Aki csak egy kicsit is jártas a zenében, legalább egyszer biztosan szembejött vele Ray Charles neve. A XX. századi amerikai zeneipar egyik legemblematikusabb alakja megannyi slágert (Hit The Road Jack; I Got A Woman; Georgia On My Mind) adott az egész világnak, melyek mai napig rendkívül népszerűek. Hullámvasútszerű életéről pont húsz évvel ezelőtt jelent meg a Ray című film, melyben az Oscar-díjas Jamie Foxx alakította a címszereplő zenészt. A kerek évforduló alkalmából cikkünkben össze is gyűjtöttünk még néhány életrajzi filmet, melyek híres zenészekről, énekesekről szólnak.
Jamie Foxx alakításának tűpontos mivoltáról mi sem árulkodhatna jobban, mint az a sztori, miszerint amikor Ray Charlesnak először lejátszották Foxx hangfelvételeit, azt hitte saját maga fiatalabb énjét hallja éppen. Nem is csoda, hogy lélegzetelállító játékával Oscar-díjat érdemelt ki magának, s a díjat halott nagymamájának ajánlotta, aki miatt színészetre szánta magát. A mozi Ray Charles életének fontosabb momentumait dolgozza fel, mint például látásának elvesztését, sikerének kialakulását, drogfüggőségét vagy kitiltását Georgia államból. A feldolgozott dalok tényleg rendkívül élethűen hangzanak, a sztori kellően drámai, a színészi alakítások pedig valóban kiemelkedők.
Miután kiderült, hogy a múlt hónapban megjelent Joker: Kétszemélyes téboly musical lesz, voltak, akik felszisszentek félelmükben, hiszen még nem hallották Joaquin Phoenix énekhangját. Azonban akadtak olyan is, akik teljes nyugalomban fogadták a hírt, mert jól emlékeztek a Johnny Cash életét feldolgozó drámára, melynek főszereplője nem más volt, mint az Oscar-díjas színész. A mély és karcos hangú énekes-dalszerző életútját körüljáró mű az elképesztő színész alakításai miatt maradt emlékezetes, Joaquin Phoenixet jelölték Oscarra, míg Reese Witherspoon élete alakításával el is nyerte a díjat a legjobb női főszereplő kategóriájában.
A Hair rendezőjének, Milos Formannek a 40 éve megjelent életrajzi filmjét a mai napig a legjobbak között emlegetik a maga műfajában. Formabontó műnek számított, ugyanis a megjelenéséig nem volt népszerű úgy bemutatni valaki életét, hogy nem egy makulátlan hősként jelenik meg a vásznon az illető, hanem a gyarlóságai is teret nyernek a sztoriban. A nézők és a kritikusok is egyaránt imádták a középszerűséget és zsenistátuszt szembe állító Mozart-mozit, és az Akadémia is 8, azaz nyolc Oscarral jutalmazta.
Amit az Amadeus meg mert lépni, azt a Bohém rapszódia csak egy bizonyos szintig. Bár a Queen zenekar legendás énekese, Freddie Mercury pozitív és negatív hőse is egy személyben a mozinak, a film kritikái között felmerült az, hogy a Queen még ma is élő tagjai túlzottan jófiúként lettek prezentálva. Ettől eltekintve a Bohém rapszódia a 2018-as év egyik legnépszerűbb alkotása volt, Rami Malek vászonszaggatóan jót alakított a zenekar frontembereként, Oscar-díjat is kapott érte.
Édith Piaf nem csak gyönyörű énekhangja miatt maradt fent a köztudatban, halála után több mint 60 évvel, hanem ikonikus szemöldöke miatt is, mely beépült a popkultúrába. A róla készült film alaposan bemutatja, Piaf élete legalább annyira érdekes, egyedi, és olykor borús volt, mint a dalok, melyeket csoda szép hangján énekelt. A sanzonénekesek koronázatlan királynőjének szerepét pedig talán senki más nem tudta volna jobban magára ölteni, mint a Taxi-filmekből ismert Marion Cotillard, aki ráadásul az első olyan francia színésznő lett, aki francia filmben nyújtott alakításáért kapott Oscar-díjat.
Eminem 8 mérföldje is helyet foglalhatott volna a listánkon, viszont az csak apró elemeket tartalmaz a többszörös Grammy-díjas rapper életéből. A Straight Outta Compton a műfaj egy másik kiemelkedő darabja, mely a híres rapbanda, az N.W.A. megalakulását és felemelkedését, majd széthullását mutatja be. A ’90-es évek Amerikájában a keleti és nyugati parton is egyfajta forradalom zajlott le a rap műfajában, a mozi pedig a nyugati oldal történéseit vázolja fel nekünk, többek között Eazy-E, Dr. Dre és Ice Cube főszereplésével. Utóbbit egyébként saját fia, O’Shea Jackson Jr. játssza a filmben.
Gary Oldman az átalakulások egyik nagymestereként van számon tartva Hollywoodban. Az angol színész játszott már végtelenül szerelmes vámpírt (Drakula), afró hajú drogdílert (Tiszta románc), Harry Potter börtönviselt keresztapját, de még magát Winston Churchillt is (A legsötétebb óra). Ám sokak által elfeledett alakítása a Halhatatlan kedvesben látható, ahol a világtörténelem egyik legnagyobb zeneszerzőjének, Ludwig van Beethovennek a bőrébe bújt. Bernard Rose romantikus drámája Beethoven szerelmi életére fókuszál, melyben jelentős szerep jutott a magyar származású Endrődy Annamáriának is. A fordulatokkal teli moziban bemutatják, hogyan szerzett élete során megannyi ellenséget a megosztó személyiségnek számító művész, és mi az a titok, melyet egészen haláláig őrzött.
Amíg meg nem jelenik Adrien Brody legújabb biográfiai filmje, a Tóth László életéről szóló A brutalista, addig megnézhetjük a második világháború egyik leghíresebb, és egyben legszomorúbb sorstragédiáját elmesélő A zongoristát. Władysław Szpilman megformálásáért a legjobb férfi főszereplőért járó Oscar-díjat is megszerezte Brody, a kategória legfiatalabb győztesévé téve őt. Egy anekdota szerint az amerikai színész az egyik jelenetnél, melyben egyik épületről kellett volna átugrania a másikra, kifejezte kétségeit a műveletről a rendező, Roman Polanski felé, mert féltette testi épségét. Erre az akkor közel 70 éves direktor nem mondott semmit, felmászott a romhalmazra, átugrott egyik helyről a másikra, visszaereszkedett a földszintre, és odafutott a teljesen meglepődött Adrien Brodyhoz, jelezve, hogy igenis meg lehet csinálni, amit kér.
A Bohém rapszódia sikerén felbuzdulva, Elton John életéről is készítettek egy mozit, ez lett a Rocketman, melyben a Kingsman-filmek sztárja, Taron Egerton alakította a címszereplő zenészt. Nem teljes életutat feldolgozó műről van szó, hiszen csak John 30-as éveiig terjed a film, azonban gyerekkorától indulva olyan tartalmas évtizedeket élt át az I’m Still Standing 1983-as megjelenéséig, mely a mozi zárójelenete is egyben, hogy már az is elegendő egy kétórás alkotás elkészültéhez.
Ezt a filmet sokan fordulópontnak tekintik a főszereplő, Austin Butler életében. Sőt maga a színész is annak tekinti, hiszen olyannyira átszellemült a szerep kedvéért, és addig-addig kutatta magában „a Király” hangját, míg végül kvázi elveszítette a saját hangszínét, és az Elvis 2022-es megjelenését követően is több interjút a legendás énekes, Elvis Presley hangján adott. Az átalakulása igen emlékezetesre sikerült, ahogyan a film is, melyet a kritika és a rajongótábor is dicsért. Így kijelenthető, Baz Luhrmann direktornak megérte kilenc év után visszatérni a rendezéshez, aki nem vár ennyit a következő munkájával, a Jeanne d’Arc-mozi már készülőfélben van.