Halász János (Fidesz) országgyűlési képviselő a koszorúzási ünnepségen kiemelte:
Rózsa Miklós olyan kultikus filmek zeneszerzője, mint a Julius Caesar, A bagdadi tolvaj vagy A dzsungel könyve, rengeteg értéket hozott létre, tízszer jelölték Oscar-díjra, háromszor meg is kapta az elismerést.
Az arany szobrocskát a Ben Hur, az Elbűvölve és a Kettős élet című filmek zenéjéért vehette át.
Rózsa Miklós sok téren első is volt a nagy filmzeneszerzők közül, ő volt az, aki először tartott zenei kurzusokat egyetemen, és ő adott ki először nagylemezen filmzenét (A dzsungel könyve zenéjét)
- mutatott rá Halász János.
A képviselő hangsúlyozta: Rózsa Miklós magyar ember volt, aki tartotta is magyarságát, Hollywoodban is magyar környezetben élt, és sokat segített honfitársainak, anyanyelve és zenei anyanyelve is magyar volt.
Takó Sándor, a Hollywoodi Magyar Örökség Társaság elnöke felidézte, hogy Rózsa Miklós több mint száz hollywoodi film zenéje mellett számos komolyzenei mű szerzője is.
Utalva film- és komolyzenei munkásságára a Kettős élet címet adta saját önéletrajzi kötetének is
- tette hozzá.
Somogyi-Tóth Dániel, Debrecen város főzeneigazgatója a megemlékezésen elmondta, hogy Rózsa Miklós munkáiból két nagy koncertet állítottak össze, melyeket május 27-én és 28-án mutatnak be a Kölcsey Központban, majd tervezik a program utaztatását is.
Balla Mihály (Fidesz), a térség országgyűlési képviselője a Rózsa Miklós 2016-ban állított emléktáblájánál tartott rendezvényen megköszönte, hogy van olyan közösség, amely fontosnak tartja a zeneszerző emlékének ápolását.
Mint megjegyezte, az emléktábla azt is jelzi, hogy ilyen kis falu is képes volt olyan kulturális töltetet adni, amelyet Rózsa Miklós megjelenített a világ filmtörténetében.