A halálos betegséggel való szembenézés embert próbáló, de egyben életigenlő történeteket is szülhet. Az alábbi filmek nemcsak drámai küzdelmeket mutatnak be, hanem azt is, hogyan találhatunk erőt a legnagyobb kihívások közepette. Ezek az alkotások az élet és betegség bonyolult, mégis felemelő oldalait tárják elénk.
Ma már az egyik legismertebb halálos betegségnek, és a leggyakoribb gyógyíthatatlan (de kezelhető!) kórnak számít az AIDS, de bő három évtizeddel ezelőtt a legtöbb ember számára még valami rejtélyes és rettenetes fenyegetést jelentett.
Ezen a helyzeten változtatott nagymértékben a Philadelphia – Az érinthetetlen, hisz a fertőzöttsége miatt kirúgott férfi mellé álló ügyvédnek a filmben ugyanúgy le kellett küzdenie az előítéleteit, ahogyan a nézőknek is. Mégpedig egy olyan hős sorsán keresztül, aki épp a világ elé való kiállásával mutatott példát, és akinek megformálásáért Tom Hanks Oscar-díjat is kapott.
Kórházi ágyon ismerkedik össze két nagyon különböző karakter ebben a filmben, hogy aztán érvényt szerezzenek a „sosem késő” elvének, és megmutassák azt, hogy még a biztos halál árnyékában is el lehet kezdeni megvalósítani egy ember élete vágyait.
Sőt, kettőét is, hisz ebben a filmben két színészlegenda, Morgan Freeman és Jack Nicholson közösen pipálják ki a bakancslistájuk tételeit, miután kénytelenek szembenézni vele: nincs nekik sok hátra.
A cím a túlélési esélyekre utal a film főhőse számára, aki huszonévesen kap szörnyű rákdiagnózist. Az élete persze teljesen felfordul, és nem csak a halállal, de az addigi életével is kénytelen szembenézni.
Méghozzá nem csak könnyek, de nevetések közepette is, amiben nagy segítségére van a tohonya, ám annál nagyobb szívű legjobb haverja. A Fifti-fifti írója a saját betegségének sztoriját formálta filmmé, ráadásul a valóságban mellette álló barátja ugyanaz a Seth Rogen volt, aki a filmben is ezt a figurát, vagyis a múltbeli saját magát játssza.
Listánk több filmjéhez hasonlóan a Mielőtt meghaltam is megtörtént eseményeken alapul. Főhőse macsó rodeósként nem akarja elhinni, hogy AIDS-fertőzött, hiszen „az a buzik és drogosok betegsége”, aztán a tényekkel szembenézve és a hatóságok bénázása miatt illegális bizniszt alapít a Mexikóból csempészett gyógykészítményekre.
A film nem mellesleg Matthew McConaughey és Jared Leto bámulatos átalakulásait és Oscar-díjait is eredményezte: kettejük karakterei furcsa párost alkotva küzdenek valami teljesen reménytelen, de mégis az életüknek értelmet adó küldetéssel.
Egyszerre szívfacsaró szerelmi történet, tinifilmes siker, és közben önironikus humorral teli, életigenlő film a Csillagainkban a hiba, ami már regényként is világhíressé vált.
A történetének középpontjában álló szerelmespár mindkét tagját érinti súlyos betegség: egyikük állandóan magával hordja az oxigénpalackját, a másiknak pedig a lábát kellett amputálni. De ez sem akadályozza meg őket semmiben, még a kedvenc írójuk amszterdami meglátogatásában sem.
Egyszerű történet, főként párbeszédekre épülő jelenetek, de felejthetetlen végeredmény: ezt nyújtja ez a kevésbé ismert, de spanyol-argentin remekmű. A Trumanban a két nemzet, a spanyol és az argentin színjátszás két állócsillaga a főszereplő két barát szerepében.
A két férfi évtizedek múltán találkozik egymással, hogy néhány napot együtt töltsenek Madridban, miközben mind a ketten tudják, hogy ez az utolsó alkalmuk rá.
Rákdiagnózis után komédia? Ilyen is előfordulhat, még ha persze némi csavarral is. A hazai mozikban október 10-től látható francia film főszereplője egy olyan szelíd srác, aki valahogy még a saját életéből is kimarad.
Amikor azonban megtudja, hogy rákos, életében először tűnik úgy, hogy az emberek törődnek vele. Csak úgy özönlenek a személyes és szakmai lehetőségek, azonban mielőtt megkezdené a kemoterápiáját, az orvosa egy félreértésről tájékoztatja…