel osztozott a vásznon.
Mi várható tőle? Arisztokratikus megjelenése ellenére eddig főleg hippiszerepekben jeleskedett, a soron következő két filmjével kitörhet a skatulyából.
Először a Harry Potter-univerzum társulatát fogja bővíteni a Legendás állatok és megfigyelésük-ben, aztán Noomi Rapace örökébe lép az Alien-előzményfilm, a Prometheus folytatásának főszerepében, így ismét szembeszegülhet majd Fassbenderrel.
Az algériai színésznő táncosként kezdte a pályafutását: ötéves kora óta koptatja a tánccipőket, volt a Nike reklámarca, fellépett Madonna turnéján, dolgozott Rihannával és Michael Jacksonnal. Hollywood is tánctehetsége révén fedezte fel: első komolyabb szerepét a StreetDance 2 című 3D-s utcai táncosos filmben szerezte meg.
A fejlett mozgáskultúra nemcsak a táncban, hanem az akciófilmekben is előny, ezért csapott le Boutellára Matthew Vaughn, és testhezálló szereppel dobta meg a Bond-filmek fergeteges paródiájaként is felfogható Kingsman - A titkos szolgálat-ban: egy akrobatikus gyilkos bőrébe bújt, aki a lába helyére operált borotvaéles pengékkel aprítja az ellenséget.
Legutóbb a Star Trek – Mindenen túl-ban ragadott fegyvert, ezúttal a jók oldalán – elsőre nehéz felismerni a fehér smink alatt, de a csökönyös Jaylah egyből közönségkedvenc szereplővé nőtte ki magát.
Mi várható tőle? Először A múmia rebootjában láthatjuk majd viszont, amelyben Brendan Fraser helyett Tom Cruise bonyolódik kalandokba a sivatagban, és Arnold Vosloo helyett Boutella keltheti életre a gyolcsba tekert ősi egyiptomi rémet.
Majd a részben Budapesten forgatott The Coldest City című kémthrillerben bukkan fel a Mad Max – A harag útjá-val akciósztárrá vált Charlize Theron és James McAvoy társaságában, a John Wick alkotójától.
A listánkról sokan belekóstoltak a tévézés világába, de Thompson veterán sorozatszínésznek számít, lehúzott egy évadot a Veronica Mars-ban, szerepelt a Grace kliniká-ban, a Hősök-ben és a Copper – A törvény árá-ban. 2014-ben megelégelte a kis képernyőt, és mesterhármast rúgott: a Dear White People című szatírában csípős nyelvű diákaktivistát, a Selmá-ban pedig egy valós polgárjogi harcost alakított, aki Martin Luther Kinggel vonult fel a feketék jogaiért.
A harmadik gólt – teljes sportmetaforás képzavarral élve – Rocky protezsált bokszolójának barátnőjeként zsákolta be: a Creed az eredeti Rocky mintájára nemcsak kötelező kelléknek használta a szerelmi szálat, hanem kidolgozott karakterívvel, egyéni motivációkkal ruházta fel a Thompson által játszott, halláskárosult zenészt. A színésznő olyan komolyan vette a feladatott, hogy saját maga szerezte a filmben énekelt számokat.
Mi várható tőle? Úgy tűnik, Thompson nagyon beindult, három újabb érdekes produkciót vállalt be. Anthony Hopkins és Evan Rachel Wood társaságában láthatjuk az HBO robotos westernjében, a Feltámad a Vadnyugat sorozatverziójában.
Csatlakozott a harmadik Thor film pazar szereplőgárdájához, illetve egy női kutatócsapat tagja lesz az Ex Machina rendezőjének Annihilation című új sci-fijében, ami a magyarul is megjelent Expedíció című regény adaptációja. Friss hír, hogy felmerült a neve a Star Wars kapcsán is: az ifjú Han Solo szerelmének szerepére tűnik esélyesnek, így lehet, hogy 2018-ban Ehrenreich oldalán láthatjuk viszont.
Emlékszem, annak idején mekkora felzúdulást keltett, amikor a Downton Abbey hősszerelmes szívtiprója, Dan Stevens arra kérte a kosztümös sorozat alkotóját, hogy írja ki elképesztően népszerű karakterét a történetből, mert Hollywoodban szeretné megcsinálni a karrierjét. Sosem tartottam különösebben erősnek a sorozatban, ezért biztosra vettem, hogy messzebb nyújtózkodik, mint ameddig a takarója ér, és hamar el fog tűnni a süllyesztőben.
Stevens rám cáfolt. Előbb Liam Neeson partnereként gyűjtötte be a kritikusok elismerését a Sírok között-tel, majd a magyar mozikat sajnálatos módon elkerülő The Guest-ben egészen új oldaláról mutatkozott be. A morbid humort sem nélkülöző, retró hatású pszichothrillerben önironikusan forgatta ki addigi imidzsét: a megnyerő mosoly itt már csak álca leendő áldozatai megtévesztésére, egy szempillantás alatt lényegül át vérfagyasztó gyilkológéppé.
Mi várható tőle? Stevens nem ül a babérjain, idén és jövőre összesen nyolc projektjét mutatják be.
Első blockbusterében, A szépség és a szörnyeteg élőszereplős verziójában Emma Watson szívét fogja megdobogtatni feltehetőleg elcsúfított ábrázattal, a tévébe pedig egy rendhagyónak ígérkező sorozattal tér vissza: a Legion-ban az X-Men másodvonalbeli tagját alakítja, egy skizofrén mutánst, aki időnként bollywoodi táncbetétekbe csöppen.
Erre a tépett hajú, vadóc kanadai lányra először a már korábban emlegetett Drake Doremus szenvelgős melodrámájában figyeltem fel: a Kísértés középpontjában Guy Pearce és Felicity Jones tiltott viszonya áll, én viszont egyedül a csélcsap férfi dühös és sebezhető tinilányát alakító Davishez tudtam érzelmileg kötődni.
A Csajkeverők-ben Miles Tellerrel szűrte össze a levet, de a magyar nézők Ridley Scott tavalyi bombasikeréből, a Mentőexpedíció-ból emlékezhetnek rá: ő az a NASA-alkalmazott, aki felfedezte, hogy Matt Damon életben van, és többször láthattuk, ahogy a Bálnában berendezett irányítóközpontban drukkol a mentőcsapatnak.
A leghálásabb szereppel egy tévésorozat ajándékozta meg: a nyolcvanas évek számítógépes forradalmáról szóló Halt and Catch Fire – CTRL nélkül-ben robbanásveszélyes őserővel kelt életre egy öntörvényű programozót.
Mi várható tőle? Fogadok, Ridley Scott annyira élvezte a Davisszel való közös munkát, hogy megsúgta Denis Villeneuve-nek, ugyan dobja meg egy szereppel a Szárnyas fejvadász folytatásában; egyike lett azon fiatal színésznőknek, akikről találgathatunk, vajon replikánst fognak-e játszani.
Külön öröm, hogy októberben a Black Mirror című, a média és a technológia sötét bugyraiban vájkáló antológiasorozat harmadik évadjában remekelhet.