Ahogy azt az Oscar-előrejelző cikkünkben írtuk, az eddig elnyert díjai okán az idei Oscar-átadón az Oppenheimernek volt a legnagyobb esélye arra, hogy elnyerje a legjobb film elismerését.
Így aztán alig okozott meglepetést, hogy Christopher Nolan rendezése a 13 jelöléséből végül 7 díjat megkapott, a legjobb film díja mellett ez nyerte a rendezői, a legjobb férfi fő- és mellékszereplő (Cillian Murphy és Robert Downey Jr.), a zeneszerzői (Ludwig Göransson), a vágás (Jennifer Lame) és az operatőri munka (Hoyte van Hoytema) aranyszobrait.
Nem feltétlenül igaz, hogy ha egy gálának van nyertese, akkor vesztese is kell legyen, mindenesetre a 10 díjra jelölt Megfojtott virágok és a 7 díjra jelölt Maestro végül üres kézzel távozott, sőt, nem ez volt az első alkalom, hogy Martin Scorsese valamelyik alkotását több kategóriában is jelölte az amerikai filmakadémia, hogy aztán egyetlen díjat se szavazzanak meg neki.
De az összesen 7 kategóriában 8 díjra jelölt Barbie stábja sem lehetett maradéktalanul boldog, ugyanis be kellett érniük egyetlen Oscarral: Billie Eilish és fivére, Finneas O'Connell megkapták a legjobb eredeti betétdal díját a What was I made for? című számukért (ráadásul nekik ez a második Oscarjuk, ezzel a 22 éves Eilish lett a legfiatalabb alkotó, akinek 2 Oscar-díja van).
Holott a gála házigazdája − ahogy korábban, úgy most is − mindent elkövetett a Barbie érdekében. Eleve egy, a filmből kölcsönzött jelenettel indított a 96. Oscar-gála, aztán Jimmy Kimmel rögtön szóba is hozta a stáb és a rajongók nagy fájdalmát, nevezetesen, hogy a Barbie sem rendezői, sem női főszereplői jelölést nem kapott.
Persze voltak ennél sokkal "furcsább", pontosabban a mai Hollywood ismeretében cseppet sem furcsa "poénjai" is, például amikor Donald Trumpot emlegette, ezzel máris egy demokrata párti választási kampánnyá alakítva az elvileg a filmekről szóló díjátadót.
S lehetne sorolni, mind a műsorvezető, mind a gála szervezői és persze az akadémia hol erőteljes, hol óvatosabb politikai állásfoglalásait, miközben azért csúszott a ceremónia mintegy 6 percet, mert a Gázai övezetben élő palesztinokat támogató, tűzszünetet követelő tüntetők mintegy félórára megbénították a forgalmat az Oscar-gálának otthont adó Los Angeles-i Dolby Színház közelében, emiatt aztán néhány sztár el is késett a ceremóniáról, ahová még egy kutyát is beengedtek: azt a Messi nevű ebet, amely a legjobb eredeti forgatókönyv díjával jutalmazott Egy zuhanás anatómiájában is szerepel, és amelynek gazdája engedte, hogy levizelje Matt Damon csillagát.
A díjaknál maradva: az Oppenheimer mellett csak két másik film nyert egynél több díjat. A gála másik nagy esélyesének tartott Szegény párák 11 jelölésből végül 4, az ötszörös jelölt Érdekvédelmi terület pedig 2 díjat nyert el. Utóbbi nyerte a legjobb idegen nyelvű film és a hang díjait, a Magyarországon forgatott Szegény párák pedig a legjobb női főszerep (Emma Stone), a legjobb smink, legjobb kosztüm és a legjobb produkciós dizájn, vagyis a látványtervezés díjait.
És ez a díj, a látványtervezés elismerése egyúttal azt is jelentette, hogy újabb magyar Oscar-díj született: James Price és Shona Heath mellett Mihalek Zsuzsa díszletberendező is megkapta az amerikai filmakadémia díját.
Utoljára két évvel ezelőtt nyert magyar filmes Oscar-díjat, akkor Sipos Zsuzsanna díszletberendezőt tüntették ki a díjjal, a szintén Magyarországon forgatott Dűne című filmen végzett munkájáért. Mihalek Zsuzsa nem vett részt a gálán, de kollégái nem feledkeztek meg róla:
Hiányzol, Zsuzsa
− mondták köszönőbeszédükben (Mihalek Zsuzsa pályafutását ebben a cikkünkben foglaltuk össze).
Amellett, hogy természetesen örülünk és gratulálunk Mihalek Zsuzsa sikerének, az idei gála egyik legvitathatóbb díja épp a Szegény párákhoz kapcsolódik. Mert bár vita nélkül ennek a látványvilága volt a legkidolgozottabb (azaz megérdemelten nyerte el a látványtervezés, kosztüm és smink díjait), a női főszerep idei jelöltjei közül a Lily Gladstone alakítása a Megfojtott virágokban lett volna az, amely igazán megérdemelte volna a díjat.
A gála többi érdekességeiről (mint például Arnold Schwarzenegger és Michael Keaton egymásnak feszüléséről vagy John Cena meztelen előadásáról) az eseményről készült élő közvetítésünkben olvashat.
A 96. Oscar-gála díjazottjai (a díjak átadási sorrendjében):
Legjobb női mellékszereplő: Da’Vine Joy Randolph
Legjobb animációs rövidfilm: War Is Over! Inspired by the Music of John & Yoko
Legjobb egész estés animációs film: A fiú és a szürke gém
Legjobb eredeti forgatókönyv: Egy zuhanás anatómiája
Legjobb smink: Szegény párák
Legjobb díszlet: Szegény párák (Mihalek Zsuzsa, James Price, Shona Heath)
Legjobb jelmez: Szegény párák
Legjobb idegennyelvű film: Érdekvédelmi terület
Legjobb adaptált forgatókönyv: American Fiction
Legjobb férfi mellékszereplő: Robert Downey Jr.
Legjobb vizuális effektus: Godzilla Minus One
Legjobb vágás: Oppenheimer
Legjobb rövid dokumentumfilm: Az utolsó hangszerjavító műhely
Legjobb egész estés dokumentumfilm: 20 nap Mariupolban
Legjobb operatő: Az Oppenheimer
Legjobb rövidfilm: Henry Sugar csodálatos története
Legjobb hang: Édekvédelmi terület
Legjobb eredeti filmzene: Oppenheimer
Legjobb betétdal: Barbie (What Was I Made For?)
Legjobb férfi főszereplő: Cillian Murphy
Legjobb rendező: Christopher Nolan
Legjobb női főszereplő: Emma Stone
Legjobb film: Oppenheimer