Mindig szórakoztató, ha Hollywood önkritikát gyakorol, és bemutatja, milyen mértékű tud lenni a nyegleség és a hisztéria színészberkekben. Zac Efron egy olyan sztárt alakít a Családi affér című filmben, aki néha arra kéri a fiatal asszisztens lányt, aki neki dolgozik, és akinek azt ígérte, hogy a producere lehet, hogy tisztítsa meg a levegőt, de azonnal. Aztán arról is szó van, hogyha valamit elront, akkor hosszú bocsánatkérő levelet kell írni, de az emberek közé és a tisztítóba is az asszisztens lány jár helyette, nehogy felismerje valaki és hozzászóljon.
Zac Efront nemrég láthatta a magyar közönség a Vaskarom című filmben, amely a leghíresebb amerikai pankrátor család életét mutatja be, és amely miatt kifejezetten izmosra gyúrta magát, ezért most ebben a filmben Nicole Kidman oldalán egy igencsak kigyúrt férfi látható. Nem ez az első közös filmjük, de egyértelműen mindenki azt mondja kettőjük viszonyáról, hogy van benne kémia. A film kifejezetten könnyed nyári szórakoztató kategóriába tartozik, mert az igazi drámai jeleneteket kibomlásuk pillanatában elengedik az alkotók.
Nagy hangsúlyt fektetnek viszont arra, hogy bemutassák, mennyire megrázó egy húszas éveiben lévő lánynak az, ha az anyja viszonyt kezd a lány főnökével, esetünkben a hollywoodi sztárral. Már-már burleszkbe illő jelenetek révén tudatják a nézőkkel, hogy nagy a baj, mert teljes lett a bizalomvesztés anya és lánya kapcsolatában.
A film érdemei között meg kell említeni, hogy Joey King által alakított lány komoly személyiségfejlődésen megy keresztül, ami azért szükséges dramaturgiai szempontból, hogy a film végére képes legyen elfogadni azt a tényt, hogy halott édesapjának a helyére léphet más is édesanyja szívében.
Nemcsak a valóságban, a filmben is komoly korkülönbség van Nicole Kidman és Zac Efron között, temérdek humoros jelenetben is utalhatnának erre az alkotók, a korkülönbség okozta különböző nézőpontok sok vicces élethelyzet alapját képezhetnék, mégis a nézők figyelmének középpontjába a húszas éveiben járó fiatal felnőtt lány panaszai kerülnek, amely egy idő után némiképp kezd fárasztó lenni. A romantikus komédia műfajára jellemző dramaturgiai helyzetek bemutatása révén viszont jó ritmusban halad a film a kiszámítható és a nézők által elvárt befejezés felé, miközben átfuthat az is a közönség fején, milyen jó lenne kicsit többet tudni Nicole Kidman és Zac Efron figurájának élettörténetéről, bár az is igaz, hogy kicsit sem lenne jobb a film, ha mélyebbek lennének a karakterek. Egy vígjáték minőségét ugyanis nem a tartalom, sokkal inkább a jó és dinamikus ritmus révén tartjuk jónak, rossznak vagy közepesnek. Itt pedig jó ritmusérzékkel bírnak az alkotók.
A Családi affér tehát kifejezetten jó ajánlat egy forró nyári hétvégére, felszabadultan lehet nevetni a hollywoodi sztárok butaságain, és csodálhatják a nézők, hogy mennyire jó színésznő Nicole Kidman, még ha most a képességeinek töredékére is volt szükség az idősödő írónő karakterének megformálásához. Az pedig, hogy a film végén még egy-két igazán csavaros poénra is futotta, az már csak hab a tortán. Nem olyan hab, amelyet a burleszkekben egymás arcára dobálnak, hanem olyan hab, ami hűsítő finomság a nagy melegben.
Sommásan: 6/10