Hollywood első 2020-as önünneplésén szimbolikus hollywoodi díjak és köszönőbeszédek születtek. Csak a rendezői díj esetében: a legjobb dráma díjával is kitüntetett, 1917 című első világháborús, látszólag vágás nélkül készült eposzáért díjazott Sam Mendes úgy kezdte köszönőbeszédét:
Nincs a teremben tartózkodó rendezők, de a világ összes direktora között egyetlen, aki ne Martin Scorsese árnyékában dolgozna.
Ez talán nagyobb elismerés volt az idén Az ír című filmjéért jelölt, korábban 3 direktori Aranyglóbuszt elnyert Scorsese számára, mintha idén is megkapta volna a díjat.
Mendes és Scorsese mellett még a dél-koreai Bong Dzsun Ho (Élősködők), Todd Philips (Joker) és Quentin Tarantino (Volt egyszer egy... Hollywood) reménykedhetett, és ahogy az a metoo kezdete óta megszokott, a nőszervezetek rögvest politikai inkorrektséget és egyenlőtlen bánásmódot kiáltottak, mivel idén a rendezői és forgatókönyvírói mezőnyben egyetlen nő sem volt a jelöltek között, de a legjobb film két kategóriadíjainak 10 jelöltje között sem szerepelt olyan film, amit nő rendezett.
Igaz, egy friss, a nők hollywoodi filmiparban betöltött helyzetével foglalkozó tanulmány szerint tavaly megkétszereződött a legnagyobb kasszasikereket rendező nők száma, ezzel meghaladta a 10 százalékot a 100 legnagyobb bevételű filmeket jegyző női rendezők aránya. Vagyis a Time's Up-hoz hasonló nőszervezetek okkal remélhették, hogy a jelölésekben is megmutatkozik az arányjavulás – s miközben épp a Time's Up mozgalom vezetője, Rebecca Goldman szerint elfogadhatatlan, hogy nem volt a legjobb filmek nomináltjai között nő rendezte alkotás, a HFPA igenis követte a trendeket: a legjobb animáció jelöltjei között ott volt idén a Jégvarázs 2. (Chris Buck és Jennifer Lee), az idegen nyelvű filmek 5 jelöltje közül pedig kettőt is nő rendezett: Portré a lángoló fiatal lányról (Céline Sciamma) és a The Farewell (Lulu Wang).
Igaz, végül e kategóriákban sem született női győzelem: a legjobb animáció A hiányzó láncszem lett, az idegen nyelvű filmek között pedig a favorit, a cannes-i Arany Pálma-díjas dél-korai Élősködők nyert.
A Hollywoodban akkreditált külföldi tudósítók (HFPA), azaz a Golden Globe-díjakról döntő újságíró-szervezet egyébként is igyekezett a 25 kategóriában kiosztott filmes elismeréseket alaposan szétszórni, de azért úgy, hogy a díjakba ne lehessen igazán belekötni.
Quentin Tarantino kilencedik filmjét azért kicsit jobban a magukénak érezhették: a Volt egyszer egy... Hollywood 5 jelöléséből 3-at váltott díjra. Megnyerte a legjobb vígjáték/musical kategóriadíját, Brad Pitt 14 év után (12 majom) ismét mellékszereplői díjat kapott, Tarantino pedig átvehette harmadik forgatókönyvírói Aranyglóbuszát is.
A színészi díjaknál volt idén talán a legnagyobb rajongói nyomás, aminek részben engedelmeskedett is a HFPA: a dráma kategória legjobb színésze Joaquin Phoenix lett a Joker-ért. Ugyanakkor a drámai színésznők között nem a favoritnak tartott Scarlett Johansson (Házassági történet) futott be, hanem a Judy Garlandot életre keltő Renée Zellweger (Judy).
A vígjátéki színészek között is az életrajzi alakítást díjazták: Taron Egerton nyert az Elton John-biopic Rocketman-nel, míg a rapper-színésznő Awkwafinát szintén a félig életrajzi ihletésű (az író-rendező Lulu Wang élettapasztalatait sűrítő) The Farewell-ért díjazták.
Miközben az idei gála nem süppedt felesleges politikai korrektségbe, legalább két nagy vesztese volt a 2020-as Golden Globe-nak: Martin Scorsese és a Netflix. Az ír az 5 jelöléséből végül egyetlen díjat sem kapott, de a négy játékfilmmel (Az ír, Házassági történet, A két pápa, Dolemite is My Name) összesen 17 kategóriában érdekelt Netflix is kénytelen volt beérni Laura Dern női mellékszereplő díjával, amelyet a Házassági történet-ért vehetett át. Persze, abban rengeteg (szakmai) politika van, hogy a streamingszolgáltató végül majdnem üres kézzel távozott – a HFPA óriási pofonnal emlékeztette a Netflixet, hogy szerintük a filmek helye még mindig a moziban van.
Az idei Golden Globe filmes díjai:
Dráma: 1917
Vígjáték vagy musical: Volt egyszer egy... Hollywood
Színésznő (dráma): Renée Zellweger (Judy)
Színész (dráma): Joaquin Phoenix (Joker)
Színésznő (vígjáték): Awkwafina (The Farewell)
Színész (vígjáték): Taron Egerton (Rocketman)
Mellékszereplőnő: Laura Dern (Házassági történet)
Mellékszereplő: Brad Pitt (Volt egyszer egy... Hollywood)
Rendező: Sam Mendes (1917)
Idegen nyelvű film: Élősködők
Animációs film: A hiányzó láncszem
Forgatókönyv: Quentin Tarantino (Volt egyszer egy... Hollywood)
Zene: Hildur Guðnadóttir (Joker)
Betétdal: Elton John, Bernie Taupin: (I'm Gonna) Love Me Again (Rocketman)